Historia

333 lata rosyjskiego imperializmu. Międzynarodowa konferencja w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2023 05:30
Konferencja "Metody i środki oddziaływania imperiów: ideologia i praktyka polityczna państwa rosyjskiego/sowieckiego/rosyjskiego w latach 1689-2022" odbywa się w dniach 22-23 czerwca 2023 roku na warszawskim Zamku Królewskim. Otworzył ją wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.
Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk podczas otwarcia konferencji Metody i środki oddziaływania imperiów: ideologia i praktyka polityczna państwa rosyjskiegosowieckiegorosyjskiego w latach 1689-2022
Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk podczas otwarcia konferencji "Metody i środki oddziaływania imperiów: ideologia i praktyka polityczna państwa rosyjskiego/sowieckiego/rosyjskiego w latach 1689-2022Foto: PAP/Rafał Guz

joseph contad kreml wiki 1200.jpg
Rosja nigdy się nie zmieni. Joseph Conrad pisał o tym sto lat temu

Konferencja na Zamku Królewskim organizowana jest przez Instytut Historii im. T. Manteuffla Polskiej Akademii Nauk w Warszawie przy współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. W Zamku Królewskim referaty na temat ideologii i praktyki politycznej państwa rosyjskiego od końca XVII wieku do współczesności wygłosi trzydziestu dwóch badaczy z Polski, Litwy, Czech, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, a także Rosji.

Konferencję otworzył wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, który mówił, że imperialne ambicje Rosji nie uległy zmianie, a dowodem na to jest agresja na Ukrainę.

– Rosja nie zważa na to, że swoim nieodpowiedzialnym, zbrodniczym działaniem niszczy światowy system geopolitycznego bezpieczeństwa, że narusza wszelkie normy funkcjonowania społeczności międzynarodowej, obnaża tym samym prawdziwe oblicze i metody krwawego Imperium Rosyjskiego w tej chyba najgorszej postaci - powiedział.


Posłuchaj
00:45 wawrzyk konferencja.mp3 Fragment przemówienia wiceministra Piotra Wawrzyka podczas otwarcia warszawskiej konferencji "Metody i środki oddziaływania imperiów" (IAR)

 

Wiceszef MSZ podkreślił, że polityka Władimira Putina ma niestety poparcie narodu. – Z badań wynika, że 79-82 procent Rosjan popiera to, co Putin robi na Ukrainie – mówił.

Konferencja ma być diagnozą stanu badań historycznych nad imperializmem rosyjskim w okresie od końca XVII do początku XXI wieku. Poruszone zostaną takie kwestie, jak polityka carska wobec powstania styczniowego, rosyjski kolonializm i ideologia narodowościowa czy działania przesiedleńcze w celu powiększania "rosyjskiej przestrzeni".

Od leweJ: historyk prof. dr hab. Andrzej Nowak, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie Wojciech Fałkowski i wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk podczas konferencji na Zamku Królewskim. Fot. PAP/Rafał Guz Od leweJ: historyk prof. dr hab. Andrzej Nowak, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie Wojciech Fałkowski i wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk podczas konferencji na Zamku Królewskim. Fot. PAP/Rafał Guz

IAR/mc

Czytaj także

Armia Andersa. Ewakuacja ze Związku Sowieckiego

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 05:50
18 marca 1942 roku Władysław Anders na spotkaniu ze Stalinem poruszył kwestię ewakuacji części wojska polskiego do Iranu. Stalin zgodził się bez wahania na wyjazd wszystkich tych żołnierzy polskich, dla których nie wystarczało żywności. ZSRS opuściło 44 tysiące osób.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzeź humańska – najczarniejszy dzień koliszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2023 05:54
Ofiarą rzezi, do której doszło 21 czerwca 1768, padło być może nawet ok. 20 tys. Polaków i Żydów. Było to najtragiczniejsze wydarzenie buntu hajdamaków na Ukrainie. Istnieją poszlaki świadczące o tym, że inspiratorem wydarzenia była Rosja.
rozwiń zwiń