Historia

Lubelskie: starożytne rzymskie monety odkryte w okolicach Hrubieszowa

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2023 09:30
O nowych znaleziskach zabytków archeologicznych ze Ślipcza w gminie Hrubieszów poinformował lubelski wojewódzki konserwator zabytków. To między innymi srebrna moneta - denar cesarza rzymskiego Hadriana wybity w roku 119, a także srebrny denar, wybity w latach 139-140 przez Antoniusa Piusa. 
Denar odnaleziony na Lubelszczyźnie. W tle: poszukiwacz z wykrywaczem metali
Denar odnaleziony na Lubelszczyźnie. W tle: poszukiwacz z wykrywaczem metali Foto: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków/Shutterstock/Denis Torkhov

Jak zastrzega konserwator, denar nie jest elementem datującym znalezisko, albowiem monety z terenu cesarstwa rzymskiego trafiały na nasze ziemie z dużym opóźnieniem od ich wybicia i funkcjonowały w obiegu dość długo.

Autorem odkrycia jest Rafał Chrzanowski, który prowadził poszukiwania za pomocą wykrywacza metalu. Poszukiwacz uzyskał wcześniej zgodę właścicieli gruntu i urzędu konserwatorskiego, a następnie przedstawił znaleziska do oceny Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. 

Czytaj także: 

Odkrycia z innych epok 

Znaleziono także zapinki kuszowate z okresu rzymskiego i przedrzymskiego, a także z drugiej połowy IV wieku lub początku V wieku, poza tym biżuterię -pierścienie, okucie kolczyka- z okresu średniowiecza.

Jest także zaczep mundurowy datowany na I połowę XIX wieku. Pamięta więc okres Księstwa Warszawskiego, wojen napoleońskich lub powstanie listopadowe.

Analiza znalezisk datowanych na okres rzymski została dokonana przez dr Barbarę Niezabitoską-Wiśniewską z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie. Zabytki zostaną w najbliższym czasie przekazane do zbiorów Muzeum imienia ksiedza Stanisława Staszica w Hrubieszowie. 

IAR/S. Pawlak/PR Lublin/Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków/bm

Czytaj także

Lubelskie. Krzemienne przedmioty sprzed tysięcy lat odkryte na polu

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2023 05:40
Fragment siekiery oraz grot do oszczepu zostały odkryte przypadkowo przez rolnika podczas prac rolnych. Znaleziska liczą nawet kilka tysięcy lat. O odkryciu poinformował w mediach społecznościowych Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lubelskie: Odkryto krzemienny grot włóczni z epoki brązu. "Znalezisko ma charakter unikatowy"

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2023 05:40
W Lubyczy Królewskiej w województwie lubelskim odkryto grot włóczni wykonany z krzemienia. Zdaniem badaczy wyjątkowe znalezisko liczy niemal cztery tysiące lat. To kolejne tego typu odkrycie w tym regionie w ostatnim czasie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Pomorzu odkryto siekierki z epoki brązu. "Archeologiczna sensacja"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2023 05:40
W lasach na Kociewiu poszukiwacz śladów historii natrafił na pięć siekierek z epoki brązu. Zdaniem badaczy przedmioty mogły stanowić depozyt związany z wymianą handlową. 
rozwiń zwiń