Historia

Powstała kronika dokumentująca strajk studentów w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu w 1981

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2023 05:50
W Archiwum Akt Nowych w Warszawie zaprezentowano kronikę dokumentującą dzień po dniu strajk studentów w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu w 1981 roku. Kronika zawiera zdjęcia ze strajku oraz zeskanowane teksty depesz, jakie między sobą wymieniali strajkujący w Radomiu z działaczami "Solidarności" w całym kraju.
Strajk okupacyjny studentów Uniwersytetu Warszawskiego, zorganizowany przez NZS (Niezależny Związek Studentów). Od 12 listopada 1981 r. trwają protesty na polskich uczelniach, związane z sytuacją w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu,
Strajk okupacyjny studentów Uniwersytetu Warszawskiego, zorganizowany przez NZS (Niezależny Związek Studentów). Od 12 listopada 1981 r. trwają protesty na polskich uczelniach, związane z sytuacją w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu, Foto: PAP/Jan Morek

Strajk wybuchł 26 października 1981 roku w związku z mianowaniem przez władzę nowego rektora uczelni bez zachowania procedur i przy złamaniu wcześniejszych porozumień. W strajku brało udział kilkaset osób, nie tylko studentów. Protest trwał do momentu ogłoszeniu stanu wojennego, co czyni go najdłuższym strajkiem okresu PRL.

Za publikację odpowiadają uczestnicy strajku. Jak powiedział jeden z autorów Wojciech Jakubiak, jest to publikacja wyjątkowa, która dokumentuje wydarzenie oraz stanowi kronikę emocji oraz ludzkich postaw w tamtym czasie.

- Publikacja nie ocenia wydarzeń, tylko je przedstawia. Człowiek sam czytając dokumenty, może wszystko ocenić. To są zapisy dzień po dniu z tamtych wydarzeń - powiedział Wojciech Jakubiak.

Publikację darmowo otrzymali uczestnicy strajku w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu, trafiła też do instytucji badawczych i uniwersytetów na terenie całego kraju.

IAR/P.Lis/bm

Czytaj także

Nie poddali się ZOMO. Strajk w Zakładach Górniczych "Rudna" na Dolnym Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2023 05:50
Od 14 do 17 grudnia 1981 roku, 5 tysięcy górników z Zakładów Górniczych "Rudna" w Polkowicach, postanowiło sprzeciwić się wprowadzeniu stanu wojennego. Zawiązany wtedy strajk był największym w czasie stanu wojennego na Dolnym Śląsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pacyfikacja kopalni "Wujek". Zbrodnia stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2023 05:58
- Ostatnie posiedzenie komisji Solidarności odbyło się w piątek, 11 grudnia 1981 roku. Czuć już było, że może dojść do jakiegoś nieszczęścia w kraju - mówił górnik Adam Skwira, jeden z przywódców strajku w kopalni "Wujek".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Artyści na celowniku bezpieki. Służby PRL inwigilowały Wojciecha Młynarskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2022 13:53
Wojciech Młynarski, jako kolejny polski artysta, znalazł się w katalogu osób rozpracowywanych przez służby PRL. Instytut Pamięci Narodowej umieścił informację o inwigilacji artysty przez Służbę Bezpieczeństwa w ramach ostatniej aktualizacji katalogu osób obserwowanych przez bezpiekę. 
rozwiń zwiń