Historia

Co kryją dokumenty NATO?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2011 07:00
Sojusz odtajnił 70 dokumentów dotyczących stanu wojennego. Wkrótce planuje odtajnienie kolejnych materiałów. Tym razem mówi się 180 dokumentach.
Audio

NATO zdecydowało się upublicznić archiwa na wniosek Polski. 65 spośród odtajnionych dokumentów opublikowało na swojej stronie internetowej polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Akta można przeglądać pod adresem www.msz.gov.pl

Dokumenty dotyczą lat 1980 - 84. Kraje NATO w tym okresie rozpatrywały różne scenariusze dotyczące ewentualnej interwencji radzieckiej w Polsce. Z udostępnionych dokumentów wynika, że Sojusz nie przewidywał działań militarnych w Polsce.

Upublicznione notatki ze wspólnych narad dyplomatów i wojskowych mówią, że Sojusz rozpatrywał różne scenariusze konsekwencji radzieckiej interwencji włącznie z chaosem w Europie, ale sam nie chciał się angażować. Tłumaczeniem był brak podstaw prawnych, bo artykuł V Traktatu Waszyngtońskiego, mówiący o zbiorowej obronie, nie miał zastosowania.

Odtajnione dokumenty nie dotyczą tylko militarnych kwestii. Sojusz interesował się też sytuacją polityczną i więzionych opozycjonistów, a także bardzo złą sytuacją gospodarczą. Kwatera główna analizowała również wybór Polaka na papieża i jego wpływ na świadomość narodową, a także relacjonowała wizytę Jana Pawła II w Polsce i entuzjastyczne przyjęcia przez rodaków.

Polska jest pierwszym krajem z Europy Środkowo-Wschodniej, który wystąpił o wcześniejsze upublicznienie materiałów i który zapoczątkował cały proces

W procesie odtajniania dokumentów brał udział także polski archiwista. To pracownik MSZ-tu Paweł Ceranka, który miał wpływ na wybór dokumentów, bo pomagał przy ich selekcji. Szefowa działu odtajnianych archiwów Anne-Marie Smith powiedziała Polskiemu Radiu, że po raz drugi w historii osoba z zewnątrz miała dostęp do dokumentów oznaczonych klauzulą - ściśle tajne.

- Ponieważ zasoby archiwalne były dość obszerne pomyśleliśmy że najlepiej będzie jeśli zwrócimy się o pomoc i nawiązaliśmy współpracę z ministerstwem spraw zagranicznych. To w pewnym sensie dość nietypowe i wyjątkowe, że archiwista z MSZ przyjechał w kwietniu na 2 tygodnie i pomagał nam identyfikować potencjalne dokumenty, które mogą być interesujące – powiedziała Smith.

Już wkrótce NATO planuje odtajnienie kolejnych materiałów archiwalnych. Tym razem mówi się o prawie 180 dokumentach. Ann-Marie Smith powiedziała Polskiemu Radiu, że będą wśród nich także notatki z sesji prywatnych Rady Północnoatlantyckiej zwołanych w latach 1980-1982.

Odtajnienie tych dokumentów ma wymiar symboliczny - ocenia historyk prof. Andrzej Paczkowski. Jak podkreślił to, że kraje NATO rozpatrywały różne scenariusze dotyczące ewentualnej interwencji radzieckiej w Polsce to nic nowego. Zdaniem prof Paczkowskiego nic nadzwyczajnego nie ma też w tym, że sojusz nie przewidywał działań militarnych w naszym kraju.

Wśród notatek sporządzanych w kwaterze głównej NATO w latach 80-84 są i takie dotyczące wizyty papieża Jana Pawła II w Polsce. Jest także ocena sytuacji gospodarczej, mówiąca o porażce polityki prowadzonej przez Edwarda Gierka, a także sytuacji więźniów politycznych, jak również notatka o zamordowaniu księdza Jerzego Popiełuszki i o nastrojach w Polsce. Profesor Paczkowski podkreśla, że to raczej dodatkowa wiedza dla historyków. Znaczenia społecznego raczej w tym nie upatruje.

Archiwiści NATO mają kontynuować prace nad odtajnianiem kolejnych materiałów, które zostaną zaprezentowane na specjalnej wystawie w grudniu, w 30 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Odtajnienie kilku tomów akt z okresu stanu wojennego przez kwaterę główną NATO może jedynie uszczegółowić wiedzę historyczną – uważa z kolei historyk Instytutu Pamięci Narodowej Jan Olaszek. Jak podkreślił w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, raczej nie dowiemy się więcej niż wiemy o wydarzeniach z Grudnia' 1981 roku.

Odtajnienie kilku tomów akt to kolejny etap upubliczniania informacji na temat stanu wojennego. 5 lat temu odtajnione zostały archiwa Układu Warszawskiego, a przed trzema laty CIA odtajniła prawie 1500 stron materiałów sporządzonych na podstawie raportów pułkownika Ryszarda Kuklińskiego.

(pd)

Czytaj także

Gołdap 1982

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2010 06:24
Żołnierzom powiedziano, że pilnują kryminalistek, Żydówek, terrorystek, prostytutek i złodziejek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaruzelski kazał antydatować dekrety o stanie wojennym

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2010 14:47
To gen. Wojciech Jaruzelski polecił, by dekrety Rady Państwa PRL o stanie wojennym wydrukować z datą 14 grudnia 1981 r., choć faktycznie opublikowano je 17 grudnia - zeznał świadek w procesie autorów stanu wojennego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Do gen. Jaruzelskiego: wyłaź szczurze

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2010 10:00
Ponad 500 przeciwników gen. Wojciecha Jaruzelskiego manifestowało przed jego domem w Warszawie w nocy w 29. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.
rozwiń zwiń