Historia

Włochy: komiks o Janie Karskim już w księgarniach

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 08:13
Komiks "Człowiek, który odkrył Holokaust" opowiada historię legendarnego kuriera, emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, który z narażeniem życia próbował poinformować świat o zagładzie Żydów, ale został zignorowany.
Audio
  • Beata Płomecka z Brukseli o komiksie o Janie Karskim/IAR
Fragment okładki komiksu Człowiek, który odkrył Holokaust
Fragment okładki komiksu "Człowiek, który odkrył Holokaust”

Biografia Jana Karskiego, który stanął w obronie ludności cywilnej, jest ukazana na tle wydarzeń historycznych. - To pierwszy komiks poświęcony Janowi Karskiemu. Jego przesłanie jest jak najbardziej aktualne, jeśli chodzi o wychowanie młodszych pokoleń - powiedział w Brukseli Luca Bernardini, profesor Uniwersytetu w Mediolanie. Przyznał, że o wybitnym Polaku w Europie Zachodniej wiadomo niewiele. Komiks ma przybliżyć tę postać, na razie młodym Włochom.

<<<<<<<<< JAN KARSKI W RADIACH WOLNOŚCI >>>>>>>>>>

O Janie Karskim i o aktualnym do dziś jego przesłaniu, o tym, że nie można być bezczynnym w obliczu przemocy wobec ludności cywilnej, mówiono także podczas konferencji zorganizowanej w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Wystawa składa się z 22 plansz. Przedstawiono na nich biografię Karskiego, począwszy od lat spędzonych w rodzinnej Łodzi, poprzez okres wojny, aż po działalność powojenną. - To wysmakowany graficznie projekt z wykorzystaniem zdjęć Karskiego - powiedział Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.
Konferencję, a także a wystawę zorganizował europoseł Jacek Saryusz-Wolski.
Polskie Radio było jednym z patronów medialnych.

Fragm.
Fragm. okładki książki Stanisława Jankowskiego "Karski. Raporty tajnego emisariusza", Dom Wydawniczy Rebis

Jan Karski był jednym z kurierów Polskiego Państwa Podziemnego w czasie drugiej wojny światowej. Być może tym najważniejszym. W 1942 roku na prośbę działaczy żydowskiego podziemia wszedł dwukrotnie do warszawskiego getta oraz do obozu przejściowego w Izbicy Lubelskiej, skąd Niemcy wywozili Żydów do obozów śmierci w Bełżcu i Sobiborze. Te przerażające wizyty odmieniły jego życie, a koszmarne wspomnienia z tych dni zachował w pamięci na zawsze. O tragicznym losie Żydów, o ich zagładzie, opowiadał – apelując o pomoc -najwyższym przedstawicielom sił alianckich, m.in. prezydentowi USA Franklinowi D. Rooseveltowi, ministrowi spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Antoniemu Edenowi oraz przedstawicielom środowisk politycznych i społecznych w Wielkiej Brytanii i USA. Jego starania nie przyniosły jednak żadnego skutku – los Żydów był przesądzony...

Zobacz serwis specjalny II wojna światowa >>>

pp/IAR

''

Czytaj także

Rok Jana Karskiego. Wystawa w Parlamencie Europejskim

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 17:46
"Jan Karski. Człowiek Wolności" - to hasło wystawy, jaką można oglądać w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Karski bohaterem w skali świata". Konferencja w Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 06:16
Międzynarodowi eksperci, historycy i politycy będą rozmawiać w Brukseli o misji Jana Karskiego i wnioskach, jakie powinni z niej wyciągnąć współcześni rządzący.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie Jana Karskiego zapisane w spojrzeniu

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 09:00
- Ta książka to pierwsze światowe kompendium ikonograficzne dotyczące Jana Karskiego - o fotobiografii bohaterskiego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, który usiłował poinformować świat o Holokauście, opowiadał w Dwójce jej autor Maciej Sadowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jan Karski to głos ofiar, który nie został wysłuchany"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 21:57
Emisariusz państwa podziemnego próbował przekazać światu informację o masowej zagładzie Żydów. Ale nikt nie reagował. W Parlamencie Europejskim odbyła się konferencja poświęcona Janowi Karskiemu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bronisław Komorowski: Jan Karski to sumienie świata

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 20:23
W siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli odbyła się konferencja o spuściźnie Jana Karskiego, polskiego emisariusza, który podczas II wojny światowej próbował poinformować świat o Holokauście.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radosław Sikorski: świat za mało wie o Janie Karskim

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 10:59
Gość "Sygnałów dnia" minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski tłumaczył, że Jan Karski próbował poruszyć sumienia i spowodować przynajmniej dyplomatyczne reakcje sojuszniczych państwa zachodnich ws. zagłady Żydów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spuścizna Jana Karskiego. Od imperatywu moralnego do normy prawa

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 20:25
- Chcieliśmy, żeby o Janie Karskim mówili nie tylko Polacy, ale również obcokrajowcy. By nie ograniczyć tej uniwersalnej postaci, jego heroizmu, wyłącznie do skali polskiej - mówił w Jedynce Jacek Saryusz-Wolski, pomysłodawca i główny współorganizator konferencji i wystawy poświęconej Janowi Karskiemu w Brukseli.
rozwiń zwiń