Historia

John Milton cenzurował sprośną historyjkę o matce króla. Odkryto nieznane zapiski autora "Raju utraconego"

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2024 05:40
Odręczne komentarze Johna Miltona, angielskiego poety i pisarza oraz publicysty politycznego, autora "Raju utraconego", odnaleziono w kopii "Kroniki" Raphaela Holinsheda. To jedna z trzech książek, w których znalazły się odręczne notatki Miltona i jedna z dziewięciu, o których wiemy, że pochodziła z jego prywatnej biblioteki. Wśród "poprawek" Miltona jest m.in. skreślenie pikantnej historii z matką króla Wilhelma Zdobywcy w roli głównej.
John Milton. W tle: karta z egzemplarza Kroniki Raphaela Holinsheda
John Milton. W tle: karta z egzemplarza "Kroniki" Raphaela Holinsheda Foto: Wikimedia Commons/dp; Biblioteka Publiczna w Phoenix

Rozpoznany dzięki grafologii

Egzemplarz "Kroniki" Holinsheda należy do kolekcji Alfreda Knighta znajdującej się w bibliotece publicznej w Phoenix, w USA. Nad starodrukiem pochylił się zespół naukowców z Uniwersytetu Stanowego w Arizonie, wsparci przez kolegów z Uniwersytetu w Teksasie i Uniwersytetu w Pensylwanii. 

Badacze analizowali odręczne notatki zapisane na marginesach starodruku. Ich uwagę zwrócił nietypowy dla ówczesnej Anglii sposób zapisu litery "e". W adnotacjach autor pisze tę literę konsekwentnie kursywą. Tymczasem w tamtych czasach angielscy autorzy używali epsilonu - ε.

Trop ten skierował naukowców w kierunku postaci Johna Miltona, angielskiego pisarza i poety. Twórca ten w latach 1638–39 podróżował po Włoszech, gdzie prawdopodobnie nabrał zwyczaju używania litery "e". Badacze postanowili porównać uwagi spisane na marginesie "Kroniki" z zapiskami pochodzącymi z dwóch innych książek, o których wiadomo, że spisała je ręka Miltona. Wyniki były jednoznaczne. Podobieństwo wykazywała nie tylko pisownia litery "e", ale także ozdobniki stosowane przy innych literach, charakterystyczny brak łączeń liter oraz zapis cudzysłowów. 

John Milton - pisarz polityczny

"Kronika" Raphaela Holisheda to dzieło o wartości porównywalnej do "Roczników, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego" Długosza. Opisuje ono dzieje Anglii, Szkocji i Irlandii od czasów starożytnych aż po panowanie królowej Elżbiety I. Wiadomo, że książka służyła Wiliamowi Szekspirowi jako źródło m.in. podczas pisania "Makbeta". 

Milton, jako purytanin, był przeciwnikiem króla Karola I. Monarcha, z uwagi na toczące się rozmowy dotyczące jego ślubu z francuską księżniczką i  wprowadzenie zmian w liturgii anglikańskiej, był podejrzewany o zamiary przywrócenia katolicyzmu w państwie. Parlament był zdominowany przez purytanów, z którymi Karol nie mógł dojść do porozumienia. W efekcie rozwiązał zgromadzenie i usiłował wprowadzić absolutyzm. W efekcie po 11 latach jego rządów wybuchła krwawa wojna domowa. Każda rewolucja potrzebuje podstawy ideologicznej, taką dla angielskiej wojny domowej przygotował właśnie Milton. Badacze wykazali ponad 100 przykładów w dziełach Miltona, w których autor posiłkował się danymi zaczerpniętymi z "Kroniki" Holisheda - za czołowe należy uznać argumenty, którymi Milton posiłkował się przy uzasadnieniu wyroku śmierci na królu Karolu I. 

Czytaj także:

Choć, jak podkreślają badacze, Milton był przeciwnikiem cenzury, to sam nie powstrzymał się przed dokonaniem znacznego przekreślenia w dziele Holisheda. Poeta i pisarz kierował się swoją purytańską pruderią i przekreślił całą kartę, na której zapisana była nieprzyzwoita anegdota o matce króla Wilhelma Zdobywcy - Arlecie (Herlevie).

Ustęp w "Kronice" brzmiał mniej więcej tak: "Zauważona podczas tańca przez Roberta I z Normandii (ojciec Wilhelma - przyp. bm) i wezwana do łóżka, Arlete nie pozwoliła mu na podniesienie fartucha i zamiast tego rozdarła go sama od góry do dołu, wyjaśniając, że byłoby nieskromne, gdyby stój służki przylegał do ust jej władcy".

Milton, wyraźnie zgorszony historią, dopisał na marginesie uwagę, że uważa ją za niestosowną i godną historyjek przekazywanych przez ulicznego handlarza. 

Autorzy badania przedstawili jego wyniki w czasopiśmie "Times Literary Suplement".

EurekAlert!/bm


Czytaj także

Niezwykłe odkrycie na Podkarpaciu. Nie spodziewali się tego, co przyniesie inwentaryzacja

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2024 05:40
Dzięki inwentaryzacji przeprowadzonej w XIX-wiecznym kościele w Zarzeczu odkryto, że jego ołtarze boczne są znacznie starsze, bo z końca XVI stulecia, zaś znajdujący się w jednym z nich obraz Matki Bożej Śnieżnej datowany jest na XVII wiek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy ustalili miejsce pochówku Platona. Pomogła sztuczna inteligencja

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2024 05:40
Badacze wykorzystali sztuczną inteligencję do rozszyfrowania starożytnego papirusu odnalezionego w zniszczonym wybuchem Wezuwiusza Herkulanum. Okazało się, że zawiera on szczegółowe informacje na temat miejsca pochówku greckiego filozofa Platona. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na dnie rzeki Tag w Portugalii odkryto port wykorzystywany przez Rzymian

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2024 05:30
Portugalscy naukowcy badają strukturę portu rzecznego, z którego dawniej mogli korzystać Rzymianie. Pozostałości tego portu znajdują się w miejscowości Muge nieopodal Lizbony, w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Robili remont w kuchni, odkryli skarb z XVII wieku. Teraz sprzedali go za krocie

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2024 05:40
Podczas remontu kuchni rodzina w Anglii nieoczekiwanie odkryła skarb złożony z monet, które prawdopodobnie zostały ukryte podczas rewolucji angielskiej i wojny zwolenników króla ze stronnikami parlamentu. Znalezisko obejmuje ponad 1000 złotych i srebrnych monet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mazurska kaplica, w której pochowane są szczątki bez głów, skrywa kolejne tajemnice

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2024 05:40
Nie wiadomo dokładnie, kiedy kaplica w Zakałczu powstała, kto w niej spoczywa, ani też z jakiego powodu ciała zmarłych zostały pozbawione głów. Remont, który miał wyjaśnić choć część zagadek odsłonił kolejne - m.in. przy fundamentach kaplicy odkryto bezimienne groby. 
rozwiń zwiń