Historia

Gen. Ścibor-Rylski: patrzyłem na getto i nie mogłem pomóc

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 07:48
Dla nas, młodych ludzi widok mordowania żydowskiej dzielnicy był strasznie przygnębiający - mówi "Gazecie Wyborczej" gen. Zbigniew Ścibor-Rylski, prezes Związku Powstańców Warszawskich.
Pojmani przez SS Żydzi w trakcie powstania w getcie warszawskim w 1943 roku (zdjęcie z raportu Jrgena Stroopa z maja 1943 roku)
Pojmani przez SS Żydzi w trakcie powstania w getcie warszawskim w 1943 roku (zdjęcie z raportu Jürgena Stroopa z maja 1943 roku)Foto: archiwum IPN

>>>Zobacz serwis: Powstanie w Getcie Warszawskim>>>

- Strasznie to wyglądało. Strzelanina, wybuchy, palące się domy. Staliśmy z boku, patrzyliśmy i nie mogliśmy pomóc - wspomina generał powstanie w warszawskim getcie, które wybuchło 19 kwietnia 1943 r.

Jak przypomina generał, w AK były jednostki zajmujące się pomocą - dostarczały broń, żywność.

- O pomocy gettu różnie można sądzić, jednak nie przypuszczam, żeby w tamtych czasach, w warunkach strasznego terroru, większe wsparcie było możliwe - ocenia.

Zobacz serwis II wojna światowa >>>

"Gazeta Wyborcza"/mr

Czytaj także

"Masa 1943 w hołdzie Bohaterom Getta" rozpoczęła się rejestracja

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 10:31
Muranów i okolice pl. Grzybowskiego, czyli miejsca związane z historią warszawskich Żydów, obejmie trasa rowerowej "Masy 1943 w hołdzie Bohaterom Getta", która przejedzie ulicami stolicy 21 kwietnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Holokaust zabija, nawet ocalonych"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2013 19:00
- Kiedy po '89 roku wydawało się, że jest całkowita wolność, a na ścianach pojawiły się te wszystkie napisy (przyp.red. antysemickie), on tego już nie wytrzymał - mówiła w Dwójce żona pisarza Bogdana Wojdowskiego, Maria Iwaszkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

IPN: Raport Jürgena Stroopa to dowód zbrodni na Żydach

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 06:50
Przed południem w siedzibie Archiwum Instytutu zostanie zaprezentowany oryginał raportu Stroopa „Żydowska dzielnica mieszkaniowa w Warszawie już nie istnieje”. Prezentacja odbędzie się na 2. dni przed 70. rocznicą wybuchu powstania w Getcie.
rozwiń zwiń