Odkrycia z przeszłości na Starym Rynku w Łodzi. "Dawna studnia", "średniowieczna droga"
O znalezisku zabytków archeologicznych w powiecie biłgorajskim (województwo lubelskie) poinformował Wiesław Koman, archeolog z zamojskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. Opowiadał też o odkrywcy narzędzi, który pragnie pozostać anonimowy. – Podczas przekazywania zabytków stwierdził, że Dereźnia Solska nie może być gorsza od Dereźni Majdańskiej i też powinna mieć swoje stanowisko archeologiczne. Wiosną ubiegłego roku młody chłopiec znalazł na polach Dereźni Majdańskiej wiórowiec krzemienny – wyjaśnił ekspert.
W powiecie chełmińskim odkryto miejsce składania ofiar sprzed 2500 lat
Obiekty wykonano z krzemienia wołyńskiego, posiadającego ciemnoszarą barwę z jaśniejszymi plamami. – Są to najprawdopodobniej wyroby wykonane przez neolityczną ludność kultury pucharów lejkowatych i mogą być datowane na pierwszą połowę 3 tysiąclecia przed naszą erą – mówił Wiesław Koman. Archeolog zapowiedział, że obiekty zostaną przekazane do Muzeum w Biłgoraju.
Naukowiec stwierdził, że odkrycie kolejnych zabytków archeologicznych w powiecie biłgorajskim świadczy o tym, że teren ten nie był typową pustką osadniczą w pradziejach, jak dotychczas zakładano, ale rozwijało się tu również osadnictwo.
Archeolog-amator pomógł złamać jaskiniowy szyfr sprzed 20 tysięcy lat
– Weryfikacja powierzchniowa terenu odkrycia narzędzi krzemiennych nastąpi wczesną wiosną, gdy umożliwią to warunki pogodowe. Być może dojdzie do odnalezienia kolejnych ciekawych i wartościowych zabytków archeologicznych, np. narzędzi krzemiennych, fragmentów naczyń glinianych – wyraził nadzieję Wiesław Koman.
Wcześniej - również na terenie powiatu biłgorajskiego - znaleziono podczas poszukiwań inne zabytki archeologiczne. Były to wczesnośredniowieczne militaria, m.in. żelazne groty dwuzadziorowych strzał do łuku, liściowaty grot włóczni, czterograniasty bełt do kuszy, żelazną ostrogę.
PAP/mc