Historia

Katowice: obchody rocznicy wybuchu III powstania śląskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2013 21:39
W 92. rocznicę wybuchu III powstania śląskiego przedstawiciele władz Śląskazłożyli kwiaty przed Pomnikiem Powstańców Śląskich.
Pociąg wykolejony przez powstańców pod Kędzierzynem
Pociąg wykolejony przez powstańców pod KędzierzynemFoto: Jan Wimmer, Eligiusz Wrzosek "Dzieje oręża polskiego" t.2 1794-1921, Warszawa 1973/Wikimedia Commons/public domain

- Powstania śląskie to była walka o naszą godność. Jestem pełen szacunku i uznania dla tych wszystkich, którzy wtedy o naszą godność i o naszą zdolność do samostanowienia się upomnieli, i to upomnieli się zbrojnie. Chwała im - powiedział marszałek województwa śląskiego Mirosław Sekuła.
Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk podkreślił, że rocznica wybuchu zwycięskiego powstania śląskiego, podobnie jak rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz obchodzone w czwartek święto polskiej flagi, to wydarzenia radosne, które należy świętować w radosnej, festynowo-piknikowej atmosferze.
W czwartek po południu, dla uczczenia rocznicy wybuchu III powstania, środowiska narodowców zorganizowały w Katowicach Marsz Powstańców Śląskich, sprzed Pomnika Powstańców Śląskich pod pomnik dyktatora powstania, Wojciecha Korfantego.

Historia w portalu polskieradio.pl>>>
III powstanie śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku, walki trwały dwa miesiące. Był to ostatni z trzech zbrojnych zrywów polskiej ludności na Śląsku w latach 1919-1921, kiedy ważyła się sprawa przynależności państwowej obszaru należącego wcześniej do Niemiec.
Mający to określić plebiscyt odbył się 20 marca 1921 roku. W głosowaniu dopuszczono udział osób, które wcześniej wyemigrowały ze Śląska. W tym celu z Niemiec przyjechało 182 tys. emigrantów, z Polski - 10 tys. Głosowało ok. 97 proc. uprawnionych osób, z czego ok. 19 proc. stanowili wcześniejsi emigranci. Za przynależnością do Polski opowiedziała się mniejszość - 40,3 proc. głosujących.
Komisja Plebiscytowa zdecydowała o przyznaniu prawie całego obszaru Niemcom. Na tę wieść wcześniejsze pojedyncze strajki niezadowolonych z warunków życia mieszkańców regionu przekształciły się 2 maja w strajk generalny. W nocy z 2 na 3 maja rozpoczęło się powstanie. Na jego czele stanął znany działacz społeczny, a wcześniej komisarz plebiscytowy, Wojciech Korfanty.
Walki trwały dwa miesiące - powstańcy zdołali opanować prawie cały obszar plebiscytowy, później broniąc go przed siłami niemieckimi. Najpoważniejsze starcia miały miejsce w okolicach Góry św. Anny. W III powstaniu śląskim wzięło udział około 60 tys. Polaków - 1218 spośród nich poległo, 794 odniosło rany.
W wyniku powstania zdecydowano o korzystniejszym dla Polski podziale Śląska. Z obszaru plebiscytowego do Polski przyłączono 29 proc. terenu i 46 proc. ludności. W Polsce znalazły się m.in. Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta (obecny Chorzów), Rybnik, Lubliniec, Tarnowskie Góry i Pszczyna. Podział był też korzystny dla Polski gospodarczo - na przyłączonym terenie znajdowały się 53 z 67 istniejących kopalń, 22 z 37 wielkich pieców oraz 9 z 14 stalowni.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, kk

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Katowice śląskie
Czytaj także

Jak Polska walczyła o Śląsk

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2013 06:00
Polskie społeczeństwo i struktury wojskowe państwa polskiego, były zdecydowanie zaangażowane w przygotowanie i przeprowadzenie III powstania śląskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

III Powstanie Śląskie - ostatni i zwycięski zryw Polaków na Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 05:55
W nocy z 2 na 3 maja rozpoczęło się III powstanie. Na jego czele stanął znany działacz społeczny, a wcześniej komisarz plebiscytowy Wojciech Korfanty.
rozwiń zwiń