W 2020 roku mija 100. rocznica urodzin Jana Pawła II i 15. rocznica jego śmierci. W związku z tymi rocznicami, arcybiskup Stanisław Gądecki podkreślił, że pontyfikat papieża z Polski wypełniony był przełomowymi decyzjami i doniosłymi wydarzeniami, które zmieniły oblicze papiestwa i wpłynęły na bieg historii Europy i świata.
Franciszek: pamięć o "otwarciu drzwi Chrystusowi" jest wciąż żywa
"Bogactwo pontyfikatu świętego Jana Pawła II - przez licznych historyków i teologów określanym Janem Pawłem II Wielkim - wypływało z bogactwa jego osobowości - poety, filozofa, teologa i mistyka, realizując się w wielu wymiarach, od duszpasterstwa i nauczania, poprzez kierowanie Kościołem powszechnym, aż po osobiste świadectwo świętości życia" - napisał w liście do papieża Franciszka arcybiskup Gądecki. Zwrócił też uwagę na to, że wielkim osiągnięciem pontyfikatu Jana Pawła II był jego udział w przywróceniu Europie jedności, po ponad pięćdziesięcioletnim podziale, którego symbolem była żelazna kurtyna. Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że po jednoczącym i kulturotwórczym przepowiadaniu Ewangelii przez świętych Cyryla i Metodego oraz świętego Wojciecha, ponad tysiąc lat później, owoce ich działalności - nie tylko w wymiarze społecznym, ale i religijnym - znalazły swego obrońcę i kontynuatora w osobie papieża Polaka.
Kardynał Stanisław Dziwisz w wystąpieniu podczas Międzynarodowego Kongresu Europa Christi na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego podkreślił, że papież Polak powinien zostać uznany za doktora Kościoła i współpatrona naszego europejskiego domu. Zaznaczył, że trzeba stwierdzić, iż papież Wojtyła to nie tylko wielki współczesny doktor Kościoła, ale i wybitny patron dla Europy, który ma ogromnie wiele do powiedzenia wszystkim, zarówno wierzącym, jak i niewierzącym.
Chrześcijaństwo w fundamencie Europy
Jednym z gości kongresu "Europa Christi" był kardynał Stanisław Dziwisz, wieloletni sekretarz Jana Pawła II, który podkreślał, że Papież Polak przez swoją myśl, osobowość i pracę pozostawił ogromny ślad w życiu Kościoła i społeczności światowej. Dodał, że rola Jana Pawła II jest wciąż aktualna w życiu naszego kontynentu, a jego postawa reprezentuje "najszlachetniejszy ideał Europejskości". Bycie Europejczykiem i bycie uczniem Chrystusa nie wyklucza się, ale radykalnie zakładają. - Chrześcijaństwo wpisane jest w europejskie fundamenty, jest nieusuwalnym kodem genetycznym, w tym względzie papież Wojtyła i jego dziedzictwo mogą być uznane za wielką apologię chrześcijaństwa i europejskości i ich wzajemnego związku - powiedział kardynał Dziwisz.
"Przebudzanie nadziei"
Zwrócił uwagę na wkład Jana Pawła II w najnowsze dzieje Europy, między innymi obalenie komunizmu. - To jego posługiwanie stanowiło kamień węgielny w polskim, narodowym przebudzeniu nadziei - powiedział kardynał Dziwisz. Podkreślił, że Jan Paweł II przyczynił się do skonsolidowania ruchów politycznych i społecznych, które miały na celu przywrócenie "wolnej, równej, dziejowo sprawiedliwej Europy".
Tegoroczny Kongres przebiega pod hasłem: "Europa Christi - Europa Dwóch Płuc - Europa Ewangelii, Prawdy Pokoju". Kolejne dwie sesje kongresowe odbędą się we Wrocławiu (11 listopada) i w Gdańsku (23 listopada). Kongres będzie też obradował we Lwowie na Ukrainie (18-20 listopada). Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem przewodniczącego Episkopatu Polski arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Moderatorem Ruchu Europa Christi jest ksiądz Ireneusz Skubiś, wieloletni redaktor naczelny tygodnika "Niedziela".
pg