Historia

Ryszard Kaczorowski - ostatni prezydent RP na uchodźstwie. "To był człowiek, który nie grał. Jego życie było służbą"

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2024 05:45
Działacz społeczny, harcmistrz, komendant chorągwi Szarych Szeregów, a przede wszystkim ostatni prezydent RP na uchodźstwie. Jego życie obfituje w daty i wydarzenia symboliczne. 105 lat temu przyszedł na świat Ryszard Kaczorowski. 
Ryszard Kaczorowski, ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie, Białystok 2009 r.
Ryszard Kaczorowski, ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie, Białystok 2009 r. Foto: PAP/Artur Reszko

Skazany na śmierć

Jako młody chłopak, w wieku 21 lat został aresztowany przez NKWD za działalność niepodległościową na Kresach Wschodnich. Skazany na karę śmierci przesiedział w celi śmierci ponad trzy miesiące. Potem wyrok zmieniono na 10 lat w obozie pracy. Z Doliny Śmierci został wypuszczony po kilku miesiącach dzięki postanowieniom podpisanego 30 lipca 1941 układu Sikorski – Majski. W marcu 1942 roku dołączył do Armii gen. Andersa, w której szeregach walczył pod Monte Cassino.

Posłuchaj
18:46 Kaczorowski_wspomnienie.mp3 Zwykły niezwykły człowiek - prezydent Ryszard Kaczorowski. O ostatnim prezydencie na emigracji rozmawiali: historyk prof. Rafał Habielski oraz dr Małgorzata Ptasińska z IPN, aud. Ewy Stockiej. (PR, 15.04.2010)

Po wojnie Ryszard Kaczorowski postanowił osiedlić się w Wielkiej Brytanii. Tam podjął studia ekonomiczne w Szkole Handlu Zagranicznego w Londynie. Już wówczas zaangażował się w działalność społeczną. W latach 1967–1988 był przewodniczącym Związku Harcerstwa Polskiego na uchodźstwie.

Prezydent z zaskoczenia

– Kiedy wydawało się, że polityka go ominie, w 1986 roku wszedł w skład rządu emigracyjnego i pełnił tam funkcję ministra ds. kraju – zaznaczał prof. Rafał Habielski w aud. Ewy Stockiej w 2010 roku. – Rząd emigracyjny był wtedy bytem symbolicznym.

19 lipca 1989 nagle umiera w Londynie ówczesny prezydent na obczyźnie – Kazimierz Sabbat. Tego samego dnia w Polsce gen. Wojciech Jaruzelski zostaje wybrany na prezydenta PRL. 3 dni później, 22 lipca, prezydentem RP na uchodźstwie zostaje Ryszard Kaczorowski.

Posłuchaj
03:47 RWE_wywiad z Kaczorowskim.mp3 Rozmowa Adama Sawickiego z Ryszardem Kaczorowskim - prezydentem RP na uchodźstwie - na temat stosunku władz emigracyjnych do rządu polskiego w kraju, RWE

Oddanie insygniów władzy

– Przybywam z Londynu na Zamek Królewski w Warszawie, w otoczeniu towarzyszy broni walczących o ojczyznę naprawdę wolną i suwerenną, szczerze demokratyczną i sprawiedliwą dla wszystkich – mówił 22 grudnia 1990 Ryszard Kaczorowski. – Przybywam do odradzającej się Polski, by wybranemu w wolnych wyborach prezydentowi Lechowi Wałęsie przekazać insygnia II Rzeczpospolitej.

Posłuchaj
04:37 RWE_Kaczorowski podczas zaprzysiężenia Wałęsy 1990.mp3 Przemówienie Ryszarda Kaczorowskiego - ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie, podczas uroczystości przekazania Lechowi Wałęsie insygniów prezydenckich na Zamku Królewskim w Warszawie, fragm. aud. Konrada Tatarowskiego. (RWE, 22.12.1990) 

Ryszard Kaczorowski przyjechał wówczas do Polski po 50 latach życia na emigracji. Mimo że w momencie gdy sam obejmował urząd prezydenta na uchodźstwie, w kraju prezydentem został Jaruzelski, uznał, że nie był to jeszcze odpowiedni moment na rozwiązanie rządu w Londynie. Insygnia władzy oddał dopiero po wolnych wyborach prezydenckich.

– Wiemy, że nadchodzą czasy jeszcze jednej ciężkiej próby, powinniśmy podać sobie ręce i pamiętać, że nie ma alternatywy dla nadziei – kontynuował swoje przemówienie Ryszard Kaczorowski. – Nasz naród jest skazany na własne siły i wierzę, że dobry Bóg nam pomoże.

Prosty człowiek

Ryszard Kaczorowski nigdy nie wysuwał się na pierwszy plan. W jego pracy Polska zawsze była na pierwszym miejscu. Podkreślał, że patriotyzm nie zależy od miejsca zamieszkania i nawet na emigracji nie da się zamienić polskiej duszy na inną.

– Był przede wszystkim harcerzem – mówiła dr Małgorzata Ptasińska z IPN. – To było widoczne w jego wyprostowanej postawie, w jego sposobie wypowiadania się, w nawiązywaniu relacji bardzo prostych i otwartych.

Zginął 10 kwietnia 2010 w katastrofie w Smoleńsku, udając się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. – Miejsce jego śmierci jest jakby zwieńczeniem jego biografii politycznej – podsumował prof. Rafał Habielski.

mb

Czytaj także

Rok temu pochowaliśmy prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2011 08:57
W pierwszą rocznicę pogrzebu ostatniego Prezydenta na uchodźstwie, Ryszarda Kaczorowskiego, który zginął katastrofie smoleńskiej, w Warszawie odbędzie się msza święta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ostatni Prezydent

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2011 15:00
Przez całe życie czuł się zobowiązany przyrzeczeniem harcerskim. Mawiał, że trzeba wiele przejść w życiu, by umieć odróżnić sprawy ważne od błahych, dobro ogółu od celów własnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Moment pełen wzruszeń". Rocznica przekazania insygniów II RP z Londynu do Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2015 17:06
Pieczęcie, chorągiew i oryginał Konstytucji Kwietniowej - to składało się na insygnia, które równo ćwierć wieku temu trafiły z Londynu do Warszawy. Ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski przekazał je Lechowi Wałęsie, pierwszemu wybranemu w demokratycznych wyborach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

30 lat temu Lech Wałęsa został prezydentem RP. Do kraju powróciły insygnia władzy prezydenckiej

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 05:55
- Obejmując urząd prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, przysięgam uroczyście narodowi polskiemu, że postanowieniom konstytucji wierności dochowam - powtarzał słowa roty Lech Wałęsa.
rozwiń zwiń