Historia

Robert Graves - specjalista od Klaudiusza i Messaliny

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 05:35
- Robert Graves, wysoki mężczyzna z orlim nosem i lwią grzywą, właśnie kopał w ogrodzie. Pokazując na drzewa pomarańczowe z dumą powiedział, że sam produkuje rocznie ze swych pomarańczy 100 kg konfitur - opisywał wizytę u znanego pisarza na Majorce Bolesław Taborski.
Robert Graves nad brzegiem Tamizy w Londynie w 1972  roku.
Robert Graves nad brzegiem Tamizy w Londynie w 1972 roku. Foto: PAP

7 grudnia 1987 roku zmarł Robert Graves. Jego twórczość to ponad 20 tomów poezji, prawie tyle samo powieści oraz wiele książek z zakresu historii i teorii literatury oraz krytyki literackiej.

Twórczość

W Polsce pisarz najbardziej znany jest z książek "Ja, Klaudiusz" i "Klaudiusz i Messalina" oraz serialu telewizyjnego zrealizowanego na ich podstawie przez BBC w 1976 roku.

W 1969 roku dziennikarz sekcji polskiej radia BBC, Bolesław Taborski odwiedził twórcę  w jego domu, w małej miejscowości Deià na Majorce.

- Graves jest krytykiem i filozofem, historykiem, eseistą, biografem i dramaturgiem, redaktorem klasyków i tłumaczem - mówił Taborski. - Zakres jego zainteresowań obejmuje starożytność Wschodu, Grecji, Rzymu, studia biblijne, szereg epok angielskiej literatury i historii.


Posłuchaj
15:30 Portret Roberta Gravesa - aud. Bolesława Taborskiego z BBC.mp3 Portret angielskiego pisarza i poety Roberta Gravesa - aud. Bolesława Taborskiego z sekcji polskiej radia BBC (1969)

 

Majorka – nowy dom

Robert Graves urodził się w Wimbledonie 24 lipca 1895 roku. Wprost ze szkoły poszedł do wojska i lata I wojny światowej spędził na froncie. Po wojnie studiował na uniwersytecie w Oksfordzie, w latach 20. wykładał literaturę angielską w Kairze. W roku 1932 roku osiadł na Majorce i z wyjątkiem okresu II wojny światowej mieszkał tam do końca życia.

Dom
Dom Roberta Gravesa w Deiá na Majorce. Wikimedia Commons

- Graves mieszka w domu, który zbudował przed trzydziestu kilku laty w wiosce Deià, położonej na stoku pasma gór, ciągnących się wzdłuż całego północnego brzegu wyspy – opowiadał autor audycji. - Dom pisarza urządzony bez ostentacji, pełen jest dzieł sztuki z wielu epok. Etruska statuetka na półce sąsiaduje z greckim kijem pasterskim w kącie i nowoczesnym obrazem na ścianie.
W rozmowie z Bolesławem Taborskim, pisarz przyznał, że aby lepiej odczuć i wyobrazić sobie epokę, o której pisze, musi mieć i widzieć jakiś fizyczny przedmiot dla pobudzenia wyobraźni.

Od Cezara do Kaliguli

Graves znany był polskim czytelnikom jeszcze przed II wojną światową. Jego powieści ukazały się ponownie na naszym rynku w roku 1957. Wtedy wydano książki: "Ja Klaudiusz" oraz "Klaudiusz i Mesalina". 10 lat później ukazały się "Mity greckie".
"Ja, Klaudiusz" - to książka z 1934 roku, napisana w formie autobiografii cesarza rzymskiego, Klaudiusza. Akcja powieści toczy się za panowania kolejnych cesarzy: Augusta, Tyberiusza i Kaliguli. Robert Graves w niezwykle barwny i sugestywny sposób pokazał działalność dynastii julijsko-klaudyjskiej.

Obraz imperium

Opowiadający swe losy Klaudiusz jest członkiem cesarskiej rodziny. Kuternoga i jąkała, przystosowuje się do sytuacji udając głupca, dzięki czemu walcząca o władzę i mordująca się nawzajem rodzina pozostawia go przy życiu. Wydrwiwany i pogardzany przez wszystkich jest bystrym obserwatorem rzeczywistości i stosunków panujących na dworze cesarskim. Po morderstwie Kaliguli to właśnie on, nieoczekiwanie, zostaje obwołany Cezarem. Powieść Roberta Gravesa znalazła się na liście 100 najlepszych dzieł wszech czasów ogłoszonej przez tygodnik "Time".

Poeta mało znany

Ale Robert Graves to nie tylko powieściopisarz, o czym przekonywał w swej audycji Bolesław Taborski.  
- Graves uważa się przede wszystkim za poetę – słyszymy w programie – i poezję traktuje jako najważniejszy element swej twórczości. W poetyckiej twórczości konsekwentnie opiera się wszelkim modom.

- Pozorna prostota stylu Gravesa, przy jednoczesnej wieloznaczności i skomplikowanych treściach jego poezji, grozi banalnością w przekładach na języki obce - komentował Taborski. - Być może to jest jedna z przyczyn, dla których ta bogata ilościowo i ciekawa twórczość poetycka nie była przez tak długi czas przedstawiana polskiemu czytelnikowi.

Robert Graves odwiedził Polskę dwukrotnie. 

Czytaj także

Juliusz Cezar - zginął z rąk przyjaciela

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2016 06:00
"Nie boję się wcale tych grubych i długowłosych ludzi. Boję się raczej tych innych, bladych i wysmukłych" - te słowa Cezara o spiskujących przeciw niemu ludziach przytacza Plutarch, biograf rzymskiego wodza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Romulus i Remus założyli Rzym?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 05:50
Według legendy ich ojcem był Mars, matką - kapłanka Westy, skazana na celibat. Za złamanie zakazu zakopano ją żywcem. Oni mieli zostać utopieni w rzece. Tak zaczyna się historia Romulusa i Remusa, o których legenda głosi, że dali początek Rzymowi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śmierć Brutusa. Republika we krwi

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2021 05:30
Zdrajca czy człowiek, który w imię wyznawanych przez siebie wartości potrafił poświęcić przyjaźń? Historia surowo oceniła tę postać. Czy słusznie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Św. Augustyn z Hippony. Filozof Kościoła

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2023 05:40
Na chrześcijaństwo przeszedł w dorosłym życiu. Jako w pełni dojrzały człowiek połączył wykształcenie obywatela Rzymu z żarliwością neofity. Z tej mieszanki powstał jeden z najważniejszych umysłów młodego Kościoła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Upadek Cesarstwa Rzymskiego. Dzień, w którym wydarzyło się wszystko i nic

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2024 05:45
Prawo, pieniądz i niezwyciężona armia, drogi, akwedukty, sztuka i nauki zdawały się być światłem dla błądzącej w mroku barbarzyństwa reszty świata. Majestat Imperium Romanum - najpotężniejsze państwo antyku miało trwać wiecznie. Stało się jednak inaczej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Justynian Wielki – przywrócić blask Cesarstwu

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 05:30
Zdobycie na nowo całego Zachodu, jedność religijna, kodyfikacja praw, reforma moralności, roboty publiczne, sztuka i literatura – wszystkie te elementy składały się na program, który Justynian starał się realizować przez cały okres swego panowania.
rozwiń zwiń