Historia

Historycy: odebrać Virtuti Militari komunistycznym zbrodniarzom

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013 06:50
Wśród osób, którym w latach 1943-89 nadano Ordery Virtuti Militari, część otrzymała je za działalność komunistyczną - donosi "Nasz Dziennik".
Order Virtuti_Militari z 1792
Order Virtuti_Militari z 1792Foto: wikipedia

Żołnierze Ludowego Wojska Polskiego i Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego znajdują się na liście osób odznaczonych Orderem Virtuti Militari - informuje "Nasz Dziennik".

W latach 1943-1989 nadano łącznie 5167 Orderów. Wśród odznaczonych były również osoby, które utrwalały władzę komunistyczną, a nawet były skazywane za zbrodnie stalinowskie. Dotąd nie zabrano im tych odznaczeń.
Gazeta podaje jako przykład żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego i Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, którzy uczestniczyli w 1946 r. w operacji zlikwidowania mjr. Mariana Bernaciaka ps. "Orlik". Walczył on najpierw w Armii Krajowej, a następnie zwalczał reżim komunistyczny na czele oddziału WiN.

Pięciu żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy wzięli udział w akcji likwidacji jego i jego oddziału, otrzymało Krzyże Virtuti Militari V klasy. Do tej pory nikt im tego odznaczenia nie cofnął.
Cytowani przez gazetę historycy są zgodni, że należy przywrócić należną cześć temu orderowi i odebrać osobom, które otrzymały go za takie czyny, jak np. zabicie mjr. Braciaka. Problem powinno się rozwiązać na drodze ustawowej, odbierając, po weryfikacji, Order Virtuti Militari osobom, które na niego nie zasłużyły.

PAP, bk

''

Czytaj także

"Polityka" uderza w Pileckiego. IPN: on był bohaterem

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 21:19
"Polityka" opublikowała tekst prof. Andrzeja Romanowskiego, w którym sugeruje, że rotmistrz Witold Pilecki zdradził swoich najbliższych współpracowników. Specjalne oświadczenie na temat artykułu wydał IPN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białystok: IPN poszuka śladów terroru komunistycznego

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2013 09:49
W lipcu IPN będzie poszukiwał miejsca pochówku osób zamordowanych przez bezpiekę w białostockim więzieniu - informuje "Nasz Dziennik".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powązki: koniec prac ziemnych na Łączce

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 12:55
Ekipa IPN - po dwóch tygodniach prac ziemnych - zakończyła właśnie szukanie głęboko w ziemi szczątków osób zamordowanych w latach 1948-56.
rozwiń zwiń