- Prawie 70 lat czekaliśmy na oddalezienie kości naszego brata - mówi siostra por. Pelaka Marianna Gawlik, która ostatni raz widziała brata w dniu jego aresztowania.
Tadeusz Pelak ps. Junak pochodził z Lubelszczyzny, był porucznikiem Armii Krajowej i Zrzeszenia WiN. Służył w oddziale mjr Hieronima Dekutowskiego. Został aresztowany w 1947 roku, skazany na śmierć w 1949 - zginął w więzieniu przy Rakowieckiej w Warszawie.
Jego szczątki zostały, obok trzech innych osób zidentyfikowane przez śledczych IPN.
W środę IPN podał nowe nazwiska ofiar bezpieki. Jego specjaliści IPN zidentyfikowali także szczątki Stanisława Kasznicy, pseudonimy "Maszkowski", "Przepona", "Wąsal", porucznika Wojska Polskiego, podpułkownika i komendanta Narodowych Sił Zbrojnych, kawalera Orderu Virtuti Militari piątej klasy i Krzyża Walecznych. 2 marca 1948 roku wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie został on skazany na karę śmierci i zamordowany 12 maja 1948 roku. Kolejnymi zidentyfikowanymi osobami są Bolesław Budelewski, pseudonim "Pług" , żołnierz Armii Krajowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.
Więcej na temat zbrodni bezpieki znajdziesz na platformie internetowej ”moje.polskieradio.pl” >>>
Specjaliści ustalili też tożsamość Stanisława Abramowskiego, pseudonim "Bury" i "Partyzancik", żołnierza Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz Narodowych Sił Zbrojnych. Żołnierz oddziałów partyzanckich "Mściciela" oraz "Orła" został zamordowany 21 lipca 1948 roku.
Na terenie Łączki na wojskowych Powązkach, gdzie bezpieka chowała ciała ofiar swoich zbrodni, w ubiegłym roku odkryto szczątki 117 osób. Być może uda się tam odnaleźć ciało rotmistrza Witolda Pileckiego. W 1948 roku po pokazowym procesie władze komunistyczne skazały go na karę śmierci. Rotmistrz podczas wojny jako jeden z pierwszych zbierał materiały o zbrodniach Niemców. Wśród poszukiwanych są także generał August Fieldorf "Nil", major Zygmunt Szendzielarz ps. "Łupaszka" i podpułkownik Łukasz Ciepliński "Pług". Wszyscy zostali straceni w areszcie na warszawskim Mokotowie.
Kolejny etap ekshumacji na Powązkach rozpocznie się w kwietniu. IPN chce też rozpocząć prace na jesieni na warszawskim Służewie.
pp/IAR/Radio Lublin