Historia

Maj w stanie wojennym: setki zatrzymanych

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2013 17:14
W Toruniu wspominano obchody 3 maja w stanie wojennym. W 1982 roku milicja zaatakowała ludzi modlących się o ojczyznę. Z kolei 1 maja zatrzymano setki osób, niektóre brutalnie pobito.
Audio
  • Relacja Michała Zaręby (IAR): wspomnienie stanu wojennego w Toruniu
Fragment pomnika Jerzego Popiełuszki w Toruniu
Fragment pomnika Jerzego Popiełuszki w ToruniuFoto: Wikipedia/CC/Margoz

Związkowcy z "Solidarności" wraz z grupą torunian uczcili pamięć wydarzeń sprzed 31 lat. Wówczas, 1 i 3 maja 1982 roku, milicja brutalnie pobiła mieszkańców, którzy modlili się za ojczyznę.

Torunianie złożyli kwiaty pod pomnikiem księdza Jerzego Popiełuszki i tablicą poświęconą osobom, które w majowych demonstracjach wystąpiły w obronie wolności i solidarności.

Przewodniczący toruńsko-włocławskiej "Solidarności" Jacek Żurawski powiedział, że wydarzenia z 1982 roku wpisują się w historię Torunia i działań niepodległościowych. Profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Wojciech Polak przypomniał, że przed 1 maja 1982 roku "Solidarność" wezwała do spaceru po Bulwarze Filadelfijskim. Zebrani tam ludzie przeszli pod pomnik Kopernika, gdzie skandowali patriotyczne hasła. Zaatakowała ich milicja, która zatrzymała kilkaset osób.

3 maja w kościołach odprawiono msze za Ojczyznę. Wychodzący z nich ludzie zostali zaatakowani przez ZOMO. Doszło do poważnych zamieszek. Profesor Polak podkreślił, że mieszkańcy Torunia zachowali się bardzo pięknie, pomagając pobitym i zbierając pieniądze na zapłacenie grzywien.
IAR/agkm

Stan wojenny: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Czytaj także

Brytyjskie depesze: Jaruzelski to oddany komunista

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2012 19:44
Brytyjskie archiwa państwowe odtajniły porcję brytyjskich dokumentów z okresu od 19 grudnia 1981 r. do 5 stycznia 1982 r., w tym oceny sytuacji politycznej w Polsce dokonywane przez brytyjską ambasadę w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstaje ruch obywatelski ludzi dawnej "Solidarności"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2013 09:14
Choć Stowarzyszenie Sieć Solidarności tworzą głównie uczestnicy opozycji z czasów PRL, to nie brakuje w nim także młodych ludzi - czytamy w "Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bydgoszcz - brutalna akcja SB i milicji

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2016 07:00
- Komendant zapewnił nas, że oddziały milicji nie będą użyte przeciwko przedstawicielom klasy robotniczej, a tym bardziej radnym, tymczasem zostaliśmy oszukani jak małe dzieci - mówił Jan Rulewski w marcu 1981 roku, kilka dni po pobiciu.
rozwiń zwiń