Historia

IPN poszuka tożsamości ośmiu żołnierzy wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2013 07:23
Instytut Pamięci Narodowej planuje ekshumację i badania DNA ośmiu żołnierzy spoczywających na cmentarzu wojskowym w Białymstoku - dowiedział się "Nasz Dziennik".
IPN poszuka tożsamości ośmiu żołnierzy wyklętych
Foto: ipn.gov.pl

Szczątki te odnaleziono w 1996 r. podczas pierwszej w Polsce, w pełni udokumentowanej ekshumacji mogiły w Lesie Izabelińskim koło Olmont. Las ten jest częścią rozległego Lasu Solnickiego, z uwagi na dokonywane w nim po wojnie przez UB liczne egzekucje zwanego Katyniem Białostocczyzny.

- Podczas rozmowy prof. Krzysztof Szwagrzyk, pełnomocnik prezesa IPN ds. poszukiwania miejsc pochówku ofiar reżimu totalitarnego, zapewnił mnie, iż w najbliższym czasie IPN zajmie się ekshumacją szczątków tych żołnierzy - mówi dr Marcin Zwolski z białostockiego IPN, zajmujący się poszukiwaniem miejsc zbrodni komunistycznych.

Pierwszej w Polsce, w pełni udokumentowanej i zatwierdzonej przez urzędy państwowe, ekshumacji żołnierzy niezłomnych dokonał w 1996 r. zawiązany w Białymstoku Społeczny Komitet Ekshumacji i Pochówku Zamordowanych Żołnierzy Polski Podziemnej. Pod koniec 1996 r. Komitet dokonał uroczystego pochówku szczątków żołnierzy na cmentarzu wojskowym w Białymstoku.

Żołnierze Wyklęci - tu zobacz więcej>>>

"Nasz Dziennik"/mr

''

Czytaj także

Ekshumacje na Łączce: rodzina chce sprowadzenia szczątków

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2013 15:52
Porucznik Tadeusz Pelak ps. Junak, zamordowany przez UB w 1949 roku, jest kolejną ofiarą zidentyfikowaną na warszawskich Powązkach. Rodzina chciałaby sprowadzić jego szczątki, o ile będzie to możliwe, na cmentarz w Wojciechowie, do grobu rodzinnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Najprawdopodobniej ustalono dane 98 osób z białoruskiej listy katyńskiej"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 13:00
Dane identyfikacyjne 98 osób, które najprawdopodobniej figurują na tzw. białoruskiej liście katyńskiej, podało Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Materski: katyńska lista z Białorusi na pewno istnieje

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2013 08:00
Odkrywanie kolejnych nazwisk z listy katyńskiej zamordowanych na Białorusi może skłonić władze Rosji, by przyspieszyć poszukiwania dokumentu. Jestem pewien, że on istnieje - mówi historyk prof. Wojciech Materski.
rozwiń zwiń