Historia

Trzeci tom Encyklopedii Solidarności w przyszłym roku

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2013 21:20
Do końca przyszłego roku ma ukazać się trzeci tom Encyklopedii Solidarności. Wydawnictwo ma liczyć co najmniej pięć tomów, kolejne będą ukazywać się w cyklu dwuletnim.
Trzeci tom Encyklopedii Solidarności w przyszłym roku

Historia w portalu polskieradio.pl>>>

Encyklopedia Solidarności to kompendium wiedzy na temat działalności opozycji w PRL w latach 1976-1989. Stanowi ona wspólny projekt IPN, Stowarzyszenia Pokolenie oraz Oficyny Wydawniczej Volumen. Ma na celu wszechstronne przedstawienie ludzi, struktur organizacyjnych, wydawnictw oraz wydarzeń związanych z genezą oraz działalnością opozycji, aż do zmiany ustroju w 1989 r.

W 2010 r., na 30-lecie Solidarności, ukazał się pierwszy tom Encyklopedii Solidarności, a w końcu ubiegłego roku - drugi.

- Chcielibyśmy, by encyklopedia ukazywała się w trybie dwuletnim, by do końca 2014 r. przygotować tom trzeci. To tempo może powolne, ale mając doświadczenie w pracy nad poprzednimi tomami, chcielibyśmy, żeby ten tryb się utrzymał, aby w przeciągu 5-6 lat zamknąć te pięć tomów - powiedział redaktor naczelny wydawnictwa Grzegorz Waligóra podczas prezentacji drugiego tomu encyklopedii w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

- Zobaczymy, co będzie za 5-6 lat. Mam nadzieję, że będziemy Encyklopedię Solidarności kontynuować, jeżeli nie w wydaniu papierowym, to w wydaniu internetowym - dodał Waligóra.

W dwóch opublikowanych dotychczas tomach encyklopedii znalazło się prawie 1800 biogramów oraz około 500 haseł rzeczowych. W całym wydawnictwie ma być 5 tys. biogramów. W drugim tomie jest 960 biogramów i około 280 innych haseł, pracowało nad nim ponad 200 osób, w tym wielu uczestników działań opozycyjnych i świadków wydarzeń.

Encyklopedia Solidarności wydawana jest w tzw. systemie holenderskim, czyli w każdym tomie są hasła ułożone alfabetycznie, od A do Z. W każdym tomie znajdują się biogramy postaci ze wszystkich regionów Polski, o umieszczeniu biogramu w encyklopedii redakcja decydowała, gdy uznała, że prace merytoryczne nad nim są już zakończone. - Specjalnie i świadomie często postacie pierwszoplanowe znajdują się dopiero w drugim tomie, niektóre będą w trzecim - wyjaśnił Waligóra.

Więcej biogramów ludzi związanych z opozycją w PRL znajduje się na internetowych stronach Encyklopedii Solidarności. W większości są to wersje robocze, które redakcja opublikowała, żeby uzyskać opinie działaczy.

mr

Zobacz więcej na temat: HISTORIA PRL Solidarność
Czytaj także

Platforma Oburzonych. Nowa siła polityczna?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2013 07:32
W sobotę w Gdańsku NSZZ "Solidarność" organizuje spotkanie przedstawicieli organizacji, stowarzyszeń i związków zawodowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmarła działaczka "Solidarności" Krystyna Laskowicz

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2013 18:41
Założycielka Radia S, pierwszej niepaństwowej rozgłośni radiowej w Poznaniu po przełomie 1989 roku, miała 75 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Portret Anny Walentynowicz trafił do Muzeum Narodowego w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 20:56
Fotografię słynnej suwnicowej, której zwolnienie doprowadziło do strajków w sierpniu 1980 roku, wykonał Michał Szlaga.
rozwiń zwiń