Historia

Hiszpania. W pobliżu Sorii odkryto miasto Celtoiberów

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2023 05:40
Zespół hiszpańskich archeologów natrafił na ruiny należącego do Celtoiberów miasta sprzed ponad 2 tys. lat. Odkrycia dokonano w gminie Deza, w prowincji Soria, w środkowej części kraju. Z badania przeprowadzonego przez zespół naukowców z Politechniki Madryckiej (UPM) wynika, że na terenie tym stacjonowały również wojska Imperium Rzymskiego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Gorodenkoff/Shutterstock

W studium, opublikowanym w piśmie "Archaeological and Anthropological Sciences", naukowcy wyjaśnili, że późne odkrycie wybudowanego przez Celtoiberów miasta można wytłumaczyć tym, że jego ruiny dobrze wpisywały się w "ukształtowanie miejscowego terenu".

"Pozostałości archeologiczne były bardzo dobrze zakamuflowane w terenie z powodu istnienia tam przed laty kamieniołomu" - wyjaśnił kierujący badaniem prof. Eugenio Sanz.

Czytaj także: 

Dodał, że jego zespół potwierdził, iż wskutek prowadzonej eksploatacji kamieniołomu wydobyto stamtąd około 12 tys. m sześciennych wapienia. Wielkość ta, jego zdaniem, ma odpowiadać objętości i rodzajowi skały w pozostałościach murów miasta.

"Przez dwa tysiąclecia ściany kamieniołomu były naturalnymi cechami tego terenu" - dodał Sanz.

Czy to starożytne Titiakos?

Hiszpańscy archeolodzy twierdzą, że odnalezione pozostałości zabudowy wchodziły w skład miasta Celtoiberów o nazwie Titiakos. Przypuszczają, że przed dwoma tysiącami lat zostało ono zdobyte przez oddziały rzymskiego wojska.

Rzymianie, zdaniem badaczy z UPM, mieli w kolejnych latach korzystać z defensywnych zalet Titiakos, głównie jego położenia na wyżynie i obwarowania murami. Wskazują, że działały tam po opuszczeniu miasta przez Celtoiberów duże koszary wojsk Imperium Rzymskiego.

Zagadka upadku miasta 

Autorzy studium twierdzą, że konieczne są kolejne prace badawcze służące wyjaśnieniu kilku zagadek związanych z Titiakos - m.in. tego, dlaczego jedna z dróg w mieście prowadziła nad 40-metrową przepaść

Hiszpańscy archeolodzy uważają, że miasto zostało przejęte przez Rzymian po wojnie Celtoiberów wspierających Sertoriusza, rzymskiego wodza i polityka, który rzucił wyzwanie Rzymowi. Ten siedmioletni konflikt zakończył się w 72 r. p.n.e.

Kim byli Celtoiberowie?

Celtoiberowie zamieszkiwali środkową część Półwyspu Iberyjskiego przed przybyciem tam Rzymian. Uznawani są za ludy powstałe w wyniku asymilacji populacji celtyckich oraz Iberów zamieszkujących południe i wschód półwyspu.

Czytaj także

Ślad bursztynowego szlaku? Szwedzcy naukowcy znaleźli monety z czasów rzymskich

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2023 05:50
Archeolodzy z Uniwersytetu Södertörn odnaleźli dwie srebrne rzymskie monety z II wieku n.e. na niezamieszkanej wyspie Gotska Sandön nieopodal Gotlandii. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzymski legion krwawo tłumił żydowskie powstanie, później stacjonował na obszarze Gruzji - ustalili polscy naukowcy

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 05:45
Żołnierze z X legionu Fretensis, znani z pacyfikacji zrywu w Judei, stacjonowali w początku II w. n.e. również nad Morzem Czarnym w rzymskim forcie Apsaros w Kolchidzie - ustalili polscy badacze. Do tej pory naukowcy nie znali śladów ich przebywania w tak odległym rejonie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cypr. Odkryto grobowce bogate w bezcenne skarby

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2023 05:45
Szwedzka ekspedycja, która od 2010 roku prowadzi wykopaliska w Hala Sultan Tekke w pobliżu miasta Larnaka na południowym wybrzeżu Cypru, nie spodziewała się takiego znaleziska. - Znaleźliśmy ponad 500 kompletnych artefaktów rozmieszczonych w dwóch grobowcach. Wiele artefaktów składa się z metali szlachetnych, klejnotów, kości słoniowej i wysokiej jakości ceramiki - mówi mówi Peter Fischer, profesor archeologii i kierownik ekspedycji.
rozwiń zwiń