Historia

Krzysztof Wielicki na szczycie Lhotse. "Była wielka rywalizacja o to, kto ją zdobędzie

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2024 05:50
36 lat temu, w sylwestra 1988 roku, Krzysztof Wielicki jako pierwszy człowiek na świecie wszedł samotnie na czwartą górę świata - Lhotse.
Nepal, dolina Khumbu, widok na Lhotse
Nepal, dolina Khumbu, widok na LhotseFoto: Dariusz LEWANDOWSKI/East News

Wyczyn Wielickiego komentował wtedy, w audycji Polskiego Radia z cyklu "7 dni w kraju i na świecie" Jerzy Kukuczka.

- Wczoraj dowiedziałem się o wielkim polskim sukcesie w Himalajach, o pierwszym zimowym wejściu na czwarty szczyt Ziemi, Lhotse - powiedział Jerzy Kukuczka na wieść o wyczynie Krzysztofa Wielickiego. - Zrobił to w prawdziwie swoim stylu, 1300 metrów wspinał się samotnie. Tym samym udowodnił, że Polacy w Himalajach zimą są po prostu bezkonkurencyjni - dodał Kukuczka.


Posłuchaj
00:40 Jerzy Kukuczka o sukcesie Krzysztofa Wielickiego.mp3 Krzysztof Wielicki na szczycie Lhotse - komentarz Jerzego Kukuczki na temat pierwszego zimowego wejścia Polaka na czwarty szczyt ziemi - fragm. aud. z cyklu "7 dni w kraju i na świecie" (PR, 8.01.1989)

 

Krzysztof Wielicki, wspinacz, taternik, alpinista i himalaista wszedł na Lhotse, mając na sobie gorset ortopedyczny. Był po poważnej kontuzji kręgosłupa. Wielicki jest piątym człowiekiem na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Zimą udało mu się wejść (poza Lhotse) również na Mount Everest (wspólnie z Leszkiem Cichym) oraz na Kanczendzongę.

- Lhotse w latach 80. to było wielkie wyzwanie dla alpinistów. Towarzyszyła temu wielka rywalizacja o ścianę południową, o to kto ją zdobędzie - opowiadał Krzysztof Wielicki w audycji Marii Szul pt. "Lhotse ’89 – ostatnia ściana". Program został zrealizowany po śmierci Jerzego Kukuczki, który zginął właśnie na tym szczycie.


Posłuchaj
23:31 Lhotse 89 - ostatnia ściana.mp3 "Ostatnia ściana - Lhotse '89" - 24 października 1989 podczas próby zdobycia południowej ściany Lhotse zginął Jerzy Kukuczka. Wspomnienia Janusza Mejera oraz Krzysztofa Wielickiego w 20. rocznicę śmierci Jerzego Kukuczki. Audycja Marii Szul. (PR, 23.10.2009)

 

Krzysztof Wielicki ma na swoim koncie wiele innych sukcesów. Na Broad Peak niemal wbiegł. Nikt przed nim nie zrobił tego w tak zawrotnym tempie. Himalaista wyszedł z bazy i dotarł na wierzchołek ośmiotysięcznika w ciągu jednej doby. Zdobycie Dhaulagiri zajęło mu 16 godzin. Zarówno na ten szczyt, jak też na Sziszapangmę wspiął się solo, wytyczając nowe drogi.

Samotnie podchodził też na Gaszerbruma II i na Nanga Parbat, jedną z największych ścian Ziemi. Świadkami tego drugiego wyczynu byli jedynie pakistańscy pasterze obserwujący Wielickiego z oddalonych łąk. Polski himalaista brał udział w kilku wyprawach na K2. Dopiero podczas czwartej, latem 1996, jego upór został nagrodzony. Wszedł na szczyt Filarem Północnym z dwoma włoskimi alpinistami.

- Zimą trzeba trochę przechytrzyć górę - mówił Krzysztof Wielicki podczas telefonicznej rozmowy z Jakubem Urlichem, kiedy to w 2001 roku, atakował inny ośmiotysięcznik, piąty co do wysokości szczyt świata, Makalu. - A tu nam się to coś za bardzo nie udaje. Wyje ta góra jakby była chora.


