Historia

Na ratunek polskim zabytkom na świecie

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2012 05:00
Trzy i pół miliona zł przeznaczy rząd na ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą - poinformowało ministerstwo kultury
Ruiny zamku w Czerwonohradzie na Ukrainie
Ruiny zamku w Czerwonohradzie na UkrainieFoto: P.D

W Sejmie odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą, na którym resort kultury przedstawił informację o realizacji "Rządowego Programu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą" oraz o ochronie polskiego dziedzictwa kulturowego na terytorium Ukrainy.

Jednym z ważniejszych zadań jest remont klasztoru oo. karmelitów bosych w Berdyczowie na Ukrainie, gdzie powstanie Muzeum Josepha Conrada-Korzeniowskiego.Finanasowane będą także muzea polskie w różnych krajach, między innymi w Rapperswillu w Szwajcarii - powiedziała wiceminister Kultury Małgorzata Omilanowska. Wiceminister podkreśliła, że resort przywiązuje ogromną wagę do ochrony polskich cmentarzy, a także zbiorów archiwalnych za granicą.

Wśród obiektów przeznaczonych do konserwacji w 2012 roku na Ukrainie ministerstwo wesprze finansowo kaplicę św. Dominika w kościele podominikańskim w Kamieńcu Podolskim, m.in. dalsze prace restauratorskie na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie . Z kolei na Białorusi prace obejmą kościół farny p.w. Przemienienia Pańskiego w Nowogródku, w Rosji w Petersburgu rękopisy z Biblioteki Załuskich, na Litwie w Zatroczu pałac Tyszkiewiczów i w Wilnie cmentarz na Rossie. Finansowana jest też konserwacja zabytków w Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Niemczech i Francji. Fundusz stypendialny na bieżący rok dla młodziezy polonijnej starającej się o możliwość studiowania w Polsce na samych tylko uczelniach artystycznych wynosi 2 miliony złotych - dodała wiceminister Małgorzata Omilanowska.

Czytaj także

82. rocznica niemieckiego mordu na lwowskich profesorach

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2023 05:40
Na Wzgórzach Wuleckich hitlerowcy rozstrzelali przedstawicieli polskich elit intelektualnych. Zginęło 25 profesorów lwowskich wyższych uczelni oraz 18 członków ich rodzin, przyjaciół i znajomych. Egzekucja została przeprowadzona w nocy z 3 na 4 lipca 1941. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Za Wilno Wasze i Nasze

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2011 06:00
Przedwojenny konflikt o Wilno oraz późniejsze losy miasta od lat dzielą historyków polskich i litewskich.
rozwiń zwiń