Historia

Wikingowie cierpieli na próchnicę, ale radzili sobie z nią zaskakująco dobrze

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2023 05:50
Mieszkańcy wczesnośredniowiecznej Skandynawii powszechnie cierpieli z powodu próchnicy i bólu zębów. Zaskakujące jest to, że do leczenia tych przypadłości stosowali zaawansowane techniki, będące odległymi przodkami dzisiejszych praktyk stomatologicznych.
Wikingowie i ich zęby
Wikingowie i ich zębyFoto: Shutterstock.com/Nejron Photo/Uniwersytet w Göteborgu/ Carolina Bertilsson i Henrik Lund

Naukowcy z Instytutu Odontologii Uniwersytetu w Göteborgu przebadali 3293 zęby 171 osobników. Czaszki wikingów odnaleziono w 2005 roku, kiedy wykopaliska w Varnhem w Szwecji odsłoniły pozostałości kościoła chrześcijańskiego, w pobliżu którego znajdował się cmentarz zawierający tysiące grobów Wikingów datowanych na X–XII wiek naszej ery. Zęby poddano badaniom klinicznym przy użyciu standardowych narzędzi stomatologicznych, sporządzono także zdjęcia rentgenowskie. 

Próchnica u dorosłych i zdrowe zęby dzieci

Badania wykazały, że 49 proc. populacji wikingów z Varnhem miało jedną lub więcej zmian próchnicowych. To wynik podobny do tego, jaki odnotowuje się wśród innych populacji z tego okresu. Próchnicą było dotkniętych 13 proc. zębów osób dorosłych. Choroba występowała najczęściej na powierzchni korzenia. U kilku osób próchnica była na tyle poważna, że ​​powodowała ból zęba.  Jednakże dzieci z zębami mlecznymi – lub zarówno mlecznymi, jak i dorosłymi – były całkowicie wolne od próchnicy. 

Powszechna wśród dorosłych była także utrata zębów. Badani dorośli stracili w ciągu swojego życia średnio 6 proc. zębów, z wyłączeniem zębów mądrości. Ryzyko utraty zębów wzrasta wraz z wiekiem, więc naukowcy zastrzegają, że procent chorych na próchnicę mógł być większy, a chore zęby po prostu wypadły. 

Czytaj także:

Jak wikingowie radzili sobie z próchnicą? 

Zaskakujące okazało się dla badaczy to, w jaki sposób wikingowie radzili sobie z próchnicą i bólami zębów. Średniowieczni Skandynawowie stosowali cały wachlarz zabiegów.

- Wykryliśmy kilka oznak modyfikacji zębów przez Wikingów, w tym ślady używania wykałaczek, piłowania zębów przednich, a nawet leczenia zębów w przypadku infekcji – mówi Carolina Bertilsson, dentystka i współautorka badania.


Zdjęcie RTG, które uwidacznia zmiany próchnicowe na tylnych zębach trzonowych.
Pośrodku rząd zębów ukazujący staranne posługiwanie się wykałaczkami oraz spiłowane zęby przednie.
Na dole opiłowany otwór od korony zęba do miazgi – zabieg zmniejszający ból zęba i infekcję.
Fot: Uniwersytet w Göteborgu/ Carolina Bertilsson i Henrik Lund
Zdjęcie RTG, które uwidacznia zmiany próchnicowe na tylnych zębach trzonowych. Pośrodku rząd zębów ukazujący staranne posługiwanie się wykałaczkami oraz spiłowane zęby przednie. Na dole opiłowany otwór od korony zęba do miazgi – zabieg zmniejszający ból zęba i infekcję. Fot: Uniwersytet w Göteborgu/ Carolina Bertilsson i Henrik Lund

Jednym z bardziej wyrafinowanych zabiegów było opiłowywanie zębów trzonowych, od korony zęba do miazgi, prawdopodobnie w celu zmniejszenia nacisku i złagodzenia silnego bólu zęba spowodowanego infekcją.

- To bardzo ekscytujące widzieć to, podobnie jak zabiegi stomatologiczne, które przeprowadzamy dzisiaj, kiedy nawiercamy zainfekowane zęby. Wydaje się, że wikingowie posiadali wiedzę na temat zębów, ale nie wiemy, czy sami wykonywali te zabiegi, czy też korzystali z pomocy - dodaje Carolina Bertilsson.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie "PLOS ONE".

EurekAlert!/PLOS ONE/bm

Czytaj także

Czy legendarny Jomsborg znajdował się na Wzgórzu Wisielców w Wolinie? Nowa hipoteza badaczy

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2023 05:45
Na podstawie dotychczasowych odkryć archeologicznych dr Wojciech Filipowiak z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk przedstawił hipotezę, według której Jomsborg - legendarna twierdza wspominana w skandynawskich sagach - mogła znajdować się na terenie Wzgórza Wisielców w Wolinie. U jej podnóża zaś leżało miasto Jom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy to kolejne źródło legendy o najsłynniejszym wampirze? Drakula mógł płakać krwawymi łzami

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2023 05:30
Włoscy chemicy z Uniwersytetu w Katanii oraz Politechniki Mediolańskiej we współpracy z badaczami z Izraela i Rumunii poddali badaniu listy napisane przez Włada Palownika, zwanego Draculą, by przeanalizować pozostawione tam przed wiekami ślady biologiczne. Dokonali niezwykłego odkrycia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Pomorzu odkryto siekierki z epoki brązu. "Archeologiczna sensacja"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2023 05:40
W lasach na Kociewiu poszukiwacz śladów historii natrafił na pięć siekierek z epoki brązu. Zdaniem badaczy przedmioty mogły stanowić depozyt związany z wymianą handlową. 
rozwiń zwiń