Historia

Seweryn Wielanier - współtwórca pistoletu maszynowego "Błyskawica"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2023 05:33
120 lat temu, 3 stycznia 1903 roku, urodził się w Częstochowie Seweryn Wielanier, jeden z twórców pistoletu maszynowego "Błyskawica". Do historycznej konstrukcji doszedł wspólnie z inżynierem Wacławem Zawrotnym. Był to jedyny pistolet maszynowy wymyślony i produkowany całkowicie w warunkach pełnej konspiracji.
Uczestnik Powstania Warszawskiego celuje z pistoletu Błyskawica
Uczestnik Powstania Warszawskiego celuje z pistoletu "Błyskawica"Foto: Wikimedia Commons/dp

Ideą przewodnią pistoletu była jego konstrukcja, prosta i niezawodna, zarówno w fazie produkcyjnej jak i w późniejszym działaniu. Dość powiedzieć, że wszystkich sztuk broni złożono prawie 700 w okresie dwu lat.

W konspiracyjnych warunkach

Do produkcji pistoletu maszynowego przygotowywano się się już od 1942 roku. Jego prototyp przeznaczony do testów gotowy był już w 1943 roku i z miejsca wdrożono go do produkcji. Broń była prosta w działaniu i prosta w obsłudze. Doktor Mirosław Czado w artykule opublikowanym na na portalu Muzeum Powstania Warszawskiegov -1944.pl - tak pisze o tej legendarnej broni: "Błyskawica to jedyny na świecie pistolet maszynowy skonstruowany i montowany całkowicie w warunkach głębokiej konspiracji na terenie wielu warsztatów mechanicznych okupowanej Warszawy. Łącznie wyprodukowano ok. 700 sztuk tej broni. Fenomenem jej konstrukcji było to, że w celu większej konspiracji i deficytu związanego z poborem prądu ani jedna z 58 części nie wymagała spawania, co oznaczało, że pistolet ten można było złożyć od podstaw w warunkach domowych".

Inżynier Wielanier ps. Sapieżyński, Witold i PR, był sierżantem z cenzusem, gdzie cenzus oznaczał udokumentowane wykształcenie bądź potwierdzone stopniem fachowości umiejętności specjalne. Jeszcze przed wojną studiował w inżynieryjnej szkole wyższej im. Wawelberga, a następnie w Zakładach Amunicyjnych "Pocisk" w Warszawie, gdzie był odpowiedzialny za konstrukcję i działanie spłonki w polskiej amunicji. 

Wielanier był wyuczonym inżynierem, który w okresie okupacji został wciągnięty w struktury najpierw ZWZ, a później AK. Jego wojenny biogram na stronach Muzeum mówi: " W latach 1941 - 1942 zajmował się wyrobem narzędzi do produkcji spłonek i części do nich (tulejek) oraz iglic do granatów i karabinów. Przydział: Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział IV (Kwatermistrzowski) - Szefostwo Produkcji Konspiracyjnej »Cieśla« (»Perkun«, »Waga«, »Drzewo«). We wrześniu 1942 roku w lokalu przy ul. Lwowskiej nastąpiło spotkanie Seweryna Wielaniera z Wacławem Zawrotnym inicjatorem i organizatorem produkcji peemów »Błyskawica«. (...) Obaj inżynierowie uzyskali na dwa dni egzemplarz zrzutowego »Stena« jako podstawę do opracowania założeń konstrukcyjnych i technologicznych. Na ich podstawie Wielanier sporządził w okresie od stycznia do kwietnia 1943 roku rysunki projektowe nowej broni. Wykonał szkice poszczególnych elementów, ustalając wszystkie wielkości i wzajemne powiązania oraz określając niezbędne tolerancje. Opracował też rysunek zestawieniowy peemu".

Jak powstała "Błyskawica"

Takie były początki polskiego pistoletu maszynowego. Po próbach zorganizowanych w lasach podwarszawskiej Zielonki trzeba było zająć się zorganizowaniem produkcji i tu Wielanier okazał się dodatkowo przydatny. Muzeum pisze: "Jako kierownik techniczny Wytwórni Sprawdzianów i Przyrządów firmy »Florian Juchnikowski« w Warszawie miał kontakty z wieloma warsztatami na terenie stolicy i mógł liczy na dobór do produkcji ludzi zaufanych. Opracowano więc system wytwarzania, polegający na sieci legalnych warsztatów ukrywających wśród swojej bieżącej produkcji elementy broni. W sierpniu lub we wrześniu 1943 roku prototyp pistoletu był złożony i kompletny. W stadium prac montażowych inż. Wielanierowi przydzielono do współpracy inż. Tadeusza Jastrzębskiego, zaś na etapie usuwania usterek pracowano z konstruktorem z Suchedniowa, Kazimierzem Czerniewskim ps. Korebko (1909-1980)".

Pistolet maszynowy "Błyskawica" czerpał z konstrukcji niemieckiego MP 40 i brytyjskiego Stena Mark II. Broń ta charakteryzował się dość dużą niezawodnością. Zamek podający naboje nie zacinał się, a iglica działał szybko i z właściwym sobie stukotem, który jest charakterystyczny dla każdego rodzaju broni maszynowej. Co ciekawe, jak pisze dr Czado, "mimo że konstrukcja zamka przypominała tę pistoletu maszynowego Sten, to układ magazynka i składaną kolbę zaczerpnięto z niemieckiego pistoletu maszynowego MP 40. Nazwa nowej broni powstała od wyrytych na stopce kolby błyskawic (znak sugerował, że jest to element elektrycznej kuchenki firmy Elektrit, co miało zamaskować właściwe przeznaczenie produkcji przed Niemcami)".

Po wojnie Wielanier zamieszkał na warszawskiej Saskiej Kępie, gdzie pozostał aż do śmierci pod koniec września 1993 roku. Przy ulic Londyńskiej 9 odsłonięto w 2014 roku pamiątkową tablicę poświęconą inżynierowi.

PP

Źródło: Mirosław Czado, "Broń w Powstaniu Warszawskim: pistolet maszynowy Błyskawica"; 1944.pl

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Powstanie Warszawskie
Czytaj także

Tadeusz Pełczyński. Drugi po dowódcy Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2025 05:50
- Długo toczyły się dyskusje. Rozumieliśmy wszyscy, że zbliżamy się do punktu, by dać świadectwo, czy chcemy być wolni - gen. Tadeusz Pełczyński wspominał  rozmowy na temat rozpoczęcia Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gen. Janusz Brochwicz-Lewiński. "Rycerski dowódca"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2025 05:50
5 stycznia 2017 roku zmarł obrońca Grodna, powstaniec warszawski, żołnierz konspiracji, gwardzista rodziny królewskiej, agent brytyjskiego wywiadu. Faktów z życia generała Janusza Brochwicz-Lewińskiego wystarczyłoby na kilka życiorysów. A przecież postać tę można też streścić jednym słowem: bohater.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Rodowicz "Anoda". Najdzielniejszy z dzielnych w batalionie "Zośka"

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2025 06:00
7 stycznia 1949 roku zginął Jan Rodowicz ps. Anoda, harcerz, żołnierz Szarych Szeregów i Armii Krajowej oraz Delegatury Sił Zbrojnych.
rozwiń zwiń