Historia

97 projektów otrzymało dotacje w konkursie "Patriotyzm Jutra"

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2012 05:00
Muzeum Historii Polski rozstrzygnęło konkurs "Patriotyzm Jutra" popularyzujący wiedzę historyczną i postawy patriotyczne.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu/cc

Jury przyznało dotacje 97 projektom na łączną kwotę 2 mln zł z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro przypomniał, że "Patriotyzm Jutra" to program, w ramach którego przyznawane są granty dla organizacji pozarządowych oraz samorządowych instytucji kultury, na realizację programów związanych z upamiętnieniem ważnych historycznych wydarzeń, problemów, postaci. Projekty edukacyjne mają zachęcać w niebanalny sposób do poznawania polskiej historii.

"Te projekty mają w nowej formie pokazywać historię, mówić w nowy sposób o patriotyzmie. Mówiąc "nowy sposób" mam na myśli różnego rodzaju formy aktywności, w których używa się nowoczesnych mediów. Jest np. segment wniosków, które poświęcone są rejestrowaniu materiałów na nowoczesnych nośnikach - część grantów udzielamy więc np. na rejestrację wideo opowieści świadków historii" - powiedział PAP Kostro.

"Patriotyzm Jutra" jest adresowany do różnych organizacji i rozmaitych środowisk. "Korzystają z niego zarówno tak znane, zasłużone instytucje jak np. Karta, ale też - bardzo często - lokalne, małe stowarzyszenia, prowincjonalne biblioteki czy domy kultury, których nie stać na organizację np. interesujących gier edukacyjnych, a dzięki tym pieniądzom mogą sobie pozwolić na zorganizowanie tego typu atrakcyjnej działalności" - zwrócił uwagę dyrektor Muzeum Historii Polski.

W tym roku zainteresowanie konkursem było rekordowe - w elektronicznym systemie naboru wniosków utworzono ponad 1400 kont, złożono blisko 700 wniosków, z czego 675 spełniło kryteria formalne. "Szansę na dotację miały m.in. inicjatywy związane z zachowywaniem pamięci o przeszłości - ochrona archiwaliów, digitalizacja źródeł i projekty historii mówionej" - powiedziała PAP koordynatorka konkursu Maria Więckowska.

Konkursowe jury wybrało 97 inicjatyw, między które rozdzieliło dofinansowanie wynoszące łącznie 2 mln złotych.

Najwyższe dotacje - po 40 tys. zł - przyznano projektom: "Encyklopedia Solidarności - relacje świadków historii" Stowarzyszenia Pokolenie, "Moja wieś, moje dziedzictwo" Muzeum Archeologicznego w Poznaniu oraz "Armia Andersa" realizowanemu przez Fundację Kresy-Syberia. Wśród wyróżnionych inicjatyw znalazły się również propozycje gier miejskich, warsztatów edukacyjnych, stron i serwisów internetowych, wystaw oraz projekty wydawnicze.

W roku ubiegłym dzięki dotacjom realizowano filmy, wydawano książki, organizowano konferencje, konkursy, wystawy, warsztaty edukacyjne i projekty badawcze.

Czytaj także

Wybierzmy "Polkę wszech czasów"!

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2011 08:20
W plebiscycie można głosować na dwie z 15 zaproponowanych kandydatek lub zgłosić własną "Polkę wszech czasów".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"To będzie ciekawe przedstawienie historii Polski"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2011 14:03
Nowoczesna, audiowizualna, symboliczna i interaktywna będzie wystawa stała w Muzeum Historii Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum, w którym historia ożywa

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2012 11:22
Muzeum w Nowej Hucie to instytucja niezwykła. Eksponaty przynoszą tu bowiem ludzie. Od dokumentów internowania po pralki "Franie". Z tych przedmiotów powstanie kiedyś wystawa, która będzie wierną kopią życia w czasie PRL.
rozwiń zwiń