Historia

Rozpoczął się Festiwal Żydowskiego Instytutu Historycznego

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2023 05:40
W Żydowskim Instytucie Historycznym rozpoczyna się festiwal, który upamiętnia 77. rocznicę odkrycia Archiwum Ringelbluma w gruzach Warszawy. Archiwum dokumentowało życie w getcie warszawskim i zagładę jego mieszkańców.
Plakat promujący Festiwal Żydowskiego Instytutu Historycznego
Plakat promujący Festiwal Żydowskiego Instytutu HistorycznegoFoto: ŻIH

- Odkrycie pierwszej części tego archiwum dokonane zostało przez ocalonych członków grupy "Oneg Szabat" - powiedziała dyrektor Instytutu Monika Krawczyk. To był zaczątek badań nad Holocaustem. - Żydowski Instytut Historyczny jest miejscem, w którym na wystawie stałej pokazujemy oryginalne zasoby tego archiwum i zapoznajemy zwiedzających z historią getta warszawskiego, widzianą oczami Żydów przebywającym w tym getcie przekazującym nam swoje wrażenia, swoje informacje, swoje odczucia i swoje obawy, co do tego, jaki będzie ich koniec - wskazuje Monika Krawczyk. 

Festiwal Żydowskiego Instytutu Historycznego - wydarzenia festiwalowe

O godzinie 18 odbędzie się pokaz rysunków Beniamina Rozenfelda, które należą do nielicznych świadectw artystycznych, zachowanych w Konspiracyjnym Archiwum Getta Warszawy.

W środę (20 września) zaś Instytut zaprasza na dyskusję historyczną.

- To odnalezienie archiwum jest wciąż aktualne - podkreślił Franciszek Bojańczyk z działu projektów kulturalnych i komunikacji Instytutu. - Przygotowaliśmy dyskusję o tym, jak aktualne jest zapisywanie zbrodni w świecie, w którym tuż za polską granicą jest wojna. Chcemy zestawić ze sobą to, w jaki sposób wojnę od samego początku zapisywali ludzie związani z grupą i zastanowić się nad tym, jak dzisiaj się o wojnie pisze. 

Czytaj także:

W programie Festiwalu Żydowskiego Instytutu Historycznego są także między innymi oprowadzania po wystawach, spacer śladami grupy "Oneg Szabat", która stworzyła Archiwum Ringelbluma, gra miejska "Twórczynie Archiwum Ringelbluma" i czytanie performatywne dokumentów z archiwum. Festiwal potrwa do niedzieli włącznie, a wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

IAR/bm

Czytaj także

Żydowska Organizacja Bojowa. Walczyli o godną śmierć

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2024 05:41
Latem 1942 roku kilkuset młodych mieszkańców warszawskiego getta postanowiło stawić opór niemieckiemu okupantowi. W obliczu nieuchronnego losu chcieli umrzeć z bronią w ręku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Getto w Warszawie. Piekło w środku miasta

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2024 06:00
84 lata temu, 22 lipca 1940 roku, Niemcy rozpoczęli "akcję wysiedleńczą" w warszawskim getcie. W ciągu dwóch miesięcy do obozu śmierci w Treblince wywieźli 245 tysiące osób.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Już po raz 12. ulicami warszawskiego Muranowa przeszedł Marsz Pamięci

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2023 11:55
Trasa marszu upamiętniającego zamordowanych w getcie warszawskim Żydów biegła z Umschlagplatzu przy ulicy Stawki przed Kino Muranów; to symboliczna trasa "od śmierci do życia".
rozwiń zwiń