Historia

Gustav Stresemann - Niemcy wracają do gry

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2016 06:07
- Trzeba było przebiegłości lisa, wytrwałości wielbłąda i odwagi lwa, żeby zmierzyć się z wszystkimi trudnościami stojącymi na drodze wiodącej do odzyskania tak upragnionego prestiżu – pisał historyk Henryk Batowski.
Audio
  • Gustav Stresemann - audycja z cyklu "Postacie XX wieku". (PR, 13.10.1996)
Gustav Stresemann fot. Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0 de źr. Bundesarchiv
Gustav Stresemann fot. Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0 de źr. Bundesarchiv

13 sierpnia 1923 w Niemczech powołano rząd Gustava Stresemanna. W historii Niemiec po I wojnie światowej odegrał on doniosłą, choć dla Polski mniej godną pochwały, rolę. Stresemann przez pół roku pełnił funkcję kanclerza, a przez sześć lat szefa dyplomacji Republiki Weimarskiej. Był jednym z głównych architektów traktatów z Locarno, wprowadzających Niemcy na powrót do grona czołowych państw europejskich.

Stresemann dążył do korzystnego uregulowania wszelkich uciążliwych ograniczeń, narzuconych przez traktat wersalski, a jednocześnie do rewizji wschodniej granicy z II Rzeczpospolitą. - Potrafił okiełznać panujące w Niemczech nastroje i doprowadzić do reformy walutowej, a przede wszystkim odszedł od wilhelmowskiej polityki wielu wrogów - mówił na antenie Polskiego Radia prof. Marian Wojciechowski. 

Skutkiem takiej polityki Republika Weimarska dołączyła do Ligi Narodów, uznała zachodnią granicę z Francją i zacisnęła współpracę z Rosją. 

- To był bardzo rozumny niemiecki nacjonalista o dużym talencie politycznym. Uważał, że samymi emocjami i krzykiem niczego się nie osiągnie. Na tle miernoty politycznej ówczesnej Republiki Weimarskiej był wybitny - mówił gość audycji z cyklu "Postacie XX wieku".

Posłuchaj audycji o kanclerzu, który na nowo wprowadził Niemcy na salony europejskiej polityki. 

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Locarno Niemcy
Czytaj także

Mata Hari. Szpieg w spódnicy

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2024 05:38
Wymarzona postać dla kultury masowej. Mata Hari - tancerka erotyczna, agentka dwóch wywiadów - 25 lipca 1917 roku została skazana przez francuski trybunał wojskowy na śmierć za szpiegostwo na rzecz Niemiec.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ludobójstwo Herero i Nama - zlekceważona przepowiednia

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2023 05:30
Obóz koncentracyjny, główne narzędzie terroru, symbol bezprzykładnego okrucieństwa nazistowskich Niemiec, wcale nie jest wynalazkiem totalitaryzmu. Powstał znacznie wcześniej w Niemieckiej Afryce Południowo-Zachodniej.
rozwiń zwiń