Historia

Rzeź wołyńska. Prezes IPN: "Na Ukrainie jest tendencja do podnoszenia wartości UPA"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2023 05:40
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki zaznaczył, że świadomość o rzezi wołyńskiej wśród ukraińskiego społeczeństwa wciąż jest niewystarczająca, a UPA postrzega się tam przez pryzmat oporu, który stawiała sowieckiemu okupantowi.
Karol Nawrocki, prezes IPN
Karol Nawrocki, prezes IPNFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Według szacunków polskich historyków w czasie II wojny światowej na Wołyniu i w Małopolsce ukraińscy nacjonaliści we współpracy z ukraińskimi chłopami zamordowali około 100 tysięcy Polaków. 

Wśród Ukraińców wciąż jest niska świadomość tragicznych wydarzeń sprzed 80 lat. Na antenie Polskiego Radia 24 prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki zwrócił uwagę, że za edukację wśród młodego pokolenia i kreowanie narracji historycznej odpowiada władza.

Rzeź wołyńska - zobacz serwis historyczny

- Od wielu lat na Ukrainie jest taka tendencja do podnoszenia wartości UPA (Ukraińskiej Powstańczej Armii - przyp. red.) - mówił Karol Nawrocki. - Poprzedni szef ukraińskiego IPN całkiem niedawno opublikował książkę, której tytuł odnosi się wprost do żołnierzy UPA jako do bohaterów państwa ukraińskiego, na których buduje się tożsamość tego narodu.


Posłuchaj
00:17 12447648_1.mp3 Prezes IPN Karol Nawrocki: "Na Ukrainie jest taka tendencja do podnoszenia wartości UPA" (IAR)

 

Karol Nawrocki podkreślił, że UPA walczyła także z Armią Czerwoną i to właśnie głównie na ten aspekt zwraca się uwagę w systemie edukacji i publikacjach popularnonaukowych. Prezes IPN zaznaczył, że Polska nie zgadza się na tego rodzaju narrację w sprawie ukraińskich nacjonalistów.

- Dla nas UPA jest jednoznacznie kojarzona z tym, co wydarzyło się w latach 1943-1945 - podkreślił.


Posłuchaj
00:33 12447631_1.mp3 Prezes IPN Karol Nawrocki: "UPA walczyło także z Armią Czerwoną i to ten aspekt się podkreśla na Ukrainie"

 

***

11 lipca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Święto ustanowione zostało z okazji tak zwanej Krwawej Niedzieli. 11 lipca 1943 roku, był punktem kulminacyjnym rzezi wołyńskiej, masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińską Powstańczą Armię oraz ukraińską ludność cywilną. Tego dnia zaatakowanych zostało 99 miejscowości.

Obchody państwowe w 80. rocznicę rozpoczęły się w Warszawie o 10.30 Mszą świętą w Katedrze Polowej, następnie przy Grobie Nieznanego Żołnierza delegacje państwowe złożą kwiaty, o 13.00 na Skwerze Wołyńskim przy pomniku ofiar ludobójstwa odbędą się uroczystości z udziałem m.in. marszałek sejmu Elżbiety Witek i przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefanczuka.

Obchody 80. rocznicy ludobójstwa na Wołyniu odbędą się również w Krakowie, przy pomniku ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu i w Gdańsku przy Pomniku Pamięci Ofiar Eksterminacji Ludności.

IAR/th

Zobacz więcej na temat: HISTORIA historia Polski
Czytaj także

Rzeź wołyńska 1943. "Calutka wieś była wyrżnięta". Wspomnienia świadka

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2023 05:55
- Calutka wieś była wyrżnięta. Kobiety były porozpruwane na wylot. Niektóre w ciąży. To wszystko leżało. Mężczyźni – głowy odcięte. A małe dzieci na kołki nasadzane. Żywcem na kołki - wspominał ocalony z rzezi wołyńskiej Wacław Gąsiorowski. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sprawiedliwi Ukraińcy. Ratowali Polaków w czasie rzezi wołyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2024 05:53
Rzeź wołyńska była aktem niewyobrażalnego bestialstwa, jakiego ukraińscy nacjonaliści przy wsparciu chłopów dopuścili się na bezbronnej ludności polskiej, zamieszkującej Kresy Wschodnie. Wśród społeczności ukraińskiej nie brakowało jednak bohaterów, którzy nieśli pomoc Polakom, choć groziła im za to z rąk rodaków okrutna śmierć. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzeź wołyńska. Konteksty historii i korzenie zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2024 05:55
Jakie dziejowe czynniki spowodowały, że na Wołyniu mieszkali obok siebie Ukraińcy i Polacy? Co dla relacji polsko-ukraińskich przyniosły wydarzenia lat 1918-20? Jaki był stosunek władz II RP do mniejszości ukraińskiej? W końcu: jak rodziła się ideologia, która stała u podstaw przeprowadzonej przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię rzezi wołyńskiej?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Grzegorz Motyka o rzezi wołyńskiej: “Nie możemy uciec od tej historii”

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2023 05:40
Historyk, profesor Grzegorz Motyka podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem, że naszym obowiązkiem jest pamiętać o ofiarach rzezi wołyńskiej. Według szacunków polskich historyków w czasie II wojny światowej na Wołyniu i w Małopolsce ukraińscy nacjonaliści zamordowali około 100 tysięcy Polaków.
rozwiń zwiń