Historia

Osip Mandelsztam. "Tragiczny los, tragiczna poezja". Posłuchaj głosu poety

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2025 05:40
15 stycznia 1891 roku w Warszawie urodził się Osip Mandelsztam, jeden z najwybitniejszych rosyjskich poetów, klasyk literatury światowej, ofiara wielkiej czystki w ZSRR. 
Osip Mandelsztam. Zdjęcie wykonane po zatrzymaniu przez NKWD i zesłaniu do gułagu
Osip Mandelsztam. Zdjęcie wykonane po zatrzymaniu przez NKWD i zesłaniu do gułaguFoto: Wikipedia/domena publiczna

Mandelsztam był dwukrotnie aresztowany przez sowieckie władze. Najprawdopodobniej pretekstem pierwszego zatrzymania był wiersz krytyczny wobec Stalina, napisany w listopadzie 1933 roku. Pisał w nim o "góralu straszącym z Kremla", który "Palce tłuste jak czerwie, w grubą pięść układa, Słowo mu z ust pudowym ciężarem upada. Śmieją się karalusze wąsiska I cholewa jak słońce rozbłyska." (fragm. wiersza w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka).

Przywódca ZSRR podobno osobiście wydał rozkaz aresztowania pisarza. Mandelsztama skazano na zsyłkę, z której został zwolniony w 1937 roku. NKWD przyszło po niego po raz drugi w maju 1938 roku. Wówczas dostał wyrok pięciu lat przymusowej pracy.

Mandelsztam zmarł 27 grudnia 1938 w łagrze przejściowym Wtoraja Rieczka pod Władywostokiem, skąd miał być przetransportowany na Kołymę. Jego ciało wrzucono do zbiorowej mogiły, nigdy nie ustalono prawdziwego miejsca pochówku poety.

Z okazji rocznicy urodzin Osipa Mandelsztama portal PolskieRadio.pl przygotował serwis specjalny poświęcony Osipowi Mandelsztamowi. Posłuchaj głosu poety oraz wypowiedzi badaczy literatury i tłumaczy Mandelsztama. Posłuchaj audycji o jego życiu i poezji.

OSIP MANDELSZTAM - ZOBACZ SERWIS SPECJALNY POLSKIEGO RADIA >>>>


Czytaj także

Anna Achmatowa. Poezja w cieniu stalinizmu

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2024 05:40
23 czerwca 1889 roku w Odessie urodziła się Anna Achmatowa, jedna z najwybitniejszych rosyjskich poetek. Przez lata władze sowieckie ledwo tolerowały jej obecność, aż do całkowitego zakazu publikacji jej utworów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wspomnienia" Nadieżdy Mandelsztam - historia miłości i terroru

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2015 16:15
- Największe wrażenie zrobiły na mnie wątki związane z aresztowaniem Mandelsztama, z nocną rewizją, podróżą na zesłanie i ostatecznym zatrzymanien, gdy małżeństwo nie zdążyło się nawet pożegnać - mówił w Jedynce tłumacz Jerzy Czech.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Horror łagru spisany na korze. Aleksander Sołżenicyn i "Archipelag GUŁag"

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2024 05:55
"Archipelag GUŁag". Ponad półtora tysiąca stron. Międzynarodowy bestseller. Ta książka była czymś w rodzaju ładunku dynamitu, którego wybuch wywołał zbiorowy szok zarówno po komunistycznej stronie żelaznej kurtyny, jak i na Zachodzie. 11 grudnia wspominamy rocznicę urodzin jej autora - wielkiego pisarza, laureata literackiego Nobla.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tylko tak mogłam uratować męża". Nadieżda Mandelsztam i zapiski z sowieckiego piekła

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2024 05:45
- Ona dokonała heroicznego i nieprawdopodobnego czynu: przeniesienia dzieła poety z najczarniejszych czasów stalinizmu do współczesności, do naszej pamięci - podkreślał w Polskim Radiu w 2016 r. Andrzej Mietkowski, opowiadając o "Wspomnieniach" żony Osipa Mandelsztama. 29 grudnia 2024 roku mijają 44 lata od śmierci znakomitej pisarki Nadieżdy Mandelsztam. 
rozwiń zwiń