Historia

Mikołaj Zebrzydowski - fundator Kalwarii Zebrzydowskiej

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 05:40
401 lat temu, 17 czerwca 1620 roku, zmarł w Krakowie Mikołaj Zebrzydowski, którego pamięć wiązana jest przede wszystkim z cudownym sanktuarium pasyjno-maryjnym oo. bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Mikołaj Zebrzydowski
Mikołaj ZebrzydowskiFoto: Wikipedia/domena publiczna

U szczytu góry Żar

Zebrzydowski powszechnie znany był z żarliwej pobożności, której dał wyraz fundując bazylikę i klasztor na południe od Kalwarii Zebrzydowskiej, miasta położonego niecałe 10 kilometrów na wschód od Wadowic. Zabudowania stanęły u szczytu góry Żar, niewielkiego (527 m n.p.m.), zalesionego wzniesienia wśród Wzgórz Lanckorońskich. Na południe i wschód od pierwszych zabudowań znajdują się 42 kaplice i kościoły dróżek, których zwyczajowa nazwa, zaczerpnięta z planów urbanizacyjnych i historycznych wzorców często określana jest mianem "Polskiej Jerozolimy".

Sanktuarium i zabytek

Nie wszystkie kapliczki stanęły za życia Mikołaja Zebrzydowskiego... dzieło jego życia, po śmierci, kontynuował jego pierworodny syn Jan. Zamysłem Zebrzydowskiego było odwzorowanie ostatniej drogi Chrystusa - od Pojmania aż po Drogę Krzyżową. Historia tego wspaniałego sanktuarium i zabytku datuje się z początkiem roku 1600. W tamtym czasie, tuż przed objęciem funkcji wojewody krakowskiego ufundował w Kalwarii niewielki kościół pod wezwaniem Ukrzyżowania Jezusa Chrystusa. Architektura tego kościoła zaczerpnięta została z modelu świątyni Jerozolimskiej.

Konsekracja odbyła się 4 października 1601 roku i uczestniczył w niej nuncjusz papieski Klaudiusz Rangoni. Kolejnym krokiem Zebrzydowskiego stało się wybudowanie kaplicy Grobu Chrystusa wraz z niewielkim klasztorem przeznaczonym dla oo. bernardynów.

Na tym, wycofujący się powoli z działań politycznych Zebrzydowski nie poprzestał. W latach 1609-1617 postawił 12 kaplic Drogi Krzyżowej, a także pustelnie Pięciu Braci Polaków z kaplicą św. Marii Magdaleny.

Kolejne budowle stawały już po śmierci znanego fundatora i polityka, dzięki pracom jego syna Jana... aż do roku 1641. Były to: pięć kolejnych kaplic pasyjnych, osiem kaplic maryjnych oraz rozbudowa kaplicy Ukrzyżowania i Grobu Matki Bożej.

Obecnie sanktuarium zachowane w swoim pierwotnym kształcie jest znaczącym miejscem kultu pasyjnego i maryjnego, szczególnie często odwiedzanym w okresie Wielkiego Postu i Wielkanocy. Ważnym faktem jest też wpisanie jej w 1999 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Również w Polsce, w listopadzie 2000 roku, rozporządzeniem Prezydenta RP uznano Kalwarię Zebrzydowską za Pomnik historii Polski, będący specjalną formą ochrony szczególnie ważnych zabytków.


Posłuchaj
03:30 kalwaria zebrzydowska w życiu jana pawła ii___1001_05_i_tr_0-0_9891438112174d1[00].mp3 Kalwaria Zebrzydowska w życiu Jana Pawła II

 

Antagonista króla 

Za życia Mikołaj Zebrzydowski, urodzony w 1553 roku, pełnił wiele znaczących funkcji administracyjnych i politycznych. Na tym polu zasłynął jako antagonista króla Zygmunta III Wazy. Zanim jednak doszło do pamiętnych zdarzeń Rokoszu Zebrzydowskiego, pełnił funkcje starosty generalnego krakowskiego i innych starostw, wojewody lubelskiego, marszałka Trybunału Głównego Koronnego oraz Marszałka Wielkiego Koronnego.

W kolejnych latach stawał także na sejmach jako senator. Opowiadał się za swobodami szlacheckimi i popierał w tym względzie Kanclerza Jana Zamojskiego. To za jego przykładem stał się oponentem króla, uważając, że władza Zygmunta III Wazy idzie niebezpiecznie w kierunku absolutystycznym.

Po śmierci Zamojskiego przyjął na siebie obowiązek walki o swobody i prawa szlacheckie. Król dążąc do ustanowienia dziedziczności tronu zbyt bardzo sprzyjał Habsburgom i faworyzował jezuitów. Sprowadzał także na urzędy wielu cudzoziemców, co w sumie nie podobało się senatorom i szlachcie. Tak właśnie doszło do zbrojnego rokoszu, który siłami królewskimi został pokonany w bitwie pod Guzowem, 5 lipca 1607 roku. Niepowodzenie działań Zebrzydowskiego spowodowało prawie całkowite usunięcie się z życia politycznego, a większość czasu poświęcał na modlitwę i kontemplacje w klasztorze. Okres ten dał też wymierny efekt ufundowania i stworzenia architektury Kalwarii Zebrzydowskiej, oraz jej rozbudowy.

Obraz z XVII wieku przedstawiający rokosz sandomierski. źr. Wikipedia/domena publiczna Obraz z XVII wieku przedstawiający rokosz sandomierski. źr. Wikipedia/domena publiczna

Po śmierci Mikołaja Zebrzydowskiego jego zwłoki zostały pochowane na Wawelu i pozostają tam do czasów obecnych. Warto wspomnieć tego wspaniałego polityka i szlachcica, który dal nam, na długie lata, przepiękne miejsce kultu religijnego.

PP

Czytaj także

21 postulatów. Jeden z najważniejszych tekstów ludzkości

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2023 05:43
Drewniane tablice z 21 postulatami Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, który przekształcił się w NSZZ "Solidarność", zostały wpisane na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO "Pamięć Świata".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Emanuel Ringelblum. Kronikarz getta warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2024 05:50
Zebrane przez niego Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego zostało wpisane przez UNESCO na listę "Pamięć Świata", gromadzącą najważniejsze dokumenty obrazujące historię naszego globu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie kopalnie rud ołowiu wpisane na prestiżową listę zabytków UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2018 15:27
- To 15. polski obiekt wpisany na prestiżową listę najbardziej wyjątkowych zabytków na świecie - mówił minister kultury Piotr Gliński podczas wręczenia oryginału certyfikatu wpisu kopalni rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
rozwiń zwiń
Czytaj także

45 lat kopalni soli w Wieliczce na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2023 05:30
To jedyna kopalnia na świecie nieprzerwanie czynna od średniowiecza aż do dzisiaj. Na tablicy w szybie widnieją słowa poety Wincentego Pola – "Cudze chwalicie, swego nie znacie. Sami nie wiecie, co posiadacie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwiedzaj z domu. Wirtualne spacery śladem UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 11:45
- Jeszcze rok temu wydawało nam się, że wiele podróży przed nami, ale pandemia spowodowała, że jesteśmy w domu. Stąd pomysł, żeby zorganizować cykl mówiący o miejscach wyróżnionych przez UNESCO. Online odwiedzimy zakątki zarówno w Polsce, jak i w Europie - mówi dr Olaf Kwapis z Muzeum Warszawy.
rozwiń zwiń