Jedenaście lat temu, 19 listopada 2013 roku, zmarła Marianna Popiełuszko. Jej synem był błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko.
Zobacz serwis specjalny portalu PolskieRadio24.pl na stronie www.popieluszko.polskieradio24.pl
Zwykła kobieta
Z pozoru nie wyróżniała się spośród wielu podobnych kobiet w jej wieku. Większość życia spędziła w swoich rodzinnych okolicach w gminie Suchowola i prowadziła skromne życie, poświęcając się wychowaniu dzieci i pracy w gospodarstwie rolnym.
12:53 11.09.17 popiel.mp3 - Marianna mówiła, że silnie wierzy, że to, co się stało, nie było scenariuszem pisanym ludzką ręką - dr Milena Kindziuk, autorka książki "Matka świętego. Poruszające świadectwo Marianny Popiełuszko", opowiada o matce księdza Jerzego. (PR, 11.09.2017)
W rozmowie z autorką swojej biografii, dr Mileną Kindziuk, jako swój rok urodzenia podała 1920, chociaż niektóre źródła piszą o 1910 roku. W księdze metrykalnej parafii w Suchowoli przy adnotacji o Mariannie Popiełuszko widnieje jednak data chrztu 14 listopada 1920 roku.
W 1942 roku, jeszcze jako Marianna Gniedziejko, poślubiła Władysława Popiełuszkę, z którym miała trójkę dzieci. Jerzy Popiełuszko (urodzony jako Alfons) był najmłodszym z nich. To właśnie wychowanie było fundamentem jego wiary.
– Z całą pewnością księdza Jerzego Popiełuszkę uformował dom rodzinny, przede wszystkim matka Marianna. Była prostą, ale jednocześnie bardzo mądrą kobietą o niezłomnej wierze – dr Milena Kindziuk powiedziała w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Posłuchaj i zobacz rozmowę z dr Mileną Kindziuk o dzieciństwie księdza Jerzego Popiełuszki.
Matka błogosławionego kapłana
Jerzy Popiełuszko pod wpływem wyniesionej z domu gorliwej wiary postanowił wstąpić do seminarium. Marianna była bardzo zadowolona z tej decyzji, ale wybór drogi duchownego ograniczył utrzymywanie kontaktu z rodziną zamieszkującą podlaskie Okopy.
Ksiądz Jerzy Popiełuszko nie miał wielu okazji do odwiedzin w rodzinnych stronach. Jedną z zastępczych form kontaktu był list dźwiękowy od rodziców, który został dostarczony księdzu Jerzemu przez przyjaciół.
– Synu, pozdrawia cię cała rodzina, a nawet i nasza zwierzyna – zaczyna Marianna Popiełuszko. Na potwierdzenie jej słów w tle rozlega się głośne beczenie owiec. – A teraz chcę ci podziękować za wdzięczność twego serca i tych ludzi, którzy do mnie przybyli, za kwiaty, za życzenia, za miłe serce i spojrzenia – słyszymy w nagraniu.
Taka forma listu nie była przypadkowa. Jak wspominał biograf księdza Jerzego, ksiądz Jan Sochoń, przyszły błogosławiony już od najmłodszych lat interesował się motoryzacją, fotografią i nowinkami ze świata techniki.
01:21 rodzina i zwierzyna List dźwiękowy do księdza Jerzego Popiełuszki z nagraniem głosu rodziców, wykorzystany w reportażu "Oszukani" Janiny Jankowskiej z 1985 roku.
W 1982 roku ksiądz Jerzy Popiełuszko zaczął celebrować msze za ojczyznę w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, które odbywały się w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Przyciągały wiernych z całej Polski, a ksiądz Jerzy nauczał na nich, że konieczności zwalczania zła dobrem. Marianna Popiełuszko wraz z mężem często przyjeżdżała do Warszawy, aby w nich uczestniczyć.
Depozytariuszka dziedzictwa księdza Jerzego
Po śmierci syna starała się pielęgnować pamięć o męczenniku. Pojawiała się na uroczystościach upamiętniających księdza Jerzego Popiełuszkę oraz uczestniczyła w spotkaniach z młodzieżą.
6 czerwca 2010 roku uczestniczyła we mszy beatyfikacyjnej księdza Jerzego Popiełuszki i poprowadziła cząstkę różańca odmówionego przed nabożeństwem.
– Był prorokiem dla Polaków, wyprawionym przez Boga – mówiła Marianna Popiełuszko w reportażu Polskiego Radia z 1996 roku. – Otrzymałam dziecko od Boga i oddałam w jego ręce. Myślę, że został wybrany na męczennika, a ja pokutuję razem z nim.
01:08 Marianna Popiełuszko 1996.mp3 – Ksiądz Jerzy był prorokiem dla Polaków, wyprawionym przez Boga – Marianna Popiełuszko o swoim synu w reportażu Beaty Kukiel. (PR, 1.11.1996)
sa/mc/IAR/im