Cywilno-wojskowa organizacja WiN założona we wrześniu 1945 r. i skupiającą liczne oddziały partyzanckie, kontynuowała walkę o niepodległość po przejęciu władzy w Polsce przez Sowietów. Przez lata o WiN nie można było nawet mówić.
Żołnierze Wyklęci: wyjątkowe zdjęcia i nagrania w serwisie Polskiego Radia >>>
24 lutego w Muzeum Armii Krajowej otwarta zostanie wystawa "Niezłomni/historie wyklęte".
- Ta wystawa będzie uzupełnieniem i przedłużeniem wystawy stałej, która dotyczy przede wszystkim AK. Chcemy uświadomić widzom, że po rozwiązaniu AK w styczniu 1945 r. walka nie zakończyła się i przedstawić twarze Żołnierzy Wyklętych poprzez prezentację konkretnych wątków m.in. genezę konspiracji poakowskiej i działalność poszczególnych Zarządów WiN - mówił kurator wystawy Piotr Makuła.
Dodał, że ekspozycja jest też pretekstem do pytania o stan pamiątek po Żołnierzach Wyklętych. - W PRL żołnierze podziemia sami niszczyli dowody swojej działalności i nie opowiadali o niej nawet rodzinom. Ludzie bali się przechowywać jakiekolwiek pamiątki, a te przedmioty, które znaleźli funkcjonariusze UB i SB były traktowane jako dowody i często niszczone. W ten sposób wiele pamiątek utracono - dodał Makuła.
Na wystawę oprócz eksponatów składać się będą archiwalne nagrania dźwiękowe, współczesne nagrania audiowizualne, zdjęcia z epoki, a także tablice informacyjne.
Osoby, które chcą przekazać jakieś pamiątki lub wspomnienia powinny skontaktować się z Muzeum AK telefonicznie (12 41 00 770). - Liczymy na to, że odnajdą się nieznane dotąd pamiątki osobiste po Żołnierzach Wyklętych, choć najbardziej prawdopodobne, że w domowych archiwach znajdują się jeszcze dokumenty i zdjęcia związane z Wyklętymi - takie pamiątki miały najwięcej szans na przetrwanie. Zainteresowani jesteśmy również wspomnieniami, którymi uzupełnić będzie można Archiwum Historii Mówionej - powiedział Piotr Koziarz z Muzeum AK.
Muzeum ma w swoich zbiorach pamiątki po działaczach antykomunistycznego podziemia m.in. pas wojskowy Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszko", rozkazy zgrupowania Stanisława Sojczyńskiego ps. "Warszyc", pistolety żołnierza zgrupowania Józefa Kurasia ps. "Ogień" oraz ankiety personalne funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa, w których opisana jest ich działalność polegająca na zwalczaniu podziemia niepodległościowego.
PAP/iz