Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Jordan. Święto Chrztu Pańskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2025 20:00
W obrządku prawosławnym święto Jordanu, zwane też Bogojawleniem, Proświszczem, Oświeceniem po Chrzcie, wypada w 19 stycznia. W tradycji Kościoła wschodniego bizantyjskiego, greckiego i prawosławnego, chrzest Jezusa jest bowiem fundamentem chrześcijaństwa i wszystkich tajemnic wiary. Bardzo uroczyście obchodzi się więc Jordan na wschodnich terenach Polski, zamieszkałych przez licznych wyznawców prawosławia.
Audio
  • W hłubokij dołyni źwizda sia zjawyła - Maria Demczak, z płyty "Mniejszości narodowe i etniczne w Polsce" cz. I, z serii "Muzyka Źródeł"
Przerębel w kształcie krzyża przygotowany na święto Jordanu, Bilogorodka, Ukraina
Przerębel w kształcie krzyża przygotowany na święto Jordanu, Bilogorodka, UkrainaFoto: Shutterstock/Anatol Tyshkevich

Według nauki Kościoła prawosławnego chrzest Chrystusa w rzece Jordan, dał początek chrześcijaństwu i stał się fundamentem wszystkich tajemnic wiary. Święto Jordanu należy zatem do największych świąt cerkiewnych, obchodzonych bardzo uroczyście, przez wszystkich wyznawców prawosławia, także i tych żyjących w Polsce.

W wigilię święta Jordanu (podobnie jak w wigilię wszystkich ważniejszych świąt prawosławnych) obowiązuje post, modlitwa i czuwanie. W domach spożywa się postną wieczerzę, podczas której wszyscy obecni dzielą się bułką przaśną prosferą (lub inaczej prosforą), jak katolicy opłatkiem, na znak pokoju, miłości i chrześcijańskiej wspólnoty.

  • Posłuchaj o symbolice wody i teologicznej wymowie święta Jordanu
    Posłuchaj
    06:13 Święto Jordanu na Podlasiu.mp3 Święto Jordanu na Podlasiu 

W samo święto Jordanu w cerkwiach odbywają się nabożeństwa, podczas których święci się wodę, która w obchodach tych ma szczególne znaczenie. Kropi się nią ściany świątyni w środku i na zewnątrz. Kropi się nią także domy wiernych, które nawiedza kapłan (batiuszka), chodząc - jak mówią - z wodą lub po kanonie i składając życzenia błogosławieństwa Bożego i pomyślnego nowego roku. Święci się także wodę w rzekach, strumieniach i stawach nad które udają się procesje, z cerkiewnymi chorągwiami i ikonami, prowadzone przez kapłana w szytych złotem szatach liturgicznych. W Warszawie idą one z cerkwi praskiej nad Wisłę, w Jabłecznej – sanktuarium prawosławnym – nad Bug.

"Ten jest Syn mój umiłowany, w którym mam upodobanie"

Na znak wierności tajemnicom wiary i pamiątkę chrztu Jezusa w Jordanie trzykrotnie zanurza się w wodzie krzyż cerkiewny i palące się związane na krzyż trzy świece lub trójramienny świecznik, ku chwale Trójcy Świętej: chrzczonego w Jordanie Chrystusa, Ducha Świętego, który ukazał się w postaci ulatującej nad Nim białej gołębicy oraz Boga Ojca, którego głosem idącym z nieba, powiedział: ten jest Syn mój umiłowany, w którym mam upodobanie. Mt.3, 13-17.

  • O obchodach święta Jordanu na Białorusi
    Posłuchaj
    02:48 Białoruś obchodzi święto Jordanu.mp3 Jak Białoruś obchodzi święto Jordanu

Wierni, uczestniczący w święcie Jordanu, piją poświęconą wodę, czerpią ją do przyniesionych ze sobą baniek i flaszek i zabierają do domu. W ciągu całego roku woda święcona w Jordan używana jest podczas domowych obrzędów i praktyk religijnych oraz w tradycyjnych zabiegach gospodarskich, ochronnych i leczniczych: jako lek na wszystkie choroby, a w przeszłości również jako środek przeciw czarom, złym urokom i różnym diabelskim sztuczkom.


* Od czasu pełnoskalowej wojny w Ukrainie (2022) wielu wiernych, na znak odwrócenia się od Patriarchatu Moskiewskiego, obchodzi święta wg kalendarza gregoriańskiego. Toteż Boże Narodzenie świętowane jest 25 grudnia (nie 7 stycznia), a święto Jordanu 6 stycznia (nie 19.01, jak wg "starego", juliańskiego kalendarza). 

***

Tekst pochodzi z książki "Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne" dr Barbary Ogrodowskiej, wyd. Muza, Warszawa 2010.

Opracowała: Hanna Szczęśniak

Po więcej felietonów dotyczących świąt zapraszamy do naszej zakładki świętujemy.

Czytaj także

Już blisko do Jordanu

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 18:50
W audycji „Z muzyką po Kresach” rozmawialiśmy o sposobach popularyzacji Lwowa i Kresów w Warszawie. Poznaliśmy także tajemnice święta Jordanu na Białorusi. Wedle kalendarza juliańskiego obchodzone jest ono 19 stycznia.
rozwiń zwiń