Historia

Puck – pierwszy polski port wojenny

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2024 05:48
Jeden z największych ośrodków osadniczych wybrzeża Bałtyku we wczesnym średniowieczu, baza floty kaperskiej i miejsce wygnania szwedzkiego króla. Puck może poszczycić się ciekawą historią.
Port Marynarki Wojennej w Pucku, łodzie rybackie oraz trałowiec ORP Czajka i za nim ORP Mewa
Port Marynarki Wojennej w Pucku, łodzie rybackie oraz trałowiec ORP "Czajka" i za nim ORP "Mewa"Foto: NAC

28 kwietnia 1920 roku założono w Pucku pierwszy port wojenny II RP, którego struktury przeniesiono później do Gdyni.

Niewiele wcześniej odbyły się tam symboliczne zaślubiny Polski z morzem. 1 lipca 1920 roku utworzono tu garnizon Morskiego Dywizjonu Lotniczego.

Puck przez wieki stanowił istotny element osadnictwa na wybrzeżach Morza Bałtyckiego. Pierwsze wzmianki o Pucku pochodzą z XIII wieku, jednak wszystko wskazuje na to, że tamtejsze osadnictwo sięga okresu poprzedzającego chrzest Polski.

 Badania archeologiczne dowodzą, że dzieje Pucka są znacznie starsze i prawdopodobnie sięgają X wieku. Na dnie Zatoki Puckiej archeolodzy odkryli olbrzymie ilości drewnianych konstrukcji, które świadczyłyby o istnieniu wielkiego ośrodka osadniczego  wyjaśniał historyk Zbigniew Szymański w audycji Anny Sobeckiej i Stanisława Seyfrieda z cyklu "Krajobrazy historyczne".

Rozmiary obszaru, na którym znaleziono konstrukcje plasowałyby Puck w czołówce ośrodków morskich w basenie Morza Bałtyckiego. Pierwsza zapisana wzmianka o Pucku dotyczy jego statusu kasztelanii książąt wschodniopomorskich. W średniowieczu Puck słynął głównie z lokalnego piwa, którego jakość sprawdzano w bardzo charakterystyczny sposób. 

Posłuchaj
13:54 puck___f 28606_tr_0-0_116195473c23a2f5[00].mp3 Audycja Anny Sobeckiej i Stanisława Seyfrieda z cyklu "Krajobrazy historyczne" poświęcona Puckowi. (PR, 12.02.1984)

W 1457 roku schronił się tutaj wygnany z ojczyzny król szwedzki Karol VIII Knutsson Bonde. W zamian za pożyczkę udzieloną Kazimierzowi Jagiellończykowi, który potrzebował pieniędzy na prowadzenie wojny z Krzyżakami, otrzymał w zastaw ziemię pucką. Niewielkie pseudopaństwo istniało do 1460 roku, kiedy zajęły je wojska zakonne. Śladem po panowaniu Knutssona jest według legendy obecność lwa w herbie miasta, podobny symbol znajduje się też w herbie władcy.

 Okres największego rozkwitu Puck przeżywał za czasów Zygmunta Augusta, króla, który jako pierwszy podjął wysiłek budowy polskiej floty  mówił historyk.

To właśnie Puck, ze względu na zatarg z gdańszczanami, został wybrany przez monarchę na bazę operacyjną floty kaperskiej. To tutaj, za czasów Wazów stacjonowała polska flota wojenna. Gdy w XVII wieku polityka morska zeszła w Polsce na drugi plan, znaczenie Pucka zmalało.

bm

Czytaj także

Karol Olgierd Borchardt. " Jestem kapitanem własnej duszy"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2024 05:55
25 marca 1905 roku urodził się Karol Olgierd Borchardt – kapitan żeglugi wielkiej, pisarz i nauczyciel wielu pokoleń polskich marynarzy. Na jego książce "Znaczy Kapitan" wychowały się tysiące młodych ludzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eugeniusz Pławski – rzucił wyzwanie "Bismarckowi"

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2024 05:50
– Pociski "Pioruna" nie mogły uszkodzić "Bismarcka", ale sam widok otoczonego wybuchami pocisków, prującego potężne fale, pięknego swą sylwetką polskiego okrętu dałby natchnienie niejednemu malarzowi czy poecie, gdyby mógł być świadkiem tej walki – wspominał potyczkę z niemieckim superpancernikiem dowódca "Pioruna" Eugeniusz Pławski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bitwa pod Oliwą - dzień, w którym słońce zaszło w południe

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2024 05:49
Stawka była wysoka: usunięcie szwedzkiej blokady Gdańska. W tej grze obie strony wykazały się bohaterstwem i zaciekłością. Krew walczących zabarwiła wody zatoki na kolor zwycięskiej polskiej bandery.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Flota Kaperska, czyli piraci Jego Królewskiej Mości

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2024 05:45
456 lat temu, 24 marca 1568 roku, król Zygmunt II August powołał Komisję Morską, która stała się zaczątkiem polskiej admiralicji. Komisja miała za zadanie organizację floty i koordynację działań kaprów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Ziółkowski. Pierwszy żeglarz Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2024 05:45
– On był czystej wody kapitanem na żaglowcu. Był człowiekiem despotycznym i nieustępliwym. Podległych mu oficerów, jak i studentów, trzymał twardą ręką – wspominał jeden z pierwszych uczniów kapitana na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaślubiny Polski z morzem. Tak wyglądało przyłączanie Pomorza do Polski dzień po dniu

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2024 05:55
10 lutego 1920 roku gen. Józef Haller dokonał w Pucku symbolicznych zaślubin Polski z morzem. Ceremonię poprzedzał trwający miesiąc pochód polskich wojsk przez Pomorze. Toruń, Bydgoszcz, Grudziądz, Kościerzyna, Hel - dzień po dniu po ponad stu latach niewoli do macierzy powracały kolejne miasta. 
rozwiń zwiń