Historia

"Polityka" uderza w Pileckiego. IPN: on był bohaterem

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 21:19
"Polityka" opublikowała tekst prof. Andrzeja Romanowskiego, w którym sugeruje, że rotmistrz Witold Pilecki zdradził swoich najbliższych współpracowników. Specjalne oświadczenie na temat artykułu wydał IPN.
Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci rotmistrz Witold Pilecki został stracony w 1948 roku.  Pośmiertnie, w 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika
Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci rotmistrz Witold Pilecki został stracony w 1948 roku. Pośmiertnie, w 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownikaFoto: Wikipedia/Domena Publiczna

Artykuł "Tajemnica Witolda Pileckiego" zawiera m.in. protokoły zeznań podpisane przez rotmistrza. Według ubeckich dokumentów Witold Pilecki już pierwszego dnia śledztwa wskazał adres i personalia swojej najbliższej współpracownicy Marii Szelągowskiej.

O Witoldzie Pileckim w Radiach Wolności

Specjalne oświadczenie w sprawie artykułu wydał IPN, w którym rzecznik instytutu Andrzej Arseniuk podkreślił że autor artykułu w "Polityce" swój wywód opiera na wyrwanym z kontekstu protokole przesłuchania rotmistrza Pileckiego przez UB z 8 maja 1947 roku.

- Romanowski ignoruje powszechnie dostępną wiedzę o stalinowskich metodach śledczych, a w szczególności relacje świadków o torturach wobec rotmistrza Pileckiego. Według relacji sądzonych razem z nim współwięźniów – Tadeusza Płużańskiego i Marii Szelągowskiej, a także księdza Antoniego Czajkowskiego – w czasie przesłuchań rotmistrz był torturowany, wyrwano mu paznokcie z rąk i nóg, miał miażdżone jądra, był nabijany na nogę od stołka – napisał Arseniuk.

I dodaje, że jeśli ktokolwiek ma wątpliwości co do stalinowskich metod "to może odwiedzić kwaterę "Ł" na warszawskich Powązkach Wojskowych i zapoznać się z pracą medyków sądowych, którzy pokażą mu ślady tortur na czaszkach i szkieletach ekshumowanych osób – bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego".

Według znanych przekazów nikt ze współoskarżonych nigdy nie formułował żadnych zastrzeżeń co do postawy rotmistrza Pileckiego w śledztwie.

Rotmistrz Witold Pilecki to jeden z największych polskich bohaterów. W 1939 roku współtworzył Tajną Organizację Wojskową. Rok później przedostał się do obozu w Auschwitz (w Warszawie celowo wszedł w kocioł łapanki, by go tam zesłano). Na miejscu zorganizował ruch oporu, przekazywał też informacje o niemieckich zbrodniach. Był autorem pierwszych na świecie raportów o Holokauście. Następnie działał w II oddziale Kedywu Komendy Głównej AK. Oskarżony i skazany przez komunistyczne władze Polski Ludowej na karę śmierci, był torturowany, a następnie został stracony w 1948 roku. Jego grobu do dziś nie odnaleziono.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

to, polityka, niezalezna.pl, IPN

Czytaj także

Witold Pilecki był bohaterem

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2014 07:00
66 lat temu bezpieka wykonała wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prezentacja raportów Pileckiego w Muzeum Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2013 09:35
Przy okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie odbyła się dyskusja o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, który dobrowolnie dał się wysłać do Auschwitz. Jego raporty z obozu wydano właśnie po angielsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekshumacje ofiar komunizmu. Wśród nich jest rotmistrz Pilecki

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2013 07:36
W latach 40. i 50. na Łączce pochowano kilkaset osób zamordowano w więzieniu na Rakowieckiej - mówi Krzysztof Szwagrzyk z IPN. W drugim etapie ekshumacji badacze chcą odnaleźć szczątki wszystkich zabitych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uczczono pamięć rotmistrza Witolda Pileckiego

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2013 21:50
W Lublinie odbyły się obchody 112 rocznicy urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego, Jednym z elementów obchodów była konferencja naukowa poświęcona bohaterowi.
rozwiń zwiń