Historia

Pomagali Żydom w czasie wojny

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 06:00
Kolejni Polacy zostali odznaczeni Medalami Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyznanymi przez jerozolimski Instytut Yad Vashem.
Audio

Troje mieszkańców Podkarpacia: Katarzyna Sikora, Stanisław Grocholski i Józef Kulpa zostało pośmiertnie odznaczonych Medalami Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyznanymi przez jerozolimski Instytut Yad Vashem.

Ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner  powiedział, że Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata ma dla jego narodu szczególne znaczenie. - To oni byli prawdziwymi ludźmi, kiedy ludzkość była w ciemnościach, Europa była w ciemnościach. Ci ludzie dawali świadectwo, że nawet w najgorszych czasach są ludzie - powiedział ambasador podczas uroczystości. - Każdy z nas powinien się zapytać, co zrobiłby na ich miejscu, kiedy wiedział, co grozi za ukrywanie - dodał.

Mieszkance Rzeszowa Katarzynie Sikorze życie zawdzięczają cztery osoby, uciekinierzy z rzeszowskiego getta, którymi opiekowała się od 1943 roku. Ukrywali się w piwnicy domu przy ul. Sobieskiego. Medal krewnemu bohaterskiej Polki wręczyła córka ocalonego Shaloma Friedhofa. Z kolei Medal przyznany dla Stanisława Grocholskiego, który uratował żydowską rodzinę Engelbergów odebrała jego córka Zofia. Do końca okupacji schronienie u Grocholskich znalazło 16 osób. Jedna z ocalonych, która przyjechała na uroczystości ze Stanów Zjednoczonych nie kryła wzruszenia.

Pochodzący z Ostrowca k. Lubaczowa Józef Kulpa, żołnierz AK, uratował m.in. żydowskie rodziny Łukawieckich i Singerów. Wspólnie działali w partyzantce. Dzięki Kulpie utworzony został 13-osobowy żydowski oddział partyzantów działających w lasach wokół Lubaczowa i Zamościa. - Dziadek pomagał, bo był prawym człowiekiem. Wynikało to z jego normalnego ludzkiego obowiązku, jego godności – zauważył w rozmowie z PAP wnuk wyróżnionego, Janusz Kulpa.


W Polsce do tej pory wręczono ponad 6350 Medali Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Medal "Sprawiedliwy wśród narodów świata" przyznawany jest przez jerozolimski Instytut Yad Vashem osobom niosącym pomoc Żydom w czasie II wojny światowej. Z wnioskiem mogą występować ocaleni oraz ich krewni. Odznaczenie jest tytułem honorowym, a wyróżnieni mogą dodatkowo ubiegać się o przyznanie honorowego obywatelstwa państwa Izrael.

Czytaj także

Opowieść o Janie Żabińskim - odc.2

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2009 09:15
Opowieść o Janie Żabińskim - odc. 2
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opowieść o Janie Żabińskim - odc.1

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2009 09:15
Opowieść o Janie Żabińskim - odc.1
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krwawe żniwa

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2011 06:00
Polacy z okolic Treblinki uratowali setki Żydów. Ponad 250 z nich zostało zamordowanych przez Niemców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polka uhonorowana pośmiertnie za ratowanie Żydów

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2011 15:00
Uciekinierki usłyszały z ust Jadwigi Waszczuk: Jezus jest z nami, co się ma stać z wami, stanie się też z nami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Za pomoc Żydom – kara śmierci

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2011 06:00
70 lat temu Hans Frank wydał rozporządzenie o karze śmierci dla Żydów, którzy opuścili teren getta oraz dla Polaków, którzy udzielili im pomocy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ratowali Żydów na Rzeszowszczyźnie

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2011 14:00
Według historyków, 1600 mieszkańców z województwa podkarpackiego pomagało Żydom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

IPN przypomina o Polakach ratujących Żydów

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2012 13:00
Równolegle z polską premierą filmu Agnieszki Holland „W ciemności” na rynku ukazały się materiały edukacyjne.
rozwiń zwiń