Historia

Rok 1863 w kinie. Odrestaurowany film z 1922

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 10:37
W Muzeum Niepodległości w Warszawie odbędzie się spotkanie z cyklu "Rozmowy o powstaniu styczniowym" oraz pokaz odrestaurowanego cyfrowo niemego filmu z 1922 r. "Rok 1863"
Rok 1863 w kinie. Odrestaurowany film z 1922
Foto: Filmoteka Narodowa/materiały prasowe

Wydarzenie zaplanowane jest na 5 czerwca, godzina 17.00 i odbędzie się pod patronatem Polskiego Radia.
W programie spotkanie z Panią Grażyną Grabowską z-cą Dyrektora Filmoteki Narodowej i pokaz filmu fabularnego "Rok 1863".
Film powstał w 1922 roku w reż. Edwarda Puchalskiego i był pierwszą adaptacją "Wiernej rzeki" Stefana Żeromskiego. "Rok 1863" uznawany jest za ważny dla polskiego kina zabytek filmowy oraz za niezwykle cenną dokumentację historyczną, gdyż przez reżysera sfilmowani zostali autentyczni powstańcy styczniowi.
Zrekonstruowany i odrestaurowany cyfrowo film został dodatkowo wzbogacony o muzykę skomponowaną przez Michała Lorenca.
Trwa powstanie styczniowe. W bitwie pod Małogoszczem książę Józef Odrowąż odnosi poważne rany, jednak cudem udaje mu się dotrzeć do dworu w Niezdołach. Panna Salomea Brynicka, krewna właścicieli majątku udziela mu schronienia, narażając własne życie. Z powodu licznych rewizji ukrywany Odrowąż przeniesiony zostaje do przygotowanej kryjówki, Dzięki poświęceniu  Salomei, stan zdrowia księcia stopniowo się poprawia. Wkrótce młodzi zakochują się w sobie.
Do dworu wracają państwo Rudeccy. Właściciel majątku nie mogąc pogodzić się ze stratą dwóch synów, którzy zginęli w powstaniu, wkrótce umiera. Do dworu przybywa księżna Odrowążowa, która mimo ogromnej wdzięczności, jaką żywi dla Salomei nie jest w stanie zaakceptować uczucia łączącego jej jedynego syna ze zubożałą szlachcianką. Postanawia wywieźć syna za granicę.

Informacje o filmie "Rok 1863":
reż. Edward Puchalski
zdjęcia.: Albert Wywerka
wyk: Ryszard Sobiszewski (książę Odrowąż), Stanisława Chrzanowska (księżna Odrowążyna), Helena Marcello-Palińska (Rudecka), Antoni Bednarczyk (Rudecki), Henryk Rydzewski (oficer), Mieczysław Gielniewski, Maria Hryniewiczówna (Salomea Brynicka), Aleksander Zelwerowicz (margrabia Aleksander Wielopolski ), Kazimierz Lasocki (Szczepan Podkurek) i inni.
Prod.: Phos, Polska 1922.
Premiera: 7 lipca 1922

Zobacz więcej na temat: FILM Powstanie Styczniowe
Czytaj także

Stuletnia Pani Isia i jej sposób na długowieczność

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 10:00
Zaśpiewanie tej jubilatce "sto lat" byłoby niewątpliwym nietaktem. W tym roku bowiem obchodziła swoje setne urodziny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Władysław Terlecki: dokumenty zawsze mnie niepokoiły

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 10:00
- Ten niepokój prowadził mnie do poszukiwania odpowiedzi na pytanie, dlaczego dany dokument sporządzono - mówił w wywiadzie prof. Władysław Terlecki, autor powieści historycznych, dramaturg i scenarzysta filmowy, którego 80. rocznica urodzin przypada w tym roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosynierzy. "Polski wkład do światowego oręża"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2013 23:54
Nie jest tajemnicą, że powstańcy styczniowi mieli broni jak na lekarstwo, a zamiast karabinów – kosy. Nawet w popularnej pieśni z tego czasu śpiewano: Obok orła znak pogoni, poszli w bój bez broni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chłopi w Powstaniu Styczniowym. Nie tylko z bronią w ręku

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 10:30
Manifest Rządu Tymczasowego stawiał sprawę jednoznacznie. Chłopi są wolni i otrzymują na własność dzierżawioną ziemię. A bezrolni ziemię dostaną, jeśli wezmą udział w powstaniu. Jak polski chłop odwzajemnił się za to dobrodziejstwo?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Powstanie styczniowe: początek współczesnej Polski, początek Białorusi"

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2013 19:52
W Grodnie trwa konferencja historyków polskich i białoruskich poświęcona 150 rocznicy powstania styczniowego.
rozwiń zwiń