Historia

Cała Polska buduje Dworzec Centralny

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2010 06:00
Miał być obiektem na miarę XXI wieku. Budowany w pośpiechu i z najtańszych materiałów jest dziś w fatalnym stanie.
Audio

Budowniczowie oddali go do użytku dwa dni przed 7. Zjazdem PZPR, 5 grudnia 1975 roku. Dwa dni później, na "najnowocześniejszym dworcu Europy", jak nazywano Centralny, witano sekretarza generalnego KC KPZR Leonida Breżniewa oraz Wielkiego Wodza Narodu Koreańskiego Kim Ir Sena. W uroczystości otwarcia Dworca Centralnego wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz, a wśród nich I sekretarz KC PZPR Edward Gierek, który przeciął wstęgę i wygłosił okolicznościowe przemówienie w którym podkreślał, że dworzec stonowić będzie trwałe świadectwo talentu i zaangażowania polskich architektów, inżynierów i robotników.

Tempo budowy Dworca Centralnego zostało nazwane propagandowo "próbą 1100 dni". Chodziło o znaczne przyspieszenie w stosunku do planowanych 3650 dni pracy. O budowie dworca w centrum stolicy nakręcono film w Wytwórni Filmów Dokumentalnych. - Sprawa dworca, to nie tylko sprawa Warszawy i kraju - mówił narrator filmu - to sprawa naszych dzieci i wnuków. Budowla miała swą nowoczesność przenieść daleko w wiek XXI.

POSŁUCHAJ

Jak powstawał Dworzec Centralny

Dworzec Centralny mógł przyjąć 39 milionów podróżnych rocznie. Miał 4 poziomy, podziemne perony oraz rozległą infrastrukturę, w tym salon dla VIP-ów. Do budowy zużyto między innymi, 12 i pół tysiąca ton stali i 100 tysięcy metrów sześciennych betonu. Dworzec miał stać się chlubą gierkowskiej epoki.

Dworzec Centralny zaprojektowany przez architektów Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka, był faktycznie jednym z najnowocześniejszych w Europie. Został jednak zbudowany w pośpiechu, przy zastosowaniu tańszych materiałów, a to wpłynęło na jego stan techniczny. Obecnie remontowany, cieszy się złą sławą, podróżni skarżą się między innymi na panujący tam brud, kolejki do kas i obecność koczujących na dworcu bezdomnych. Dwa lata temu Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła, że dworzec jest jednym z najgorszych w kraju pod względem stanu technicznego. Dworzec Centralny był "bohaterem" kilku filmów, grał w wielu scenach kultowego serialu "Czterdziestolatek”, a także w innych sławnych serialach PRL, jak; „07 zgłoś się” , „Daleko od szosy” i „Zmiennicy”.

Czytaj także

Ach ten VI Zjazd!

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2010 09:15
Ach ten VI Zjazd!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cztery pory Gierka

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2010 10:00
Moda, życie codzienne, oficjalne festiwale i uroczystości, fiat dla każdego. To trzeba zobaczyć!
rozwiń zwiń