Historia

Co łączy tajemniczą anomalię pola magnetycznego Ziemi ze starożytnymi mezopotamskimi cegłami?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2023 05:40
Imiona babilońskich władców wyryte na glinianych cegłach i właściwości drobinek tlenku żelaza stały się kluczem do datowania zmian zachodzących w polu magnetycznym Ziemi ponad 3000 lat temu. 
Cegła z inskrypcją zawierającą imię Nabuchodonozora II. W tle: artystyczne przedstawienie pola magnetycznego Ziemi
Cegła z inskrypcją zawierającą imię Nabuchodonozora II. W tle: artystyczne przedstawienie pola magnetycznego ZiemiFoto: Shutterstock/Elena11; Slemani Museum

Badacze z University Collage London przeanalizowali drobinki tlenku żelaza znajdujące się w cegłach wyprodukowanych w starożytnej Mezopotamii. Żelazo jest jednym z minerałów, które reagują na okresowe zmiany w polu magnetycznym Ziemi. Zespół naukowców przeanalizował sygnaturę magnetyczną w ziarnach minerałów tlenku żelaza osadzonych w 32 glinianych cegłach pochodzących ze stanowisk archeologicznych w Mezopotamii.

Czym jest metoda archeomagnetyczna?

Starożytne cegły opatrywano imionami władców, którzy panowali w czasie, gdy były one wytwarzane. Długość panowania poszczególnych władców mezopotamskich jest znana z innych źródeł. Dzięki temu udało się dokonać datowania anomalii w polu magnetycznym Ziemi. Z drugiej strony: badanie pozwoli oszacować z większą dokładnością lata panowania władców.

- Często polegamy na metodach datowania, takich jak datowanie radiowęglowe, aby uzyskać poczucie chronologii w starożytnej Mezopotamii. Jednak niektóre z najczęstszych pozostałości kulturowych, takie jak cegły i ceramika, nie mogą być łatwo datowane, ponieważ nie zawierają materiału organicznego. Nasza praca pozwala stworzyć nową metodę datowania starożytnych artefaktów - ocenił współautor badania prof. Mark Altaweel.

Aby zmierzyć ziarna tlenku żelaza, zespół ostrożnie odłupał małe fragmenty z połamanych powierzchni cegieł i użył magnetometru do precyzyjnego pomiaru fragmentów.

Czytaj także:

Potwierdzili starożytną anomalię 

Dzięki badaniu naukowcy byli w stanie potwierdzić istnienie "lewantyńskiej anomalii geomagnetycznej epoki żelaza". Tak nazywany jest okres, w którym ziemskie pole magnetyczne było niezwykle silne wokół współczesnego Iraku. Trwał on w przedziale od 1050 r. p.n.e. do 550 r. p.n.e.. Do dziś nie wiadomo, co  wywołało to zjawisko. Dowody anomalii odkryto w odległych od Bliskiego Wschodu obszarach jak Chiny, Bułgaria i Azory, ale dane z samego obszaru Mezopotamii były skąpe.

Zespół odkrył również, że w pięciu próbkach pobranych z cegieł powstałych za panowania Nabuchodonozora II (604-562 p.n.e.) istnieją ślady sugerujące intensywne zmiany pola magnetycznego Ziemi, które zachodziły w bardzo krótkim czasie. 

- Dobrze datowane pozostałości archeologiczne bogatych kultur Mezopotamii, zwłaszcza cegły z wyrytymi imionami konkretnych królów, dają bezprecedensową możliwość badania zmian w natężeniu pola w wysokiej rozdzielczości czasowej, śledząc zmiany, które zaszły w ciągu kilkudziesięciu lat lub nawet krócej -  mówi Lisa Tauxe z Scripps Institution of Oceanography w USA.

Czym jest pole magnetyczne Ziemi?

Pole magnetyczne Ziemi to przestrzeń okalająca naszą planetę, w której zachodzi oddziaływanie na ładunki elektryczne. W ten sposób wytwarza się naturalna bariera, chroniąca glob przed szkodliwymi dla organizmów żywych promieniowaniem kosmicznym i wiatrem słonecznym. Pole magnetyczne wywoływane jest przez ruch stopionych mas żelaza znajdujących się w jądrze planety. 

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences" (PNAS).

EurekAlert!/PNAS/bm

Czytaj także

Zniszczenie Sodomy i Gomory jak katastrofa tunguska? Naukowcy: winę ponosił meteoryt

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 05:50
Zagłada Tall el-Hammam, miasta z epoki brązu położonego w Dolinie Jordanu, mogła stać się inspiracją dla biblijnej historii o unicestwieniu osad słynących z grzechu i występku. Winę mógł ponosić kosmiczny kataklizm o sile tysiąca bomb zrzuconych na Hiroszimę.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Irak. Spadek poziomu wody odsłonił pozostałości starożytnego miasta imperium Mitanni

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 05:55
Liczące 3400 lat pozostałości aglomeracji odkryli nad brzegiem Tygrysu niemieccy i kurdyjscy archeolodzy. Ruiny wynurzyły się z wód zbiornika w Mosulu na początku tego roku, gdy poziom wody gwałtownie spadł z powodu ekstremalnej suszy w Iraku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szpiegowskie zdjęcia satelitarne z czasów zimnej wojny pozwoliły odkryć setki rzymskich fortów

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2023 05:33
Analiza odtajnionych zdjęć satelitarnych wykonanych w czasie zimnej wojny pozwoliła odkryć 396 nieznanych dotąd rzymskich fortów na obszarze rozciągającym się od Mosulu (północny Irak) do Aleppo (Syria). Odkrycie obala obowiązujący od ponad stu lat pogląd, że fortyfikacje rzymskie na Bliskim Wschodzie rozciągały się tylko na osi północ-południe wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. 
rozwiń zwiń