Historia

Na Śląsku odkryto nowe groby Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2013 13:03
W całym kraju obchodzony jest Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", ofiar stalinowskich prześladowań w Polsce po 1945 roku.
Audio
  • Andrzej Drogoń, dyrektor oddziału IPN w Katowicach, (IAR)
Fragment plakatu IPN
Fragment plakatu IPNFoto: IPN

Katowicki IPN ustalił miejsca pochówku kilkudziesięciu żołnierzy podziemia niepodległościowego - bitych, skazywanych na karę śmierci i mordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa, a następnie anonimowo grzebanych.

Jak podała rzeczniczka katowickiego IPN Monika Kobylańska, miejsca pochówku ustalono dzięki kwerendzie przeprowadzonej przez historyków katowickiego oddziału Instytutu w archiwach, księgach cmentarnych i parafialnych. Działania prowadzone są w ramach projektu "Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956". Specjalny zespół IPN prowadzi ekshumacje ofiar UB m.in. na Opolszczyźnie.

- Wśród ofiar, których miejsca pochówku udało się ustalić są żołnierze: Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej, Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Dziś w tych miejscach znajdują się śmietniki, bądź pochowane są zupełnie inne osoby, chodziło o zupełne wymazanie Żołnierzy Wyklętych z pamięci - wskazała Kobylańska.

Czytaj o Żołnierzach Wyklętych>>>

W piątek w Cieszynie w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odsłonięta została tablica upamiętniająca tych, którzy zostali skazani na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Katowicach na sesjach wyjazdowych w Cieszynie. Wśród osób, które figurują na tablicy znajdują się m.in. członkowie Konspiracyjnego Wojska Polskiego z oddziału "Wędrowca" oraz Narodowej Organizacji Wojskowej.

Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach

to

''

Czytaj także

"Oni mieli być zapomnieni". Konkurs IPN

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2012 15:58
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie ogłosił ogólnopolski konkurs fotograficzny "Żołnierze Wyklęci. Historia, która mnie porusza".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żołnierze Wyklęci. Komiks IPN na smartfony i tablety

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2013 20:57
Nowe publikacje dotyczące podziemia niepodległościowego w regionie radomskim po II wojnie światowej przygotował Instytut Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kwiaty i znicze przed pomnikiem na "Łączce"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2013 11:43
To pierwsze z dwudziestu miejsc pamięci w stolicy, w których przedstawiciele władz państwowych oddadzą hołd Żołnierzom Wyklętym, walczącym z komunistycznymi władzami PRL.
rozwiń zwiń