Historia

Stonehenge i Edynburg znikną listy UNESCO? Taki los spotkał już Liverpool

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 05:51
Dwa kolejne brytyjskie obiekty mogą utracić status Światowego Dziedzictwa UNESCO - podały w sobotę brytyjskie media. Według dziennika "The Guardian" zagrożony jest kamienny krąg Stonehenge, a zdaniem "Daily Telegraph" - Stare i Nowe Miasto w Edynburgu.
Czy Stonehenge zostanie wypisane z listy UNESCO?
Czy Stonehenge zostanie wypisane z listy UNESCO? Foto: Shutterstock/Pajor Pawel

W środę z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO oficjalnie skreślony został Liverpool, co uzasadnione zostało nowymi inwestycjami na nabrzeżu i w dokach, które jak wskazano, w nieodwracalny sposób zmieniły unikatowy charakter tego miejsca. To dopiero trzeci przypadek w historii istniejącej od 1978 r. listy, by jakiś obiekt został z niej usunięty.

Jednak jak pisze "The Guardian", Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO teraz ma zamiar dokładniej przyglądać się wszystkim 31 obiektom w Wielkiej Brytanii i na jej terytoriach zamorskich.

W szczególności zagrożony - w związku z planowanym tunelem pod nim - ma być kamienny krąg Stonehenge. Według gazety, przedstawiciel komitetu ostrzegł brytyjski rząd, że jeśli inwestycja zostanie zrealizowana, Stonehenge trafi na listę obiektów zagrożonych, co jest pierwszym krokiem do pozbawienia statusu Światowego Dziedzictwa.

W listopadzie zeszłego roku brytyjski rząd zaaprobował budowę tunelu. Jak wyjaśniono, przechodząca w pobliżu droga została zaprojektowana z założeniem dwukrotnie mniejszego ruchu niż jest obecnie, zatem tunel przywróci pradawny krajobraz wokół kręgu i usunie odgłosy ruchu drogowego z jego otoczenia. Jednak sprawa budzi kontrowersje i część archeologów się temu sprzeciwia.

Z kolei "Daily Telegraph" pisze, że zagrożony jest Edynburg, a to z powodu planowanego przez władze miejskie sposobu zbierania śmieci w Nowym Mieście. Zamiast zbieranych codziennie sprzed drzwi worków ze śmieciami, mają powstać punkty, w których ustawione zostaną ogromne kontenery do segregacji śmierci, co jak wskazują krytycy, będzie szpeciło krajobraz tej części szkockiej stolicy.

PAP/bm

Czytaj także

"Pamięć Polski", najcenniejsze polskie dokumenty na liście UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 00:30
Trafiło na nią jedenaście bezcennych zabytków, w tym Konstytucja 3 Maja i rękopis "Pana Tadeusza". Uroczystość wręczenia certyfikatów wpisu na Polską Listę Krajową Programu "Pamięć Świata" odbyła się w Pałacu Prezydenckim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak znaleźć króla? Drugi pogrzeb Ryszarda III

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2015 17:00
Miał 32 lata. Z rozłupaną głową padł na polu bitwy pod Bosworth. Nikt nie wiedział, gdzie dokładnie został pochowany. Aż do dziś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brytyjscy archeolodzy: Stonehenge zostało przeniesione do Anglii z Walii

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 05:39
Badacze są zdania, że starożytny kamienny krąg pierwotnie znajdował się w Waun Mawn na zachodnim wybrzeżu Walii, ponad 250 kilometrów na zachód od Równiny Salisbury. Pozostałości walijskiego kręgu mają dokładnie te same wymiary co Stonehenge.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielka inwestycja może wypchnąć Liverpool z listy światowego dziedzictwa UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 01:26
Komitet UNESCO zarekomendował w poniedziałek skreślenie Liverpoolu z listy światowego dziedzictwa UNESCO z powodu nowych inwestycji na nabrzeżu i w dokach, które w nieodwracalny sposób zmieniły unikatowy charakter tego miejsca. Chodzi o tzw Liverpool Waters, projekt deweloperski wart 5 miliardów funtów. 
rozwiń zwiń