Historia

Nowy sondaż: Powstanie Warszawskie najważniejszym zrywem narodowym

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 13:25
W sondażu Powstanie Warszawskie wyprzedziło aż o 20 punktów procentowych inne ważne wydarzenie z naszej historii, jakim jest Powstanie Listopadowe - informuje "Rzeczpospolita".
Godzina W 1 sierpnia 1944 r. Patrol porucznika Stanisława Jankowskiego Agatona z batalionu Pięść w drodze z Woli do Śródmieścia
Godzina "W" 1 sierpnia 1944 r. Patrol porucznika Stanisława Jankowskiego "Agatona" z batalionu "Pięść" w drodze z Woli do ŚródmieściaFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna/Topory

Polacy - niezależnie od poziomu wykształcenia - są przekonani, że nie ma istotniejszego powstania w naszych narodowych dziejach niż to, które wybuchło w okupowanej przez Niemców Warszawie i sierpnia 1944. Z badań przeprowadzonych w lipcu przez Homo Homini na zlecenie "Rzeczpospolitej" wynika, że tak sądzi 34 proc. polskiego społeczeństwa.

/
Najwięcej, bo aż 42 proc. tych, którzy uważają, że powstanie w Warszawie to najważniejszy zryw narodowy, jest w wieku pomiędzy 25 a 34 lata. Na drugim miejscu są osoby w wieku przedemerytalnym - pomiędzy 55. a 64. rokiem życia (37 proc.)

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>

Zorganizowane zostało przez Armię Krajową Powstanie Warszawskie, które trwało 63 dni, wybuchło w 1 sierpnia 1944 roku. Wymierzone było przeciwko okupującym stolicę wojskom niemieckim. Było największą bitwą stoczoną przez wojsko polskie podczas II wojny światowej. W czasie powstania zginęło ok. 200 tys. osób, zdecydowana większość to ludność cywilna.
pp/PAP
>>>Polskie Radio zaprasza na audycje poświęcone Powstaniu Warszawskiemu>>>

>>>Pamiętamy o Powstaniu Warszawskim - zobacz serwis specjalny Polskiego Radia>>>

>>>Serwis specjalny poświęcony Powstaniu Warszawskiemu>>>

1
1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00 - godzinie "W" - w stolicy wybuchło powstanie. Oddziały Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej jawnie wystąpiły przeciwko Niemcom. Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Miało trwać 2-3 dni; zakończyło się po 63.
Czytaj także

"Powstanie jak kobieta broniąca się przed gwałtem"

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2012 14:43
Prof. Andrzej Nowak przekonywał w rozmowie z "Rzeczpospolitą”, że zanim potępi się Powstanie Warszawskie, należy zadać sobie pytanie o to, kto jest odpowiedzialny za zniszczenie miasta i wymordowanie jego mieszkańców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niemieccy historycy: zarzuty Polaków wobec filmu ZDF są słuszne

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2013 11:20
Uważają oni sposób pokazania AK w serialu "Nasze matki, nasi ojcowie" za oburzający . - Twórcy filmu dobrze wiedzieli, co robią - oceniał dyrektor berlińskiego muzeum Topografia Terroru Andreas Nachama.
rozwiń zwiń
Czytaj także

ZDF w niedzielę wyemituje dokument o Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2013 16:26
Stacja reaguje w ten sposób na ostrą krytykę, jaką wywołał serial "Nasze matki, nasi ojcowie”, w którym żołnierzy Armii Krajowej przedstawiono jako skrajnych antysemitów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rocznica Powstania Warszawskiego. "Chcieliśmy walczyć do końca"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 16:26
Ostatni żyjący żołnierze batalionu "Kiliński", spotkali się na 3 dni przed 69. rocznicą wybuchu Powstania, na stołecznym Placu Powstańców Warszawskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najważniejsza jest godzina "W"

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 09:45
- To jest taki moment, kiedy widać, że wiele miast ma duszę, kiedy wyją syreny i ludzie się zatrzymują - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Podkreśla, że to jest coś co wydawało się niemożliwe, aby skłonić ludzi do tego, by w godzinę "W" zatrzymali się.
rozwiń zwiń