Historia

"Masa 1943 w hołdzie Bohaterom Getta" rozpoczęła się rejestracja

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 10:31
Muranów i okolice pl. Grzybowskiego, czyli miejsca związane z historią warszawskich Żydów, obejmie trasa rowerowej "Masy 1943 w hołdzie Bohaterom Getta", która przejedzie ulicami stolicy 21 kwietnia.
Likwidacja warszawskiego getta
Likwidacja warszawskiego gettaFoto: Wikimedia Commons CC/Unknown Stroop Report photographer

Na www.1944.pl/rejestracja ruszyła rejestracja jej uczestników. Możliwość zgłoszenia chęci udziału w przejeździe istnieje także w dniu imprezy od godz. 15.30, jednak - jak informują organizatorzy - należy pamiętać, że liczba miejsc jest ograniczona.

"Masa 1943 w hołdzie Bohaterom Getta" wystartuje 21 kwietnia o godz. 17 spod gmachu Muzeum Powstania Warszawskiego.

Zobacz serwis specjalny Radia Wolności

Przejazd organizują Muzeum Historii Żydów Polskich i Muzeum Powstania Warszawskiego wspólnie z Warszawską Masą Krytyczną. Będzie to jedna z form upamiętnienia 70. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Meta przejazdu znajdzie się pod stopniowo obecnie otwieranym Muzeum Historii Żydów Polskich, znajdującym się w sąsiedztwie Pomnika Bohaterów Getta.

Powstanie w Getcie Warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Było aktem rozpaczy w ostatniej fazie likwidacji getta, rozpoczętej przez Niemców kilka miesięcy wcześniej.

pp/PAP

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

Czytaj także

Muranów: życie na wielkim grobowcu

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2012 12:00
To dzielnica, która stoi na kilku metrach białego pyłu i piwnicach pełnych ludzkich szczątków. Muranów zajął teren warszawskiego getta. Jak i czy da się tam dziś mieszkać? Rozmawialiśmy z autorką książki-reportażu "Stacja Muranów".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie w warszawskim gettcie

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 14:05
Pierwsze mury wokół "dzielnicy żydowskiej" w stolicy zaczęto wznosić 1 kwietnia 1940. Pół roku później gubernator dystryktu warszawskiego, Ludwig Fischer podpisał zarządzenie wyznaczające granice getta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"To była zemsta za to, co zrobili Niemcy"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2013 13:03
Gdy Jagna Kofta z Domu Spotkań z Historią oraz Muzeum Historii Żydów Polskich oprowadza wycieczki po byłym terenie getta warszawskiego, to najbardziej zdumiewający dla wszystkich jest fakt, że znajdowało się ono w samym centrum miasta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Getto w Krakowie. "Stąd wiodła ich ostatnia droga do obozów zagłady"

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2024 05:45
3 marca 1941 roku Otto Wächter, niemiecki gubernator dystryktu krakowskiego, wydał rozporządzenie, w którym stwierdzał, że "ze względów zdrowotnych i policyjnych" konieczne jest utworzenie "żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej".
rozwiń zwiń