Historia

Projekt Zbrojownia - początek cyfrowej biblioteki wojskowej

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2012 05:30
Z ponad 680 tysięcy obiektów Centralna Biblioteka Wojskowa przygotowała do udostępnienia w formie cyfrowej ponad 120 tysięcy.
Projekt Zbrojownia - początek cyfrowej biblioteki wojskowej
Foto: SXC.hu

Udostępnienie przez internet zbiorów Centralnej Biblioteki Wojskowej i innych instytucji to cel projektu Zbrojownia - Wojskowa Biblioteka Cyfrowa.

"Przed digitalizacją nie uciekniemy. Dawniej w zbrojowni trzymano broń, bronią XXI wieku jest wiedza" - tłumaczyła nazwę dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej Aleksandra Skrabacz.

Przypomniała, że Centralna Biblioteka Wojskowa od lat rozwija projekty cyfryzacji, pozwalające m. in. na przeszukiwanie katalogów. Dzięki uruchomieniu Zbrojowni bez względu na czas i miejsce dostępne będą także zasoby biblioteki. Inny cel digitalizacji to ochrona zbiorów.

Zbrojownia będzie miejscem udostępniania przez internet nie tylko zbiorów CBW, ale wszystkich instytucji, które zechcą się przyłączyć. "Celem jest scalenie na wspólnej platformie publikacji i dokumentów rozproszonych po różnych zbiorach wojskowych. Na świecie mijają czasy regionalnych bibliotek, jest trend do centralizacji" - powiedziała Skrabacz. Do projektu włączyły się już Sztab Generalny WP, departament informatyki i telekomunikacji MON oraz dowództwo garnizonu Warszawa, które dostarczyło sprzęt do digitalizacji.

"To ważny dzień, ale w moim przekonaniu jednak nie przełomowy, wykorzystanie nowoczesnych technologii nie jest nowa rzeczą w Centralnej Bibliotece Wojskowej" - powiedział wiceminister obrony Czesław Mroczek. Wyraził przekonanie, że udostępnienie cyfrowych zasobów ułatwi poszerzanie wiedzy, realizację projektów badawczych i promocję wojska.

Z ponad 680 tys. obiektów CBW przygotowała do udostępnienia w formie cyfrowej ponad 120. SG WP przekazał m. in. instrukcje i regulaminy wojskowe, na razie z dwudziestolecia międzywojennego. Dostępne będą także np. stare opisy sprzętu i uzbrojenia.

Na razie link do Zbrojowni znajduje się na stronie Resortowej Sieci Bibliotecznej Sił Zbrojnych (dlibra.cbw.pl), w ciągu kilku dni ma Zbrojownia ma być dostępna ze strony głównej Centralnej Biblioteki Wojskowej (www.cbw.pl).

Czytaj także

Skarby nad skarbami

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2011 08:00
List Alberta Einsteina, rozkazy Józefa Piłsudskiego i cysterską "Księgę cudów" z XIII w. można obejrzeć na wystawie "Archiwa warszawskie dawniej i dziś"
rozwiń zwiń