Rok Amerykański zainicjowano w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Projekt ma na celu przypomnienie wspólnego, polsko-amerykańskiego dziedzictwa lotniczego. Jego organizatorami są krakowskie muzeum oraz konsulat generalny USA w Krakowie.
W ramach Roku Amerykańskiego w muzeum przewidziano wystawy, spotkania, projekcje filmowe. Realizowane też będą programy edukacyjne; do Krakowa przyjedzie również astronautka Marsha Ivins, uczestniczka pięciu misji kosmicznych.
Pierwsza wystawa, "Białe gwiazdy nad Polską", poświęcona została zaangażowaniu lotnictwa Armii USA w walki nad Polską podczas II wojny. Zaprezentowano na niej sylwetki lotników, najbardziej znane operacje oraz maszyny, które latały nad Polską, a także unikalne zdjęcia i dokumenty ze zbiorów Muzeum Lotnictwa Polskiego, Instytutu im. gen. Sikorskiego w Londynie i z kolekcji prywatnych. Dostępnej do czerwca wystawie towarzyszy program edukacyjny dla młodzieży.
"Bardzo dużo dla mnie znaczy fakt, że Polacy interesują się amerykańskimi lotnikami i próbują zachować tę część historii, która dotyczy ich udziału w II wojnie światowej" - powiedział na konferencji poprzedzającej otwarcie wystawy konsul generalny USA w Krakowie Allen Greenberg. Wyraził wdzięczność za wysiłek, "by pokazać tę historię, która przez długie lata była ukryta".
"Co dwudziesty lotnik amerykański, który zginał nad Europą, zginął nad Polską. Nad Europą poległo 41 802 lotników Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. To jest nadal nieznana historia" - przypomniał historyk z Muzeum Lotnictwa Polskiego Krzysztof Mroczkowski. Poinformował także, że w USA prezentowana będzie przygotowana w ub.r. w muzeum wystawa "Frank Piasecki i inni", prezentująca dorobek wybitnych polskich inżynierów oraz ich wkład w rozwój światowego lotnictwa.
Kolejnym elementem Roku Amerykańskiego jest program filmowy "Hollywood w przestworzach", w ramach którego prezentowane będą filmy amerykańskie poświęcone lotnictwu. Każdy pokaz będzie poprzedzony komentarzem zaproszonego eksperta i krytyka filmowego. Projekcje pięciu filmów fabularnych i dwóch krótkometrażowych dokumentów odbywać się będą do maja. Ponadto Jan Hofman z Muzeum Lotnictwa Polskiego prezentować będzie autentyczne materiały filmowe z walk powietrznych podczas II wojny światowej.
Jako pierwszy pokazano film "Hell's Angels" Howarda Hughesa, którego - jak powiedziano podczas otwarcia - muzealnicy kochają za trafne oddanie walk powietrznych podczas I wojny światowej i nienawidzą za spalenie wszystkich samolotów uczestniczących w realizacji filmu.
Na wystawie "Kobiety w lotnictwie" zaprezentowane zostaną sylwetki utalentowanych polskich i amerykańskich lotniczek, takich jak m.in.: Amelia Earhart, Jacqueline Cochran, Stefania Cecylia Wojtulanis-Karpińska, Vernice Armour, Nicole Malachowski, Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska oraz Wanda Modlibowska. Ekspozycja będzie dostępna od lipca do października.
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie położone jest na terenie jednego z najstarszych lotnisk Europy. Od 1892 r. na tym terenie stacjonowały balony obserwacyjne armii austro-węgierskiej. To również pierwsze lotnisko, które zostało przejęte przez Polaków w 1918 r. W okresie międzywojennym było drugim pod względem wielkości lotniskiem w Europie. We wrześniu 1939 r. zostało zniszczone, a w 1963 r. ostatecznie zlikwidowane. Na terenie Błoń Rakowickich utworzono wtedy Muzeum Lotnictwa Polskiego.
Muzeum Lotnictwa Polskiego chroni i prezentuje polskie i światowe dziedzictwo lotnicze. Jest jednym z największych europejskich muzeów tego typu. Zbiory liczą ponad 240 samolotów, szybowców, śmigłowców, ponad 140 silników lotniczych i zestawy rakietowe. Od września 2010 muzeum mieści się w nowoczesnym budynku o powierzchni użytkowej ponad 3,3 tys. m kw.