Historia

Odkryto wrak legendarnego amerykańskiego okrętu podwodnego z czasów wojny na Pacyfiku

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2024 05:40
Wrak jednego z najbardziej zasłużonych amerykańskich okrętów podwodnych USS "Harder" odnaleziono na dnie Morza Południowochińskiego. W sierpniu 1944 roku jednostka została trafiona w czasie bitwy przez japoński niszczyciel i zatonęła wraz z całą załogą.
Okręt podwodny USS Harder, 19 lutego 1944 r.
Okręt podwodny USS Harder, 19 lutego 1944 r.Foto: Wikimedia commons/dp

Odkrycia dokonała amerykańska grupa "Lost 52 Project", która poinformowała, że wrak USS Harder leży w pobliżu filipińskiej wyspy Luzon na głębokości 1140 metrów.

- To jeden z najbardziej znanych okrętów podwodnych z czasów II wojny światowej - powiedział w rozmowie z Live Science Tim Taylor, założyciel "Lost 52 Project". - To historyczne odkrycie.

"Hit 'Em Harder"

USS "Harder" od 1943 roku brał udział w wojnie z Japończykami. Swoją nazwę zawdzięczał rybie z rodziny mugilowatych (ang. harder mullet - pol. liza). Otrzymał przydomek "Hit 'Em Harder" (pol. "Bij ich mocniej"). Według danych Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych okręt zatopił pięć japońskich niszczycieli i kilka innych wrogich jednostek podczas sześciu udanych patroli na Pacyfiku.

Błyskotliwa kariera niezwykle skutecznej jednostki nie trwała jednak długo. 24 sierpnia 1944 roku Harder zatonął wraz z całą 79-osobową załogą po tym, jak został uszkodzony w bitwie z japońskim niszczycielem.

"Szukanie igły w stogu siana"

Zespół badaczy z "Lost 52 Project" zlokalizował wrak po przestudiowaniu raportów z jego ostatniej bitwy. Następnie przeszukał odpowiednie obszary za pomocą sonaru pokładowego, który pomaga ujawnić obiekty na dnie morskim, oraz pojazdów AUV, które mogą zanurzyć się głębiej niż nurkowie.

Mimo wsparcia wszystkich nowoczesnych technologii Tim Taylor stwierdził, że "jest to długi i żmudny proces, który przypomina szukanie igły w stogu siana". Ostatecznie badaczom udało się namierzyć zatopioną od 80 lat "igłę".

Taylor dodał, że obrazy AUV pokazują, że statek wydaje się być w dobrym stanie. - Okręt podwodny jest stosunkowo nienaruszony, pomijając uszkodzenia spowodowane przez bomby głębinowe - powiedział.

Po ośmiu dekadach na dnie wrak stał się domem dla podwodnej flory i fauny.

- Jest to chroniony grób 79 amerykańskich marynarzy z II wojny światowej, ale jest tam dużo życia - powiedział badacz. - To dość niezwykłe.

Poszukiwanie zaginionych okrętów podwodnych

Celem organizacji "Lost 52 Project" jest zlokalizowanie wraków 52 amerykańskich okrętów podwodnych zaginionych podczas II wojny światowej i czterech zaginionych w okresie zimnowojennym. Wrak USS Harder jest ich dziewiątym odkryciem.

Grupa podkreśla, że każdy z podwodnych wraków jest również grobem dla członków załogi, którzy zginęli w czasie służby. Po odnalezieniu "Hit 'Em Harder" jego załoga także została w godny sposób upamiętniona.

- Mamy protokół, zgodnie z którym po zlokalizowaniu okrętu podwodnego upamiętniamy jego załogę - powiedział w rozmowie z LiveScience Tim Taylor. - Przestrzegamy minutę ciszy, dzwonimy dzwonem dla każdego członka załogi i odprawiamy nabożeństwo modlitewne prowadzone przez diakona, który jest częścią naszego zespołu ekspedycyjnego.


LiveScience/th


Czytaj także

Polscy podwodni archeolodzy przebadają prawdopodobnie najstarszy na świecie wrak

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2024 05:40
Prawdopodobnie najstarszy na świecie wrak statku, który przewoził sztaby miedzi, badają naukowcy z Centrum Archeologii Podwodnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Odnalezione sztaby pochodzą z epoki brązu, prawdopodobnie z XVI, a może nawet XVII w. p.n.e.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wskazówki z "Iliady" Homera pomogły odnaleźć na dnie morskim wraki starożytnych statków

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2024 05:30
Starożytny epos powstały około 800 roku przed naszą erą był jednym ze źródeł, które pozwoliły archeologom odkryć u wybrzeży wyspy Kasos dziesięć zatopionych w Morzu Egejskim wraków. Poinformowało o tym na swojej stronie greckie ministerstwo kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po Morzu Śródziemnym żeglowano już w epoce neolitu. Najnowsze odkrycie naukowców

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2024 05:40
Na łamach pisma "PLOS ONE" badacze poinformowali o odkryciu na terenie Włoch pozostałości pięciu łodzi sprzed ponad siedmiu tysięcy lat. Odkrycie rzuca nowe światło na dzieje żeglugi śródziemnomorskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na dnie rzeki Tag w Portugalii odkryto port wykorzystywany przez Rzymian

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2024 05:30
Portugalscy naukowcy badają strukturę portu rzecznego, z którego dawniej mogli korzystać Rzymianie. Pozostałości tego portu znajdują się w miejscowości Muge nieopodal Lizbony, w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego.
rozwiń zwiń