Historia

Wrocław rozpoczyna cykl bezpłatnych koncertów na organach Englera

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2024 05:40
Od dzisiaj, tj. 7 czerwca, do końca września 2024 roku w kościele pw. św. Elżbiety we Wrocławiu zostanie zorganizowanych 17 koncertów organowych. Ich wyjątkowość wiąże się z instrumentem - organami Michaela Englera Młodszego, zwanymi "Głosem Śląska". Oryginał spłonął w 1976 roku, dwa lata temu zakończono ich rekonstrukcję.
Organy Englera w bazylice św. Elżbiety, Wrocław, 2022 r. Te XVIII-wieczne organy były najokazalszym instrumentem ówczesnego Śląska  zarówno pod względem walorów muzycznych, jak i wyglądu. Były złocone, malowane, ozdabiały je setki rzeźbionych detali. Spłonęły doszczętnie 9 czerwca 1976 r.
Organy Englera w bazylice św. Elżbiety, Wrocław, 2022 r. Te XVIII-wieczne organy były najokazalszym instrumentem ówczesnego Śląska – zarówno pod względem walorów muzycznych, jak i wyglądu. Były złocone, malowane, ozdabiały je setki rzeźbionych detali. Spłonęły doszczętnie 9 czerwca 1976 r. Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Odbudowa słynnych organów Englera kosztowała 20 mln zł. Koncerty, podczas których można ich posłuchać, są bezpłatne.

- Od 2022 roku, kiedy organy rozbrzmiały pierwszy raz po odbudowie, niezależnie od uroczystości liturgicznych odbyły się tutaj 52 koncerty. Wysłuchało ich około 20 tys. osób - powiedział  sekretarz miasta Włodzimierz Patalas.

Pierwszy koncert odbędzie się w piątek 7 czerwca o godzinie 19. Łącznie zaplanowano 17 takich wieczorów. Wyjątkiem będzie 15 sierpnia, gdy koncert odbędzie się w czwartek. Opiekunem artystycznym cyklu jest prof. Piotr Rojek z Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

- To, co zrobił Wrocław, odbudowując organy w św. Elżbiecie, to wydarzenie bez precedensu w skali świata. Chcemy, by jakość proponowanych przez nas koncertów zawsze dorównywała klasie instrumentu. Na nasze koncerty zjeżdżają się muzycy z uczelni artystycznych, z którymi współpracujemy: między innymi z Poznania, Katowic. To są młodzi, ale już utytułowani i utalentowani ludzie - powiedział prof. Piotr Rojek.

Kościół św. Elżbiety znajduje się tuż obok wrocławskiego rynku i cieszy się popularnością wśród turystów. Wiele osób przyciągają same organy, które zachwycają nie tylko brzmieniem, ale i wyglądem. Ich odbudowa to nie ostatnia inwestycja w organy we Wrocławiu. W poniedziałek rozpoczną się prace remontowe tych znajdujących się we wrocławskiej katedrze. Koszt szacowany jest na 16 mln zł. To jeden z najbardziej rozbudowanych instrumentów w Polsce, który posiada 13,5 tys. piszczałek.

PAP/im

Zobacz więcej na temat: Wrocław Kościół
Czytaj także

Skarbiec. Złotnictwo Archikatedry Wrocławskiej

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 19:10
Kolekcja skarbca archikatedry św. Jana Chrzciciela ocalała z pożogi wojennej i została uzupełniona o precjoza pochodzące z innych kościołów na terenie Ostrowa Tumskiego i diecezji wrocławskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Św. Paweł VI. Reformator Kościoła, papież pielgrzym

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2024 05:40
- Mówiono o nim jako o kandydacie na papieża, kiedy jeszcze nie był kardynałem, choć nie miał takiej charyzmy jak jego poprzednik. Z pewnością jednak nie można mu odmówić świętości - podkreślał w 2018 roku w Polskim Radiu kard. Zenon Grocholewski, opowiadając o papieżu Pawle VI.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Papieska bulla odkryta w podlubelskim lesie. "Nie przypominam sobie podobnego znaleziska"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2024 08:38
W podlubelskim lesie znaleziono ołowianą bullę z okresu pontyfikatu papieża Benedykta XIV w XVIII w. Na historyczny artefakt natrafił nieopodal Siennicy Różanej w powiecie krasnostawskim w Lubelskiem amator poszukiwania metali przy pomocy wykrywacza. Zabytek trafi do muzeum w Krasnymstawie.
rozwiń zwiń