Historia

Odnaleziono pięć grobowców wysokich urzędników z czasów starożytnego Egiptu

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2022 05:30
Podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w egipskiej Sakkarze, położonej niedaleko Kairu, archeolodzy odkryli pięć pochówków pochodzących sprzed 4 tysięcy lat. We wnętrzach grobowców badacze natknęli się na liczne dobrze zachowane malowidła ścienne, figurki oraz ceramikę.
Na zdjęciu widoczna jest nekropolia w Sakkarze, gdzie w 2022 roku archeolodzy natknęli się na pięć starożytnych grobowców
Na zdjęciu widoczna jest nekropolia w Sakkarze, gdzie w 2022 roku archeolodzy natknęli się na pięć starożytnych grobowców Foto: Igor Dymov/Shutterstock

Miejsca pochówków znajdują się w pobliżu piramidy faraona Merenre I, w obrębie nekropolii zlokalizowanej w południowej Sakkarze. Grobowce należą do wysokich urzędników z okresu Starego Państwa i Pierwszego Okresu Przejściowego, czyli czasów, gdy potęga Egiptu zaczęła się chylić ku upadkowi. 

Jak podaje portal Archeology News Network, w pierwszym z odkrytych grobowców archeolodzy natrafili na głęboki szyb prowadzący do komory grobowej, w której znajdował się wapienny sarkofag. Ściany pomieszczenia zostały udekorowane malowidłami przedstawiającymi m.in. sceny pogrzebowe. Drugi grobowiec należy do kobiety, żony mężczyzny o imieniu Yaret. Trzeci do mężczyzny noszącego imię Pepi Nefthany. Pełnił on funkcje m.in. głównego nadzorcy i kapłana pałacu faraona.

Kolejny grobowiec należy do kobiety o imieniu Petty. Dbała ona o wygląd egipskiego władcy, a także była kapłanką Hathor - boginii nieba, miłości, radości, uciech i tańca. Ostatni grobowiec należy do mężczyzny imieniem Henu, który był nadzorcą pałacu faraona.

W niektórych grobowcach archeolodzy natrafili również na liczne posążki i ceramikę. Są to cenne świadectwa ówczesnej sztuki użytkowej i artystycznej. 

Źródło: portal Archeology News Network/jb

Czytaj także

Egipt. Polscy archeolodzy odnaleźli cenne artefakty w pobliżu świątyni Hatszepsut

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 05:45
Figurki ukazujące bóstwa i ofiarników, a także naczynia z motywem piersi - to tylko niektóre spośród kilkuset przedmiotów, znalezionych przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego w grobowcu, który służył już w starożytności jako… śmietnik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egipt. Zaginiona "świątynia słońca" odkryta przez archeologów PAN

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 05:50
Miejsca kultu solarnego bóstwa Ra odegrały przełomową rolę w historii cywilizacji nad Nilem. Pozostałości jednego z nich odnaleziono na stanowisku Abu Gurab, 20 km na południe od Kairu. Z badań wynika, że budynek zniszczono, a na jego miejscu wzniesiono nowe miejsce kultu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egipt. Odkryto dwie mumie ze złotymi językami

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 05:40
Podczas prac archeologicznych prowadzonych w miejscowości Al-Bahnasa (Górny Egipt) badacze odnaleźli szczątki mężczyzny i kobiety pochodzące sprzed 2500 lat. Ku zdziwieniu naukowców okazało się, że obie mumie mają złote języki.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płód w mumii zachowany w dobrym stanie. Polacy odkryli dlaczego

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 05:50
Płód znajdujący się w zmumifikowanej Egipcjance sprzed ponad dwóch tysięcy lat przetrwał do naszych czasów za sprawą bardzo nietypowego procesu rozkładu. Był on podobny do tego znanego z odkrywanych pradziejowych ciał w bagnach - uważa zespół polskich badaczy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W egipskiej świątyni odnaleziono dwa sfinksy sprzed ponad 3000 lat

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 05:30
Posągi zostały odnalezione podczas prac archeologicznych prowadzonych na terenie miasta Luksor, w miejscu, gdzie w starożytności znajdowały się Teby. Przypominające sfinksy figury przedstawiają faraona Amenhotepa III. Pierwotnie liczyły osiem metrów wysokości.
rozwiń zwiń