Historia

70. rocznica zburzenia Wielkiej Synagogi na Tłomackiem

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 10:23
16 maja w 70. rocznicę wysadzenia Wielkiej Synagogi na Tłomackiem, Żydowski Instytut Historyczny przypomni mieszkańcom Warszawy o istnieniu najpiękniejszej synagogi przedwojennej Warszawy.
Wielka Synagoga na Tłomackiem, po lewej stronie Żydowski Instytut Historyczny
Wielka Synagoga na Tłomackiem, po lewej stronie Żydowski Instytut HistorycznyFoto: mat.pras.

Żydowski Instytut Historyczny, w 70. rocznicę zburzenia Wielkiej Synagogi na Tłomackiem przywróci pamięć o jednej z najpiękniejszych warszawskich budowli sakralnych, a przede wszystkim o społeczności Żydów postępowych, którzy współtworzyli intelektualne, duchowe i artystyczne życie przedwojennej Warszawy. Organizatorzy stworzyli wyjątkową koncepcję wydarzenia, łączącą w sobie elementy happeningu, koncertu oraz instalacji artystycznej.
Przy wtórze pieśni skomponowanych przez kantorów z Tłomackiego, a śpiewanych przez chór wrocławskiej synagogi Pod Białym Bocianem, (chór synagogi Pod Białym Bocianem brał udział w licznych Festiwalach m. in. Festiwalu Kultury żydowskiej w Krakowie, Festiwalu „Wratislavia Cantans”, Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie oraz uczestniczył w obchodach rocznicy Nocy Kryształowej w Hanowerze, Brunszwiku, Berlinie, Hamburgu i Gorlitz), odbędzie się pochód do architektonicznej rekonstrukcji tej części Warszawy, w której królowała – wysadzona w powietrze dokładnie 70 lat temu – Wielka Synagoga.

/

Projekt upamiętniający Synagogę, autorstwa architekta Jana Strumiłło, będzie rekonstrukcją Placu Tłomackie w skali 1:10. Ściany placu, wykonane z płyt sklejki, pokryte będą fotograficznymi reprodukcjami fasad, a ich wysokość przekraczać będzie wzrost człowieka. W efekcie, zwiedzający poczują się, jakby poruszali się po autentycznym, przedwojennym placu. Bezpośrednio po uroczystości nastąpi ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom konkursu na upamiętnienie Wielkiej Synagogi na Tłomackiem oraz prezentacja wystawy pokonkursowej. Do konkursu zgłoszono kilkadziesiąt różnorodnych projektów, od scenariuszy święta upamiętniającego dzień otwarcia, po projekty architektoniczne, które trwale zaznaczą nieobecność Wielkiej Synagogi w przestrzeni miasta.

/

mat. pras., sm

Czytaj także

Ostatni dzień powstania w getcie. Oddajmy hołd

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2013 12:03
8 maja to ostatni dzień walk powstańczych w warszawskim getcie. To także dzień śmierci członków Żydowskiej Organizacji Bojowej ukrywających się w bunkrze Anielewicza oraz samego przywódcy powstania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Halter: wierzę w moc słowa i dialog

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 13:55
- Mówić tylko do przyjaciół każdy z nas potrafi. Mówić do takich, którzy nie są naszymi przyjaciółmi nie jest prosto – powiedział w Jedynce pisarz Marek Halter.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mordechaj Anielewicz. Jego imię jedni wymawiali ze czcią, inni ze strachem

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2024 05:50
- Mordechaj Anielewicz jako postać przeszedł do legendy i ta legenda powstawała od razu, wtedy, kiedy jeszcze żył, kiedy był przywódcą powstania w getcie - mówiła Joanna Szwedowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiera książki o Sendlerowej. "Zmieniła świat"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 08:02
Swoją premierę w Polsce ma niezwykła książka o Irenie Sendlerowej. "Życie w Słoiku” to opowieść o nastolatkach z Kansas, które rozsławiły w Ameryce postać bohaterskiej Polki.
rozwiń zwiń