Historia

Rejs pamięci Mariusza Zaruskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2011 06:00
Był twórcą polskiego żeglarstwa morskiego. Aresztowany po 17 września 1939 przez NKWD został osadzony w więzieniu w Chersoniu, gdzie zmarł 8 kwietnia 1941.

Pięć polskich jachtów uczestniczy w rejsie Dnieprem z okolic Czarnobyla do Chersonia, miejsca śmierci twórcy polskiego żeglarstwa morskiego gen. Mariusza Zaruskiego. Celem rejsu jest uczczenie przypadającej w tym roku 70. rocznicy śmierci generała.

- Ideą rejsu jest uczczenie pamięci gen. Mariusza Zaruskiego, w okresie międzywojennym prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego, kapitana żaglowca +Zawisza Czarny+, twórcy polskiego żeglarstwa morskiego. Trasa rejsu liczy ponad 900 km i biegnie z okolic Czarnobyla do Chersonia. Po drodze planowane są spotkania załóg miejscową z Polonią, zwiedzanie, udział uroczystościach z okazji święta narodowego Ukrainy oraz w regatach z okazji święta Chersonia. To pierwsza tego typu inicjatywa, więc uczestniczy w niej tylko pięć polskich jachtów, ale zależy nam by była ona kontynuowana, zwłaszcza z licznym udziałem młodzieży - mówi rzecznik rejsu, członek Zarządu Głównego Polskiego Związku Żeglarskiego Stanisław Latek.

W tym roku minęła 70. rocznica śmierci gen. Mariusza Zaruskiego, twórcy polskiego żeglarstwa morskiego i kapitana harcerskiego żaglowca "Zawisza Czarny". Zaruski stworzył także Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Zakopanem, był prekursorem narciarstwa wysokogórskiego w Tatrach, współtwórcą polskiego taternictwa i skautingu, pisarzem, poetą i malarzem, a także w okresie międzywojennym adiutantem generalnym prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Aresztowany po 17 września 1939 przez NKWD został osadzony w więzieniu w Chersoniu, gdzie zmarł 8 kwietnia 1941.

W kwietniu w Chersoniu odbyły się uroczystości poświęcone gen. Zaruskiemu. Jego pamięć uczczono mszą św. oraz złożeniem wieńców przed poświęconą mu tablicą oraz na cmentarzu w miejscu domniemanego pochówku generała. W uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, władz ukraińskich oraz mieszkańcy i członkowie Polonii.

Głównym organizatorem rejsu pamięci gen. Mariusza Zaruskiego jest Polski Związek Żeglarski przy udziale Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Podróż - najpierw lądową - żeglarze rozpoczęli 5 sierpnia w Nieporęcie nad Zalewem Zegrzyńskim, skąd załogi i jachty przetransportowano w okolice Czarnobyla. Stamtąd rozpoczęła się właściwa część rejsu, którego uczestnicy po drodze będą zawijać do portów m.in. w Kijowie, Dniepropietrowsku i Zaporożu. 24 sierpnia żeglarze wezmą udział w uroczystym apelu jachtów z okazji święta niepodległości Ukrainy, a 18 września będą uczestniczyć w regatach z okazji Dni Chersonia o puchar ufundowany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, który objął patronatem obchody 70. rocznicy śmierci gen. Zaruskiego.

Powrót uczestników rejsu do kraju jest planowany na 27 września.

Czytaj także

Przerwane życiorysy

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2010 06:03
IPN wydał książki o największej powojennej zbrodni komunistycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czerwony Feliks

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2011 07:00
Richard Pipes: Był zdolny do popełniania najstraszliwszych okrucieństw bez przyjemności, z poczucia idealistycznego obowiązku.
rozwiń zwiń