Historia

Kury rozprzestrzeniły się po świecie dzięki Jedwabnemu Szlakowi

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2024 05:30
Zanim naukowcy dowiedli, że dla rozprzestrzenienia się kury domowej ze środkowej Azji kluczowe było funkcjonowanie Jedwabnego Szlaku, musieli zebrać tysiące skorupek kurzych jaj. Niektóre z nich miały ponad dwa tysiące lat.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Polskie Radio/grafika na podstawie zasobów domeny publicznej

Naukowcy przebadali 12 stanowisk archeologicznych z okresu obejmującego półtora tysiąca lat. Dzięki najnowszym technologiom stosowanym w archeologii dowiedziono w ostatnich latach, że wiele kości, które wcześniej uważano za reprezentujące wczesne kury domowe, w rzeczywistości należało do dzikiego ptactwa.

***

Czytaj więcej:

***

Międzynarodowy zespół archeologów, historyków i biologów przedstawił w czasopiśmie "Nature Communications" dobrze udokumentowane dowody na hodowlę kurcząt w celu produkcji jaj. Znaleziska z V w. p.n.e. są najwcześniejszymi, jakie udało się naukowcom bezsprzecznie zidentyfikować.

Ich zdaniem w udomowieniu kury kluczowe było to, że gatunek zaczął składać jaja nie tylko sezonowo, ale przez cały rok.

Zespół zebrał dziesiątki tysięcy fragmentów skorupek jaj z miejsc położonych wzdłuż głównego środkowoazjatyckiego korytarza Jedwabnego Szlaku. Następnie naukowcy posłużyli się metodą analizy biomolekularnej, żeby zidentyfikować gatunek, od którego pochodziły jaja.

Identyfikacja tych fragmentów oraz ich liczebność w każdym miejscu doprowadziły badaczy do wniosku, że kury musiały składać jaja częściej niż ich dziki przodek. Zebrane dowody sugerują więc, że w Azji Środkowej zdolność do składania dużej liczby jaj uczyniła z dzikiej kury kurę domową.

***

Czytaj więcej:

***

"Karawana na Jedwabnym Szlaku". Frgament "Atlasu katalońskiego" z XIV wieku autorstwa prawdopodobnie Abrahama Cresquesa. Fot. domena publiczna "Karawana na Jedwabnym Szlaku". Frgament "Atlasu katalońskiego" z XIV wieku autorstwa prawdopodobnie Abrahama Cresquesa. Fot. domena publiczna

PAP/mc

Czytaj także

Hiszpania. Susza i dziki pomogły odkryć instrument dęty sprzed ponad 2 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2024 05:40
Niewielki instrument dęty sprzed ponad 2 tys. lat znaleziono w Andaluzji, na południu Hiszpanii. Odkryto go przy jednym z wysychających stawów, do czego przyczyniły się m.in. szukające pokarmu dziki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zachodniopomorskie: szukano odkładnicy do pługa, odkryto bezcenną monetę

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2024 05:40
W okolicy Duniewa w powiecie kamieńskim odkryto renesansowy talar książąt saksońskich. Informację o znalezisku podało Stowarzyszenie im. św. Korduli. Okazało się, że na monetę natrafiono podczas przeszukiwania pola jednego z rolników, który zgubił część od pługa.
rozwiń zwiń