Historia

Na czym polegało odnowienie Uniwersytetu Jagiellońskiego?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2023 05:50
26 lipca 1400 roku król Władysław Jagiełło zainaugurował działalność odnowionej Akademii Krakowskiej. Dlaczego pierwsza w Polsce wyższa uczelnia wymagała reformy?
Założenie Szkoły Głównej przeniesieniem do Krakowa ugruntowane - obraz Jana Matejki przedstawiający założycieli uczelni: Kazimierza Wielkiego, Jadwigę Andegaweńską i Władysława Jagiełłę
"Założenie Szkoły Głównej przeniesieniem do Krakowa ugruntowane" - obraz Jana Matejki przedstawiający założycieli uczelni: Kazimierza Wielkiego, Jadwigę Andegaweńską i Władysława JagiełłęFoto: Zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie

Podupadłe dzieło Kazimierza Wielkiego 

12 maja 1364 roku król Kazimierz Wielki wydał przywilej fundacyjny Akademii Krakowskiej. Tak powstała pierwsza polska uczelnia. Faktyczna działalność Akademii Krakowskiej rozpoczęła się jednak dopiero 3 lata po wydaniu papieskiej bulli. Wykłady prowadzono na trzech wydziałach: sztuk wyzwolonych, medycyny i prawa. Jednak jej działalność trwała krótko.

- Po śmierci Kazimierza Wielkiego w roku 1370 przez ponad 20 lat Akademia Krakowska nie istniała - wyjaśniał prof. Grzegorz Myśliwski w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Kronika polska".


Posłuchaj
03:06 kronika polska odnowienie uniwersytetu jagiellońskiego.mp3 Odnowienie Uniwersytetu Jagiellońskiego - gawęda prof. Grzegorza Myśliwskiego w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Kronika polska". (PR, 2.04.2003)

 

Do idei utworzenia w Polsce uczelni wyższej powróciła dopiero Jadwiga Andegaweńska. Akademia była potrzebna Koronie do wykuwania kadr zdolnych do chrystianizacji i wprowadzenia w krąg kultury europejskiej Wielkiego Księstwa Litewskiego. 

- W roku 1397 papież Bonifacy IX zezwolił swoją bullą na odnowienie akademii. Do Krakowa przybył mistrz Mateusz, który był rektorem Uniwersytetu w Heidelbergu i miał pomagać w organizacji starej-nowej uczelni - dodawał historyk. - Jednakże w tym samym roku Jadwiga przeznaczyła wielką sumę na bursę studentów polskich w Pradze. Znaczyło to, że królowa wycofała się z angażowania w odnowienie Akademii Krakowskiej. Nie wiadomo, jakie były przyczyny tej zwłoki, przypuszcza się, że był to jakiś konflikt między królem Władysławem Jagiełłą a królową i ich doradcami.

Jak dodawał gość audycji, twierdzi się, że według królowej akademia miała kształcić przede wszystkim teologów, a zdaniem króla uczelnia miała być kuźnią kadr prawniczych, tak potrzebnych administracji państwowej.

Ideowy testament Jadwigi

- Ostatecznie w swoim testamencie Jadwiga zapisała wszystkie swoje klejnoty na akademię - wskazywał prof. Grzegorz Myśliwski. 

Na potrzeby uniwersytetu, na mocy swojej ostatniej woli, królowa, która zmarła 17 lipca 1399, pozostawiła około 10 kg złota (wartości 550 grzywien) i dochód ze sprzedaży rzeczy osobistych (ok. 3000 grzywien). Egzekucją testamentu zajęli się Jan z Tęczyna, biskup krakowski Jan Wysz i sam król.

Ze spadku po królowej wykupiono domy przy ul. św. Anny i Grodzkiej z przeznaczeniem na kolegium oraz żupę solną w Bochni, z której dochody miały pokrywać uposażenie profesorów.

Odnowiona Akademia

Odnowiona Akademia Krakowska była już pełnoprawnym europejskim uniwersytetem. Wykładano na czterech wydziałach: filozofii, prawa, medycyny i teologii. Organizacja uniwersytetu, wzorowana na paryskiej Sorbonie i czerpiąca z doświadczeń uczelni w Pradze, zakładała utworzenie aż 42 katedr. 

- Pierwszym rektorem został Stanisław ze Skarbimierza, wybitny prawnik, mający swój wkład tworzenie polskiej szkoły prawa narodów, przyznającej prawo do samostanowienia narodom niechrześcijańskim - wskazywał prof. Grzegorz Myśliwski. 

Najwybitniejszym przedstawicielem tej szkoły był inny rektor Akademii Krakowskiej, Paweł Włodkowic, który okazał się skutecznym rywalem dyplomacji krzyżackiej w sporach o zasadność misji zakonu w Wielkim Księstwie Litewskim. 

Z czasem Akademia Krakowska, m.in. dzięki dobrej sytuacji gospodarczej państwa i izolowaniu praskiej uczelni w dobie konfliktów husyckich, stała się najważniejszym uniwersytetem Europy Środkowej. Krakowską uczelnię mianem Uniwersytetu Jagiellońskiego, dla uczczenia dynastii, nazywa się dopiero od 1817 roku.

bm

Czytaj także

Kazimierz III Wielki. Ostatni Piast na polskim tronie

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2024 05:55
Historia nadała mu przydomek "Wielki" jako jedynemu polskiemu królowi. – Rzadko który władca był w stanie stworzyć tak pozytywny bilans swojego panowania – mówił prof. Henryk Samsonowicz w audycji Polskiego Radia z 2001 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jadwiga Andegaweńska. "Wzór dla ówczesnych kobiet"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2024 05:40
- Jadwiga odchodziła w opinii świętości. Nie pozostawiła po sobie spektakularnych cudów, niemniej stanowiła wzór do naśladowania dla ówczesnych kobiet chrześcijańskiego świata – podsumował prof. Jerzy Besala. 625 lat temu w wieku 25 lat zmarła Jadwiga Andegaweńska, królowa Polski. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak biskup burmistrza na stosie palił. Sprawa Mikołaja Grunberga

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2024 05:55
O życiu Mikołaja Grunberga nie wiemy prawie nic. Nieznana jest data jego urodzenia i jego losy do lat 40. XV wieku. W źródłach jego nazwisko zaczęły pojawiać się w czasie, gdy jego środowiskiem zainteresował się poznański trybunał inkwizycyjny. Dokumenty te są dziś świadectwem jednej z najhaniebniejszych kart dziejów nietolerancji religijnej.
rozwiń zwiń