Historia

Historia peerelowskich pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2012 06:00
Wystawę "Pieniądz PRL" przygotowało Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy. Na ekspozycji prezentowane są monety i banknoty emitowane w latach 1944-1989.

- Wystawa to doskonała okazja do ukazania bogatej kolekcji środków płatniczych znajdujących się w zbiorach Działu Numizmatyki Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Dla części zwiedzających ekspozycja jest swoistą "podróżą w czasie”, w lata młodości i dzieciństwa, zaś dla młodzieży urodzonej po 1989 roku oryginalną lekcją historii - podkreślił Michał F. Woźniak, dyrektor bydgoskiej placówki.

Twórcy ekspozycji, Irena Borowczak i Wojciech Ślusarczyk zdecydowali się na pokazanie wyłącznie obiektów o zasadniczym znaczeniu. W warunkach ekspozycyjnych prezentacja wszystkich wariantów emisji pieniężnych, z uwzględnieniem zmian podpisów, numeracji serii na banknotach oraz dat na monetach, byłaby nieczytelna.

ZAPRASZAMY DO SŁUCHANIA CYKLU ARCHIWUM PRL

Obok monet obiegowych i pamiątkowych na wystawie przedstawione są również rzadkie monety próbne. Zwiedzający mają okazję zobaczyć cenione przez kolekcjonerów serie, takie jak: "Wielcy Polacy", "Poczet królów i książąt polskich" oraz "Ochrona środowiska".

Atrakcję stanowią komplety banknotów emitowanych od 1944 roku. W kolejnych emisjach prześledzić można zmiany estetyki: od prostych form, poprzez socrealizm, do najbardziej znanych serii banknotów przedstawiających sławnych Polaków, autorstwa Andrzeja Heinricha, ukazującej się od lat 70. XX wieku.

Uzupełnienie ekspozycji stanowią obiekty pośrednio związane z tematyką pieniądza, m.in. książeczki oszczędnościowe, kartki żywnościowe oraz bony towarowe i oszczędnościowe. Wszystkie eksponaty, wraz z fotografiami z życia codziennego i reprodukcjami artykułów prasowych dotyczących reformy pieniężnej z 1950 roku wprowadzają zwiedzających w atmosferę PRL. Na wystawie prezentowane są również kopie projektów banknotów, ukazujące kulisy powstawania środków płatniczych, a ciekawostką numizmatyczną - unikatowe, złote monety z wizerunkiem Mikołaja Kopernika, wybite w 1979.

Wystawę będzie można zwiedzać do 7 stycznia 2013 roku w Europejskim Centrum Pieniądza na Wyspie Młyńskiej w centrum Bydgoszczy.

Zobacz więcej na temat: Bydgoszcz pieniądze podróże
Czytaj także

Życie na kartki

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 06:00
W ostatniej dekadzie PRL większość podstawowych produktów była reglamentowana. Mięso, masło, kaszę, ryż, alkohol, czekolada, czy benzynę trzeba było "zdobywać". Kartki na mięso zniesiono dopiero 1 sierpnia 1989.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lekcja historii w pudełku

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2011 05:55
Instytut Pamięci Narodowej wydał angielskie tłumaczenie instrukcji do gry planszowej "Kolejka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sto procent cukru w cukrze

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2012 05:00
12 sierpnia 1976 - po nieudanej podwyżce cen w czerwcu - władze PRL wprowadziły kartki na cukier, powracając po ponad 20 latach do systemu reglamentacji artykułów powszechnego użytku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fiat 126p - marzenie kierowców z epoki Gierka

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 05:35
Pierwszy Fiat 126p wyprodukowany w naszym kraju kosztował 69 tysięcy złotych. Średnie zarobki wynosiły wówczas około 3,5 tysiąca złotych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Etykieta zastępcza, czyli polski James Bond

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2011 06:00
Jeździł dużym fiatem i polonezem, pachniał Old Spicem i nosił polską kopię amerykańskiej kurtki wojskowej. 35 lat temu rozpoczęto emisję serialu "07 zgłoś się"
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielki realizm - niesamowite zdjęcia Aleksandra Jałosińskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2012 08:00
Ekspozycja, prezentowana w Domu Spotkań z Historią, pokazuje tajniki pracy fotoreportera w PRL.
rozwiń zwiń