Posłuchaj
05:14 Wyprawa na Makalu - rozm. z Jakubem Ulrichem.mp3 Polska zimowa wyprawa na piąty co do wysokości szczyt świata - Makalu, 2001 rok - rozmowa Jakuba Ulricha z Moniką Rogozińską i Krzysztofem Wielickim na temat szans ekspedycji. (PR, 11.01.2001)

 

W 2013 roku Krzysztof Wielicki był kierownikiem ekspedycji, której celem było pierwsze zimowe wejście na Broad Peak. 5 marca 2013 roku górę zdobyli Adam Bielecki, Artur Małek, Maciej Berbeka oraz Tomasz Kowalski. Niestety, dwaj ostatni wspinacze zginęli podczas zejścia ze szczytu.

***

Czytaj także:

Tomasz Mackiewicz walczył z Nanga Parbat, wojen z ludźmi nie akceptował. Wyjątkowy wywiad z "Czapkinsem"

Himalaje: Czo Oju zimą było olbrzymim wyzwaniem. "Na grani się czołgaliśmy" - mija 35 lat od historycznego wejścia

Jerzy Kukuczka nie wyobrażał sobie życia bez gór

bs/im

Czytaj także

Wytyczanie nowych dróg i wejście na szczyt - tego zawsze chciał Jerzy Kukuczka

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 07:00
- Na każdy z ośmiotysięczników, oprócz Lhotse, wchodziłem nową drogą albo zimą. To jest dla mnie najważniejsze. Wchodzenie drogą, którą wchodzi dziś wielu wspinaczy nie daje mi takiej satysfakcji - mówił Jerzy Kukuczka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wanda Rutkiewicz: "Czy się boję? Tak"

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 07:00
- Nie możemy od gór oczekiwać ludzkich uczuć. Im jest obojętne co my tam robimy. Pewnego dnia możemy tam zginąć - mówiła himalaistka w Polskim Radiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edmund Hillary: "Dokonaliśmy tego, weszliśmy na Mount Everest!"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 05:55
Co przeżywał stojąc na dziewiczym szczycie najwyższej góry świata? Moment uniesienia, ekstazy? – posłuchaj pierwszego zdobywcy Mount Everest, sir Edmunda Hillary’ego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakopane pożegnało Macieja Berbekę. Symboliczny grób

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 21:40
Symboliczny grób Macieja Berbeki na zakopiańskim Pęksowym Brzyzku. Rodzina, przyjaciele, ratownicy TOPR, przewodnicy i mieszkańcy stolicy Tatr żegnali himalaistę, który zginął w tym roku podczas powrotu po zdobyciu szczytu Broad Peak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy wracają w Himalaje. Cel: zimowe wejście na Nanga Parbat

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2013 08:28
Nanga Parbat w Pakistanie, to dotąd niezdobyty zimą "ośmiotysięcznik". Jest uważany za jeden z najtrudniejszych szczytów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ryszard Pawłowski ostatni wspinał się z Jerzym Kukuczką. "Jurek spadł, ja schodziłem. Myśleli, że to Kukuczka wraca"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2024 05:55
– Gdy Reinhold Messner wiosną 1989 zorganizował wyprawę na południową ścianę Lhotse i nie zaprosił na nią Jerzego Kukuczki, który tak jak Włoch był zdobywcą wszystkich 14 ośmiotysięczników, Jurek poczuł się w tej sytuacji źle i odpowiedział szybko, organizując własną ekspedycję – mówił w rozmowie z portalem polskieradio24.pl Ryszard Jan Pawłowski, partner Kukuczki podczas tragicznej w skutkach wyprawy na Lhotse w 1989 roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sylwester na Lhotse. Wielicki nie zatańczył z Ingrid, w gorsecie ortopedycznym solo zdobył szczyt

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2024 15:00
- Lekarz nawet nie wiedział, że gdzieś wyjechałem. Mój plan znała jedynie żona, ale ona tylko popukała się w głowę - wspominał Krzysztof Wielicki w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl swoją brawurową szarżę sprzed lat. W sylwestrową noc 1988 roku himalaista jako pierwszy w historii, samotnie i w gorsecie ortopedycznym stanął zimą na szczycie ośmiotysięcznika Lhotse. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Berbeka. Życie w cieniu Broad Peak" - przejmująca biografia słynnego himalaisty

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 11:08
Książka "Berbeka. Życie w cieniu Broad Peak" autorstwa Dariusza Kortki i Jerzego Porębskiego to opowieść o himalaiście Macieju Berbece, który w 2013 roku zginął na stokach Broad Peak w Karakorum. Książka otrzymała tegoroczną Nagrodę Literacką Zakopanego.
rozwiń zwiń